X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jarosław Krajewski: sądownictwo stało się opoką postkomunizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 10:40
- Sędziowie byli wyjęci ponad prawo. Izba dyscyplinarna wprowadza nową jakość - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jarosław Krajewski. Gośćmi audycji byli też: Paweł Sałek z Kancelaria Prezydenta, Grzegorz Napieralski z KO, Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, Maciej Konieczny z Partii Razem i Jan Filip Libicki z PSL.
Audio
  • Goście Katarzyny Gójkskiej o manifestacjach w obronie reformy sądów ("7x24")
7x24. Audycja polityczna w Polskim Radiu 24 prowadzona przez Katarzynę Gójską
7x24. Audycja polityczna w Polskim Radiu 24 prowadzona przez Katarzynę GójskąFoto: PR24

Między innymi temat sobotniej demonstracji zwolenników reformy sądownictwa obozu Zjednoczonej Prawicy omawiali politycy, goście programu Katarzyny Gójskiej. Przed Trybunałem Sprawiedliwości, według danych policji, zgromadziło się w sobotę około 20 tysięcy uczestników. Działacz opozycyjny z czasów PRL, Adam Borowski mówił do zgromadzonych "żądamy dokończenia reformy wymiaru sprawiedliwości, ani kroku w tył".

"Będziemy kontynuować reformę"

sedziowie 1200 pap.jpg
Jak Polacy oceniają postępowanie sędziów? Zobacz wyniki sondażu

Jarosław Krajewski z PiS powiedział, że każdego dnia na ulicach Warszawy spotyka ludzi, którzy liczą na dokończenie reformy sądownictwa. - Dzisiaj mamy bardzo duże oczekiwanie co do niezbędnej kontynuacji reformy wymiaru sprawiedliwości. My ją zapowiadaliśmy w 2015 i 2019 roku, a poparcie w ostatnich wyborach powoduje, że mamy mandat społeczny by ją kończyć - mówił poseł.

Dodał, że Polacy muszą mieć odczucie, że terminy rozpatrywania spraw w sądach, muszą ulec skróceniu. - Jako PiS jesteśmy zdeterminowani by kontynuować reformę i chciałbym zapewnić słuchaczy i widzów, że konieczny jest dialog ale celem jest naprawa wymiaru sprawiedliwości - zauważył poseł. Dodał, że sądownictwo stało się opoką postkomunizmu.

"Ponadpartyjne rozmowy"

Jan Filip Libicki z PSL podkreślił z kolei, że sobotnia demonstracja była organizowana przez Kluby Gazety Polskiej czyli polityczne zaplecze PiS więc partia po prostu mobilizuje swoje społeczne i polityczne zaplecze. - Za poprzedniej kadencji PiS nie zrobił nic by przyspieszyć postępowania sądowe, a dziś mamy taki chaos, że przeciętny Polak nie wie kto ma racje, powinniśmy więc osiąść i ponadpartyjnie porozmawiać o zmianach w wymiarze sprawiedliwości - mówił senator.

Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski zauważył, że nieprawdą jest to iż obóz Zjednoczonej Prawicy niewiele zrobił dla obywateli w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Wymienił tu np. wyższe kary dla pedofilów czy konfiskatę majątku złodziei oraz pracę dla więźniów i podwyżki dla pracowników sądów.

"Długie kolejki"

Grzegorz Napieralski z KO dodał, że chciałby by prezes PiS Jarosław Kaczyński uderzył się w piersi bo od początku lat 90-tych wraz z bratem odgrywał bardzo poważną rolę, a mimo to od wielu lat nie skróciły się nawet kolejki oczekujących na rozprawy sądowe.

Maciej Konieczny z Partii Razem mówił z kolei, że bardzo dobrze, że ludzie protestują na ulicach bo to znaczy że są zaangażowani. - Nie zgadzam się z protestem klubów Gazety Polskiej ale dodam iż jestem pod wrażeniem bo każda aktywność obywateli cieszy i świadczy o rozwoju demokracji - mówił. Podkreślił jednocześnie, że trzeba wzmocnić obywateli w obszarze prawnym np poszerzając pomoc prawną dla nich. Dodał, że warto by uzdrowić też pozwy zbiorowe.

sp-1200-pap.jpg
Kontynuacja reformy sądownictwa. Solidarna Polska przedstawiła propozycje zmian

"Reforma potrzebna"

Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy dodał iż ustawa nowelizująca ustrój sądów powszechnych i Sądu Najwyższego została podpisana przez Głowę Państwa bo była potrzebna. - Odnosi się ona tez do sprawy bardzo ważnej, mianowicie takiej że jeden sędzia nie może podważać kompetencji drugiego sędziego - zaznaczył.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "7x24"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Goście: Jarosław Krajewski (PiS), Jan Filip Libicki (PSL), Mariusz Kałużny (Solidarna Polska), Grzegorz Napieralski (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 09.02.2020
Godzina emisji: 9.06

PR24/jj

Czytaj także

Apel: chcemy, żeby obywatele mieli pełną kontrolę nad sędziami

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 16:41
- Jeśli uznamy, że ten sędzia jest zły, wydaje złe wyroki, to żeby obywatele mogli go odwołać. Ale obywatele, a nie politycy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Apel, szef łódzkich struktur Kukiz'15, przedstawiając pomysł Koalicji Polskiej na reformę sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politolog o proteście "Kasta Basta": większość Polaków chce reformy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 16:33
- To na pewno ważna rzecz, żeby mobilizować społeczeństwo, żeby przekonywać do swoich racji. Fakty są takie: zdecydowana większość Polaków chce reformy sądownictwa - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Kawęcki, politolog.
rozwiń zwiń