X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Józef Brandt. Związki malarstwa z fotografią

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 13:09
- To druga wystawa w polskim muzealnictwie pokazująca związki malarstwa i fotografii. Pierwszą była ekspozycja twórczości Aleksandra Gierymskiego. Ta, która dotyczy Józefa Brandta jest bardziej rozbudowana, bo dysponowaliśmy większym materiałem fotograficznym, pokazujemy 80 fotografii  - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Masłowska, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie.
Audio
  • 25.09.18 Głębia Ostrości: Józef Brandt. Związki malarstwa z fotografią
Orońsko. Scena rodzajowa przy starej kuchni czeladnej  fotografia wykorzystana przez Józefa Brandta przy malowaniu obrazu Przed karczmą z 1885 r.
Orońsko. Scena rodzajowa przy starej kuchni czeladnej – fotografia wykorzystana przez Józefa Brandta przy malowaniu obrazu Przed karczmą z 1885 r. Foto: fotograf nieznany , 1882 / odbitka fotograficzna zb. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Do 30 września można podziwiać przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta. To pierwsza tak duża prezentacja dorobku artysty. Obejmuje około 300 obiektów oraz elementów wyposażenia pracowni – obrazów olejnych, akwarel i rysunków, pochodzących z instytucji polskich i zagranicznych oraz z kolekcji prywatnych. Obok obrazów, na wystawie prezentowane są też zdjęcia, które Brandt wykorzystywał podczas komponowania swoich dzieł.

Posługiwanie się fotografią w malarstwie było zjawiskiem powszechnym w latach 80. XIX wieku. Brandt w swoich pracach używał fotografii w sposób dokumentalny. - Traktował fotografię jako narzędzie do gromadzenia szkiców oraz jako źródło inspiracji. Nie wszystkie fotografie, które znajdują w kolekcji Brandta, zostały przez niego wykorzystane w obrazach. Część była repozytorium, do którego artysta mógł sięgnąć w razie potrzeby, gdy pamięć nie wystarczała - tłumaczyła Anna Masłowska. 

Co ciekawe, nie ma żadnych źródeł, które potwierdziłyby, że Brandt sam robił zdjęcia. Zamawiał je u profesjonalnych fotografów.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji była Iga Niewiadomska.

Polskie Radio 24/tj

------------------------

Data emisji: 25.09.18

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad 300 prac Józefa Brandta w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 10:22
W Muzeum Narodowym w Warszawie od 22 czerwca trwa wystawa malarstwa Józefa Brandta. Ten uważany za jednego za najwybitniejszych XIX malarzy polskich nie doczekał się w przeszłości tak obszernej wystawy. O malarstwie Józefa Brandta mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Bagińska, współkuratorka wernisażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat Józefa Brandta

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 15:48
Do końca września w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę monograficzną Józefa Brandta, która składa się z 300 dzieł - obrazów olejnych, akwarel i rysunków. O wystawie i artyście opowiada kuratorka wystawy, Ewa Micke.
rozwiń zwiń