X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

7x24. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. "Pozycja Polski rośnie"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 12:03
Od spotkania z Donaldem Trumpem swoją wizytę w USA rozpoczął prezydent Andrzej Duda. Rozmowy dotyczyły m.in.: obronności, energetyki i rozwijania sojuszu obu państw. Historyczne wydarzenia w Polskim Radiu 24 skomentowali politycy głównych ugrupowań.
Audio
  • 16.06.19 "7x24". Politycy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA
7x24
7x24Foto: PR24

W środę w Waszyngtonie prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej, która przewiduje m.in. zwiększenie stałej rotacyjnej obecności wojsk USA - trwała obecność ma wzrosnąć o około tysiąc żołnierzy, a także utworzenie w Polsce wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji. Ponadto, podczas środowego spotkania, Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35. Zdaniem amerykańskiego prezydenta, F-35 to jeden z "najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie".

Czytaj więcej
pap-usa-2-pap-1200.jpg
Prezydent odpowiada krytykującym porozumienie z USA

- Konsekwentnie budujemy pozycję Polski na arenie międzynarodowej, w tym w NATO - najpotężniejszym sojuszu militarnym. Zwiększamy w ten sposób bezpieczeństwo naszego kraju, ale to oczywiście kosztuje - powiedział Marek Suski. Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów zaznaczył również, że w czasach rządów Platformy Obywatelskiej widzieliśmy obrażanie Stanów Zjednoczonych. - Tamten rząd rozmontowywał również polską armię i ograniczał nasz potencjał militarny. Prawo i Sprawiedliwość tymczasem chce bezpiecznej Polski, a do tego potrzebna jest silne wojsko - dodał.

Marcin Święcicki odpowiedział zaś, że "w tym porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi raczej widać tylko kupowanie, a nie ma transferu technologii i współpracy w tym zakresie". - W umowie o Caracale z Airbusem były chociażby zapisy, że w Polsce powstanie fabryka helikopterów i będziemy ważną częścią wielkiego koncernu - mówił. Poseł PO ocenił jednak, że z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie płyną korzyści. - Dobrze, że będzie w Polsce więcej amerykańskich żołnierzy i ich liczba podniesie się do 6 tys. Zwiększanie obecności militarnej USA w naszym kraju jest dla nas korzystne. Wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie nie nazywałbym jednak przełomem - komentował.

- Zacieśnienie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest dla nas kluczowe. Nie ma żadnych wątpliwości, że USA są naszym najważniejszym partnerem w obszarze bezpieczeństwa - stwierdziła Agnieszka Ścigaj. Posłanka Kukiz'15 podkreśliła też, że bezpieczeństwo i wizerunek Polski na arenie międzynarodowej jest ważniejsze niż wewnętrzny spór polityczny. - Dlatego warto popracować nad komunikacją. Jest to ukłon w stronę prezydenta i rządu, żeby zadbać o poziom dialogu i wykazać się rozsądkiem - powiedziała.

Czytaj więcej
pap andrzej duda donald trump 1200.jpg
Umowy z USA podpisane. Prezydent: ogromne podziękowania, wspaniała robota

Ryszard Czarnecki ocenił, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych była przełomowa. - Mamy zapowiedź: utworzenia wysuniętego dowództwa dywizyjnego USA w Polsce, wspólnego wykorzystywania centrum kształcenia w Drawsku Pomorskim i utworzenia eskadry dronów. Potwierdzona została również obecność amerykańskich sił specjalnych na terenie naszego kraju - przypomniał polityk. Europoseł zaznaczył, że "wiążemy Amerykanów ze sobą i w ten sposób znacząco oddalamy możliwość realizacji scenariusza gruzińskiego i ukraińskiego ze strony Rosji". - Jest to niewątpliwy przełom i trzeba za to po prostu podziękować polskiej władzy - punktował gość PR24.

- Wymiar polityczny wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA trzeba ocenić pozytywnie i to nie ulega żadnym wątpliwościom. Niesie ona za sobą znaczną poprawę naszego bezpieczeństwa, ale rodzą się pewne wątpliwości natury ekonomicznej - zauważył zaś Eugeniusz Kłopotek. Poseł PSL zwrócił także uwagę na inne aspekty współpracy polsko-amerykańskiej. - Dywersyfikację dostaw gazu do Polski trzeba popierać. Robił to poprzedni rząd i kontynuuje to obecna władza. Tak powinno być - stwierdził.

Tadeusz Cymański zaznaczył, że wizyta Andrzeja Dudy w Białym domy była potrzebna i niesie ona za sobą wielowymiarowe korzyści. - Mieliśmy myśliwce, żołnierzy, gaz i atom. To są trudne sprawy, ale proszę pamiętać z jakimi wyzwaniami musimy się mierzyć - mówił polityk.

Podczas wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie podpisano też porozumienie dotyczące zwiększenia ilości kupowanego gazu z USA. W uroczystości udział wzięli sekretarz energii USA Rick Perry oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak poinformował prezydent USA, podpisana kolejna umowa na dostawę 2 mld m sześc. gazu z USA do Polski jest warta około 8 mld dolarów.

Czytaj więcej
duda_trump_1200.jpg
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Zobacz raport specjalny

Więcej tematów w całej audycji.

Gospodarzem programu była Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/jp

----------------------------

Data emisji: 16.06.2019

Godzina emisji: 9.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Waszczykowski: będziemy zabiegać o dalsze wzmocnienie militarne

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 09:35
– Do 2016 roku byliśmy krajem członkowskim NATO klasy B. Byliśmy w NATO, natomiast NATO nie było w Polsce – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Witold Waszczykowski, europoseł i były minister spraw wewnętrznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Debata poranka". Najważniejsze decyzje po spotkaniu Duda-Trump

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 09:50
- Przemieszczanie wojsk amerykańskich to sygnał, że stajemy się wewnętrzną sferą bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Atak na Polskę będzie realnie atakiem na system obrony USA - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli ponadto Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy") oraz Agaton Koziński ("Polska The Times").
rozwiń zwiń