X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

7x24. Oświatowe związki zawodowe zdecydowały o zawieszeniu strajku. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 11:41
Sławomir Broniarz poinformował, że od soboty 27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk. Protest zawiesiło również Forum Związków Zawodowych. Sytuację w polskiej oświacie w Polskim Radiu 24 komentowali politycy głównych ugrupowań.
Audio
  • 28.04.19 7x24. Politycy o zawieszeniu strajku nauczycieli
7x24. Audycja polityczna w Polskim Radiu 24 prowadzona przez Katarzynę Gójską
7x24". Audycja polityczna w Polskim Radiu 24 prowadzona przez Katarzynę GójskąFoto: PolskieRadio24.pl

"Od dzisiaj wchodzimy w nowy etap, który pokaże nowe oblicze naszego protestu. Jesteśmy bowiem w połowie drogi, ale jednoznacznie mogę oświadczyć, że dzisiaj ani jutro, ani w kolejnych dniach nie podpiszemy porozumienia, które rząd zawarł z Solidarnością" - powiedział Sławomir Broniarz. W efekcie zagrożenia egzaminu dojrzałości strajkiem nauczycieli parlament przegłosował nowelizację ustawy prawa oświatowego, dotyczącą klasyfikacji maturzystów. Zgodnie z nią, jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.

Czytaj więcej
PAP Sławomir Broniarz ZNP 3 1200.jpg
Sławomir Broniarz: we wrześniu możliwy strajk, ale nie w tak radykalnej formie

- Państwo polskie pokazało, że nie jest tylko teoretyczne, jak to miało miejsce za rządów PO-PSL. Państwo zapewnia uczniom możliwość zdawania egzaminów. Wszelkie kwestie formalno-prawne są przez Sejm załatwiane błyskawiczne. Reagujemy i zapewniamy normalność - zaznaczył Ryszard Czarnecki. Europoseł PiS zauważył również, że w czasie protestu byli poniżani nie strajkujący nauczyciele. - Poniżani byli również ci, którzy przychodzili z zewnątrz, by pomagać w przeprowadzeniu egzaminów - dodał.

Jan Filip Libicki podkreślił, że oświatowy strajk spowodował pewne podziały i niewłaściwe zachowania w środowisku nauczycielskim. - Jak temu przeciwdziałać? Tego nie wiem. Gdybym był jednak rzecznikiem praw obywatelskich, zbadałbym przypadki, w których dochodziło do mobbingu nie strajkujących nauczyciel - mówił. Senator ocenił też, że podłożem protestu pracowników oświaty były zapewniania partii rządzącej o świetnej kondycji budżetu. - Jeżeli rząd opowiada miesiącami, że są pieniądze dla wszystkich i proponuje kolejne programy socjalne, to jest też druga strona tej operacji. Efektem tego są strajki kolejnych grup społecznych, które twierdzą, że "nam się też należy" - komentował gość PR24.

Czytaj więcej
pap senat 1200.jpg
Senat przyjął ustawę oświatową. Umożliwi ona dyrektorom klasyfikację maturzystów

- Grzegorz Schetyna ucieka od odpowiedzialności politycznej za strajk nauczycieli. Było to przygotowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, ale w ścisłej kooperacji z Koalicją Europejską. Jestem przekonany, że termin protestu został wyznaczony ze względu na egzaminy i eurowybory - stwierdził Adam Bielan. Wicemarszałek Senatu zaznaczył także, że oświatowy strajk miał wpłynąć na wybory do Parlamentu Europejskiego. - To była strategia, którą już kilka lat temu Grzegorz Schetyna określił mianem "ulica i zagranica". Ten sposób działania totalnej opozycji zakończył się jednak totalną klapą - powiedział polityk.

Paweł Pudłowski gratulował zaś nauczycielom postawy. - Te trzy tygodnie to nie był dla nich łatwy czas. Pracownicy oświaty doszli do momentu, w którym nie mogą dłużej akceptować, że rząd ich w ogóle nie słucha - ocenił. Poseł Nowoczesnej dodał jednak, że popiera decyzję związków zawodowych o zawieszeniu strajku. - Umożliwi to przeprowadzenie matur. Nie kończy się jednak walka o godność nauczycieli i ich właściwe zarobki - zauważył przedstawiciel Koalicji Europejskiej.

- Polski rząd w czasie strajku nauczycieli zachował się jak strażak. Zgasił pożar, który sam wywołał. Chciałabym jednak, aby państwo polskie zapobiegało problemom, a nie je tylko gasiło. Trudno jest więc się cieszyć z błyskawicznego przepychania ustawy w nocy, która wymaga od parlamentarzysty wyboru kogo bardziej nie chce krzywdzić, nauczycieli czy maturzystów - powiedziała Agnieszka Ścigaj. Gość programu stwierdziła również, że "jedynymi wygranymi strajku nauczycieli są partie polityczne i przywódcy związkowi". - W tym programie z siedem razy padło nazwisko prezesa ZNP Sławomira Broniarza, a wcześniej raczej o nim nie słyszano. W polityce tak już jest, że czym więcej się o kimś mówi, tym większą on zyskuje popularność - mówiła posłanka Kukiz'15.

Czytaj więcej
szydło 1200 pap.jpg
Beata Szydło: w tej chwili nie ma planu, by wydłużyć rok szkolny

Marek Suski podkreślił, że rząd podchodzi z wielką troską do wszystkich uczniów. - Trzeba więc było zapewnić młodzieży możliwość kontynuacji nauki na kolejnym szczeblu - zaznaczył szef KPRM. Polityk zauważył też, że rząd zaproponował podwyżki dla pracowników oświaty. - Pensje nauczycieli od tego roku wzrosną o 9 proc. Będą też dodatkowe środki dla pracowników, którzy rozpoczynają pracę - 1000 zł na start, przyspieszenie awansu zawodowego i określenie minimalnej stawki za wychowawstwo - informował gość PR24.

Więcej tematów w całej audycji.

Gospodarzem programu była Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/jp

----------------------------

Data emisji: 28.04.2019

Godzina emisji: 9.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Kopcińska o zawieszeniu strajku nauczycieli: bardzo dobra decyzja

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 19:43
– Decyzja o zawieszeniu strajku nauczycieli jest bardzo dobra. Najważniejsze dla nas wszystkich powinno być dobro maturzystów, by w spokoju i bez zbędnych emocji mogli poświęcić najbliższe dni na przygotowania do egzaminu dojrzałości – powiedziała w Trójce minister Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

FZZ podjął decyzję o zawieszeniu strajku nauczycieli od soboty 27 kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 22:39
Prezydium Zarządu Krajowego Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata" podjęło w czwartek wieczorem decyzję o zawieszeniu strajku nauczycieli w sobotę 27 kwietnia. "Nie chcemy rozbijać jedności związków" - powiedział przewodniczący WZZ Sławomir Wittkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrągły stół ws. oświaty. Co dalej z systemem edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 09:14
- Konieczna jest przebudowa całego systemu oświaty - powiedział w audycji "Spory i Kontrowersje" dr Sergiusz Trzeciak. O proteście nauczycieli i obradach oświatowego okrągłęgo stołu mówili też prof. Ewa Marciniak z UW oraz dr Bartosz Rydliński z UKSW. 
rozwiń zwiń