X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

7x24. Sejm przyjął 500+ dla osób niepełnosprawnych. "Interes społeczny jest na pierwszym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 11:35
Sejm przyjął rządowy projekt ustawy, który zakłada przyznanie 500 zł miesięcznie osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem. W Polskim Radiu 24 nowe świadczenie socjalne komentowali przedstawiciele głównych partii politycznych.
Audio
  • 21.07.19 7x24. Politycy o poszerzeniu świadczeń socjalnych dla osób niepełnosprawnych
7x24
7x24Foto: PR24

W projekcie zapisano, że jest to świadczenie uzupełniające, a łączna kwota świadczeń ze środków publicznych nie może przekraczać 1600 zł. To oznacza, że próg dochodowy wynosi tu 1100 zł miesięcznie (to wysokość renty socjalnej). Posłowie przyjęli poprawkę koalicji PO-KO, zgodnie z którą do kwoty tej nie będzie wliczany m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

Czytaj więcej
shutterstock_niepełnosprawni1200.jpg
Joachim Brudziński: są szanse na utrzymanie poprawki w Senacie

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wsparcie dla niepełnosprawnych. Posłowie jednomyślni

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa. Ustawa ma wejść w życie 1 października br.

- Każde wsparcie dla osób niepełnosprawnych jest czymś ważnym i cennym. Program pomocy dla osób niepełnosprawnych uchwalony z inicjatywy PiS też uważam za coś istotnego. Na pewno to trochę pomoże - powiedział Jan Filip Libicki. Senator PSL stwierdził jednak, że jako osoba niepełnosprawna ma pewne zastrzeżenia do funkcjonowania Funduszu Solidarnościowego. - Wiele osób niepełnosprawnych nie chce się konfrontować z grupą społeczną, która z powodu swojej zamożności ma łożyć na ten fundusz. To się niektórym nie podoba - dodał.

"Jakościowa zmiana rządów PiS"

Joanna Lichocka podkreśliła zaś, że ludzie widzą na co dzień jakościową zmianę rządów PiS, w porównaniu z tym co robiły poprzednie ekipy. - Próbujemy robić tak, by interes społeczny był na pierwszym miejscu. Podnieśliśmy więc m.in.: rentę socjalną dla niepełnosprawnych do 1100 zł, zasiłek pielęgnacyjny do 215 zł, specjalny zasiłek opiekuńczy do 620 zł. Dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w zakładach aktywności zawodowej od tego roku wynosi 22 tys zł rocznie - informowała. Posłanka zauważyła również, że idą naprawdę duże środki na to, by pomóc niepełnosprawnym i umożliwić im w miarę normalne życie. - Powołaliśmy chociażby Solidarnościowy Fundusz Wsparcia, który od 2020 r. będzie miał budżet 2 mld zł. To będzie również źródło finansowania kolejnych rozwiązań - powiedziała.

Czytaj więcej
east news jacek sasin free 1200.jpg
J. Sasin o 500+ dla niepełnosprawnych: wypłaty najpóźniej od października

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Debata Jedynki. Teresa Wargocka: 500+ dla niepełnosprawnych to spełnienie naszych obietnic

- 1100 zł to jest mało na osobę zdrową, a co dopiero na niepełnosprawną. Przy tym świadczeniu nie powinno więc być kryterium dochodowego, skoro nawet najbogatsi dostają 500 złotych na dziecko - ocenił Marcin Święcicki. Polityk PO zaznaczył również, że w przypadku wygranej w wyborach jego ugrupowanie zostawi wszystkie świadczenia przyznane przez rząd PiS. - Będziemy natomiast lepiej zarządzać sferą publiczną - komentował.

"Pomoc niepełnosprawnym możliwa dzięki powstrzymaniu wycieku VAT"

Zbigniew Gryglas zauważył, że program 500+ rozpoczął w Polsce okres zmian cywilizacyjnych. - Państwo dokonało wyboru i zaczęło wspierać najsłabszych oraz rodziny. Finansowanie świadczenia stało się jednak możliwe, bo nasza gospodarka się bardzo prężnie rozwija. Wymaga ona jednak przyjaznego otoczenia i rząd się bardzo głęboko nad tym pochyla - mówił. Poseł podkreślił także, że trzeba skutecznie zarządzać państwem i pilnować wpływów podatkowych. - Dzisiaj te pieniądze nie uciekają i można je wydać na pomoc niepełnosprawnym i programy społeczne - zauważył gość PR24.

- Realizacja programów na rzecz osób niepełnosprawnych jest możliwa dzięki zmianie polityki państwa i powstrzymaniu wycieku wpływów z podatku VAT. Tę sytuację stworzył obecny rząd PiS, który skonsolidował budżet i zapewnił wzrost gospodarczy - stwierdził Artur Soboń. Wiceminister inwestycji i rozwoju zaznaczył też, że Fundusz Solidarnościowy jest trwałym i systemowym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych. - Taką politykę realizujemy bardzo konsekwentnie - punktował polityk.

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

Czytaj więcej
Bożena Borys-Szopa 1200.jpg
Bożena Borys-Szopa: świadczenie uzupełniające to kolejny etap wsparcia rodzin

>>> [CZYTAJ TAKŻE] 500+ dla os. niepełnosprawnych. Ekspert: to fundamentalna sprawa

Więcej tematów w całej audycji.

Gospodarzem programu była Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/jp

----------------------------

Data emisji: 21.07.2019

Godzina emisji: 9.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rządy Pieniądza" Eksperci o 500+ dla niepełnosprawnych. Pytanie o próg dochodowy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 11:07
Rząd na wtorkowym posiedzieniu przyjął projekt, wprowadzający 500+ dla niepełnosprawnych - 500-złotowe świadczenie dla osób, które są w pełni niesamodzielne. Przewiduje on m.in. próg dochodowy 1100 zł dla tego świadczenia, który jest równy najniższej rencie z tytułu niezdolności o pracę. O tych rozwiązaniach dyskutowali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Michałkiewicz: świadczenia trafią do osób w najtrudniejszej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 08:55
- Cieszę się, że zdążymy uchwalić świadczenie uzupełniające dla osób, które są w najtrudniejszej sytuacji, ze względu na swoją niesamodzielność, tym, którym środki, jakimi dysponują, nie wystarczają na rehabilitację i leczenie. To ważny dzień - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwona Hartwich wystartuje w wyborach parlamentarnych. "Zmieniłam zdanie po proteście"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 20:36
Iwona Hartwich, liderka protestu niepełnosprawnych w Sejmie, będzie startować w wyborach parlamentarnych z list Koalicji Obywatelskiej. Informację podały toruńskie "Nowości".
rozwiń zwiń