X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sellin: prezydent wykonał najwłaściwszy gest, rezygnując z wizyty w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 11:06
- Gesty w polityce mają znaczenie. Andrzej Duda wykonał najwłaściwszy gest, rezygnując z wizyty w Izraelu. Cały świat postawił pytanie: dlaczego prezydent nie leci do Jerozolimy? - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Gośćmi audycji byli także: Joanna Lichocka (PiS), Artur Dziambor (Konfederacja), wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, Paweł Szramka (Koalicja Polska) i Grzegorz Napieralski (Koalicja Obywatelska).
Audio
  • Politycy o odwołaniu wizyty prezydenta w Izraelu ("7x24")
Politycy dyskutowali o bieżących wydarzeniach politycznych
Politycy dyskutowali o bieżących wydarzeniach politycznych Foto: PR24

V Światowe Forum Holokaustu odbędzie się 23 stycznia w Izraelu. Jednak bez obecności prezydenta Andrzeja Dudy. Zrezygnował z udziału w tym wydarzeniu, bo w planie nie przewidziano jego przemówienia. Głos ma za to zabrać m.in. rosyjski przywódca Władimir Putin, który niedawno posługiwał się kłamliwą retoryką dotyczącą polskiej historii.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Wysokie poparcie dla decyzji prezydenta ws. rezygnacji z wyjazdu do Yad Vashem

Według Joanny Lichockiej dobrym prognostykiem jest obecność na uroczystościach w Izraelu wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike'a Pence'a. - Będzie tam polityk, który już poznał polską historię, dał wyraz temu, że ją rozumie. Natomiast obecność Putina daje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie tam do skandalu. Dziwę się stronie izraelskiej, że toleruje grę, która w istocie może się obrócić przeciwko interesom Izraela - podkreśliła posłanka PiS.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Macierewicz: celem Putina jest odbudowa potęgi imperialnej Rosji

"Yad Vashem dał się wplątać"

- Cieszę się, że w tym tygodniu w prasie izraelskiej pokazało się kilka głosów, które mówią, że to poważny błąd - że jest nieobecny prezydent Polski, że Yad Vashem dał się wplątać w działalność, która umożliwia Putinowi realizację jego strategii - dodała polityk.

Zdaniem Grzegorza Napieralskiego "to źle, że prezydent Polski nie może zabrać głosu w Yad Vashem". - Strona polska powinna mieć tam swoje miejsce. Jesteśmy narodem, który został bardzo doświadczony w II wojnie światowej. Tu działy się najtragiczniejsze rzeczy - zaznaczył gość PR24.

Janusz Kowalski stwierdził z kolei, że "Putin i Kreml prowadzą wojnę hybrydową wobec części wolnego świata, w tym wobec Polski". - Częścią tej wojny jest kampania dezinformacyjna w obszarze polityki historycznej. Nie padliśmy jej ofiarą, bo reakcja polskiego rządu i prezydenta była spokojna i stanowcza - skomentował.

"Decyzja zgodna z polską racją stanu"

Według niego "decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o tym, żeby nie brać udziału w prowokacji w Yad Vashem, jest decyzją zgodną z polską racją stanu". - Przeciwnikom Polski chodziło o to, żeby upokorzyć nasz kraj, narzucić fałszywą narrację - dodał wiceminister.

W ocenie Pawła Szramki "nieobecność prezydenta na obchodach w Izraelu jest uzasadniona - jeśli miałby tam być, nie dostać prawa głosu i słuchać bzdur Putina". - Na dzień dzisiejszy uważam, że jest to dobra decyzja. Dobrze byłoby, aby Mike Pence i inni potępili ewentualne słowa Putina - powiedział poseł.

Jarosław Sellin pokreślił, że "gesty w polityce mają znaczenie". - Andrzej Duda wykonał najwłaściwszy gest, rezygnując z wizyty w Izraelu. Cały świat postawił pytanie: dlaczego prezydent nie leci do Jerozolimy? Szukając odpowiedzi na to pytanie, upowszechniamy polską interpretację tych zdarzeń - zaznaczył polityk.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Niemieckie media: Polska była pierwszą ofiarą wojny i paktu Hitler-Stalin

Przypomniał również, że najważniejsze wydarzenie rocznicowe odbywa się w Auschwitz. Przyjeżdża ponad 50 delegacji z całego świata, w tym głowy i przywódcy państw, a gospodarzem będzie Andrzej Duda.

putin pap 1200.jpg
”Szkalujcie śmiało, zawsze coś przylgnie”. Ekspert OSW: Putin chce przykleić do Polski antysemityzm

"Ugodowych państw się nie szanuje"

Artur Dziambor stwierdził, iż zgadza się z decyzją prezydenta, żeby nie jechać do Izraela. - Polityka podmiotowa wymaga, żeby od czasu do czasu pokazać swoją twardą decyzyjność. W międzynarodowej polityce nie szanuje się państw, które zawsze są ugodowe i zawsze słuchają większych, silniejszych - skomentował poseł Konfederacji.

- Z marketingowego punktu widzenia, z punktu widzenia mówienia o Polsce dobrze, okazuje się, że czasem wystarczy gdzieś nie pojechać, żeby wzbudzić dyskusję. To bardzo ważne. W obliczu kłamstw potrzebujemy dyskusji i możliwości wypowiedzenia prawdy historycznej - podsumował Artur Dziambor.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "7x24"
Prowadząca: Katarzyna Gójska
Goście: Joanna Lichocka, Jaroslaw Sellin , Artur Dziambor, Janusz Kowalski, Paweł Szramka i Grzegorz Napieralski
Data emisji: 19.01.2020
Godzina emisji: 09.06

PR24/bartos

Czytaj także

Tomasz Rzymkowski: Rosjanie boją się, że świat usłyszy o Bitwie Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 11:00
– Część światowej społeczności w sierpniu być może po raz pierwszy usłyszy o tym, że bolszewicy szli na Europę i to Polska ich powstrzymała. I tego się Putin boi – mówił w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Tomasz Rzymkowski w komentarzu do wypowiedzi prezydenta Rosji oczerniających Polskę. Gośćmi Polskiego Radia byli także Anna-Maria Żukowska z Lewicy, eurodeputowani Andrzej Halicki z PO i Patryk Jaki z PiS, a także poseł Piotr Zgorzelski z PSL-Koalicji Polskiej.
rozwiń zwiń