X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kłamstwa historyczne Rosji. Zybertowicz: Polska nie dała się wykorzystać jako pionek w grze

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 10:40
- Lekcja z kryzysu polsko-izraelskiego sprzed kilku lat została odrobiona i zarówno w mediach zagranicznych, jak i w wypowiedziach polityków zagranicznych i ambasadorów pokazano niezgodę wobec fałszywej polityki historycznej Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. Goście audycji: Piotr Kaleta z PiS, Adam Bielan z Porozumienia, Katarzyna Piekarska z KO, Anna-Maria Żukowska z Lewicy i Władysław Teofil Bartoszewski z PSL zgodnie przyznali słuszność Andrzejowi Dudzie, że nie pojechał do Izraela.
Audio
  • Goście Polskiego Radia 24 o konferencji w Yad Vashem ("7x24" / PR24)
Goście w studiu Polskiego Radia. Audycja 7x24
Goście w studiu Polskiego Radia. Audycja 7x24Foto: Polskie Radio 24 / Paulina Olak

W czwartek w instytucje Yad Vashem w Jerozolimie odbyło się 5. Światowe Forum Holokaustu, na którym głównym mówcą był prezydent Władimir Putin. Organizatorzy nie przewidzieli możliwości wystąpienia prezydenta Polski, w związku z czym Andrzej Duda zrezygnował z wyjazdu do Izraela.

Jarosław Sellin pr24 663.jpg
Polskie uroczystości rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Sellin: na pierwszym planie będą Ocaleni

Wydarzenie to szczególnie niepokojąco wygląda w kontekście wcześniejszych ataków Putina na Polskę, w tym między innymi oskarżeń o współuczestnictwo w wywołaniu II wojny światowej. Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali o polityce historycznej Polski i Rosji, a także konferencji w Yad Vashem.

"Cyniczna polityka historyczna Rosji"

Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta, odniósł się do ostatnich ataków Władimira Putina na Polskę i kłamstw historycznych szerzonych przez Rosję. - Polityka zagraniczna Rosji jest funkcją polityki wewnętrznej. Cała sytuacja to element wojny informacyjnej, która ma podtrzymać fałszywą dumę - dumę z niesłusznych osiągnięć. W tym celu trzeba posługiwać się cyniczną polityką historyczną - wyjaśniał postępowanie Putina prof. Zybertowicz.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Dawid Wildstein: forum w Yad Vashem to wielkie zwycięstwo Polski

Jak zauważył jednak, Polska tym razem nie dała za wygraną i w momencie, w którym Rosja rozpoczęła operację kłamliwych oskarżeń Polski, władze zareagowały skutecznie, wywołując także reakcję międzynarodową.

- Polska nie dała się wykorzystać jako pionek w tej grze. W odróżnieniu do kryzysu polsko-izraelskiego sprzed kilku lat, kiedy nie byliśmy przygotowani do kampanii informacyjnej - zarówno pozytywnej, jak i defensywnej - w obliczu ataków na Polskę, tym razem okazało się, że lekcje z tamtego kryzysu zostały odrobione i zarówno w mediach zagranicznych, jak i wypowiedziach polityków zagranicznych, ambasadorów obcych państw w Polsce pokazano niezgodę wobec fałszywej polityki historycznej Rosji - podkreślił prof. Andrzej Zybertowicz.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jastrzębowski: prawdziwe obchody wyzwolenia Auschwitz odbędą się w Polsce

Na to samo uwagę zwrócił także Adam Bielan z Porozumienia. - Cała prasa międzynarodowa opisała treść oświadczenia premiera Mateusza Morawieckiego. Putin tak wściekle nas atakuje między innymi dlatego, że po raz pierwszy mamy do czynienia z bardzo jasnym, klarownym potępieniem paktu Stalin-Hitler przez Parlament Europejski, co jest naszą wielką zasługą i wielkim naszym zwycięstwem na polu polityki historycznej - podkreślił.

Ocena decyzji prezydenta Andrzeja Dudy

pap putin jerozolima 1200.jpg
Ryszard Czarnecki: Putin nie zarzuci negatywnej narracji o Polsce

Wszyscy goście audycji zgodzili się co do tego, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o tym, by nie jechać do Jerozolimy, była słuszna. - To, że prezydent Andrzej Duda nie pojechał do Jerozolimy, było absolutnie słuszne, nie było innego wyjścia - mówił Władysław Teofil Bartoszewski z PSL-u.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Andrzej Duda powinien mieć prawo głosu". Szewach Weiss o forum w Yad Vashem

Podobnie stwierdziła Anna-Maria Żukowska z Lewicy, aczkolwiek przedstawiła ona również alternatywne rozwiązanie. - Uważam, że dobrze, że prezydent nie pojechał do Jerozolimy. Można też było wybrnąć z tego jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - pojechał, ale swoje miejsce odstąpił ocalałym - stwierdziła rzeczniczka Lewicy.

Z kolei Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej uznała, że decyzja prezydenta była słuszna, jednak dostrzegła w tej sytuacji winę polskich władz. - Ja bym wolała, żeby pan prezydent tam pojechał, ale na zasadach takich, żeby mógł zabrać głos. Podobno miał zabrać głos tylko podczas uroczystej kolacji, to oczywiście niedopuszczalne, dlatego dobrze, że nie pojechał - podkreśliła posłanka, a następnie zapytała "czy nasza dyplomacja jest tak słaba, że nie potrafiła załatwić tego kanałami dyplomatycznymi, żeby prezydent tam pojechał i mógł zabrać głos?".

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Dzieciństwo w piekle. Wstrząsająca opowieść Barbary Gautier, byłej więźniarki Auschwitz

Poseł PiS odpowiedział jej, że w związku z organizacją wydarzenia przez Mosze Kantora, który jest wrogiem Polski oraz w związku ze źródłem finansowania wydarzenia do tego, by Andrzej Duda przemawiał, i tak by nie doszło.

- W dyplomacji funkcjonuje pojęcie "wielki nieobecny". Prezydent Andrzej Duda był wielkim nieobecnym na spotkaniu w Yad Vashem. Jego nieobecność i brak wypowiedzi był lepszą wypowiedzią, niż to, co mogło się nam przydarzyć. Milczenie czasami jest krzykiem - podkreślił.

makowski123.jpg
Marcin Makowski: trwa kampania antyhistoryczna. Netanjahu handluje Holokaustem z Rosją

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "7x24"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Goście: Piotr Kaleta (PiS), Adam Bielan (Porozumienie), prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), Katarzyna Piekarska (KO), Anna-Maria Żukowska (SLD), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL)
Data emisji: 26.01.2020
Godzina emisji: 9.06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sławomir Cenckiewicz: Rosja od lat traktuje Polskę jako przeciwnika

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 11:55
- Polska powinna zewsząd oczekiwać różnego typu "wrzutek", dyskusji, stawiania Polski w trudnej sytuacji. Ale zwłaszcza ze strony Federacji Rosyjskiej, która traktuje Polskę jako przeciwnika - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. W ten sposób odniósł się do nadchodzących w Jerozolimie związanych z wyzwoleniem Auschwitz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Scenariusz, który ma promować Putina". Joanna Lichocka o uroczystościach w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 11:04
- Uroczystość w Yad Vashem jest szyta pod Putina. Obecność Andrzeja Dudy byłaby legitymizowaniem tego - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka (PiS). Sprawę komentowali także Adam Bielan (Porozumienie), Paweł Sałek (doradca prezydenta), Michał Szczerba (PO), Jan Filip Libicki (PSL) oraz Magdalena Biejat (Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartoszewski: Izrael to szczególny sojusznik USA, ale jego flirt z Rosją niepokoi

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 19:19
- W naszym oraz amerykańskim interesie leży uwzględnienie zagrożenia ze strony rosyjskiej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Włodzimierz Bernacki, senator PiS. Z kolei Władysław Teofil Bartoszewski, polityk PSL przyznał, że "Amerykanie mają długofalowe relacje z Izraelem, to szczególny sojusznik i ten flirt Izraela z Rosją niepokoi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy przygotowani na próby szkalowania Polski". Wiceszef MSZ o forum w Yad Vashem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 11:29
- Będziemy przysłuchiwać się i reagować na wydarzenia w Jerozolimie. (…) Stoimy na fundamencie prawdy historycznej i będziemy jej bronić, dopóki będzie to konieczne - powiedział Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. - Reakcja w światowych mediach ukazuje, że nasza narracja przebija się i prawda oraz sympatia jest po naszej stronie - dodał.
rozwiń zwiń