more_horiz

7x24. Komentarze polityków w sprawie cen energii

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 11:45
Czy będą podwyżki cen energii? Czy zaproponowane przez rząd rozwiązanie obniżające ceny prądu jest zgodne z prawem Unii Europejskiej? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć politycy największych ugrupowań politycznych: Dominik Tarczyński (PiS), Piotr Apel (Kukiz'15), Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna), Marcin Święcicki (PO), Tadeusz Cymański (Solidarna Polska), Katarzyna Piekarska (SLD).
Audio
Politycy o obniżce cen energii
Politycy o obniżce cen energii Foto: PR24

- W przypadku obniżek cen prądu rząd Prawa i Sprawiedliwości kolejny raz miał rację. Od początku mówiliśmy, że ta ustawa nie godzi w prawo europejskie i jest dowodem na to, że narracja totalnej opozycji się burzy - powiedział Dominik Tarczyński. Polityk rządzącej partii stwierdził, że środowiska opozycyjne "straciły monopol na europejskość". - Mówicie, że łamiemy europejskie prawo mimo, że Komisja Europejska nie ma żadnych zastrzeżeń. Gdybyśmy byli hipokrytami jak Platforma Obywatelska mówilibyśmy, że opozycja dąży do Polexitu. Nie jesteśmy żadnymi gorszymi Europejczykami i dbamy o to, żeby w Polsce szanowane było prawo - dodał.

Czytaj więcej
Michał Dworczyk 1200.jpg
Michał Dworczyk: prąd drożeje przez politykę klimatyczną Donalda Tuska

Marcin Święcicki zaznaczył, że w sprawie obniżek cen prądu cały czas trwa dialog z Komisją Europejską i sprawa jeszcze nie jest do końca wyjaśniona. - Nie zależy nam na konfliktach z instytucjami unijnymi. Zasadnicze sprawy, które dotyczą polskiego systemu sprawiedliwości nadal toczą się jednak w Trybunale Sprawiedliwości UE. Tam nadal jesteśmy w sprzeczności z rozmaitymi zasadami rządzącymi wspólnotą europejską - podkreślił poseł PO. Dodał również ,że "na razie jeszcze blisko 80 proc. odbiorców przez pierwszy kwartał musi płacić wyższe taryfy za prąd". - Zobaczymy, czy uda się wrócić do starych cen energii i czy rekompensaty będą wystarczające - mówił gość programu.

- Cała konstrukcja obniżek cen prądu zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość jest dla mnie niezrozumiała. Nie wiem dlaczego zamiast obniżać akcyzę, czy VAT wolimy pobrać podatek i przekierować go do firm energetycznych, z których nie wszystkie są własnością państwa. Część z nich została sprzedana w prywatne ręce za poprzednich rządów i oni też będą dostawać pieniądze z naszych podatków - ocenił Piotr Apel. Polityk stwierdził, że "taka konstrukcja obniżek cen prądu jest absolutną protezą". - Mam nadzieje, że wrócimy do obniżek podatku VAT. Byłaby to najprostsza konstrukcja, która uchroniłaby obywateli przed podwyżką cen energii. Dofinansowywanie prywatnych i państwowych firm jest niepotrzebne - komentował poseł Kukiz'15.

Czytaj więcej
gniazdo 2.jpg
KE analizuje polską ustawę obniżającą ceny prądu

Jerzy Meysztowicz zaznaczył, że "zamieszanie wokół obniżek cen prądu budzi wątpliwości". - Nie wiem, czy jest to dobry kierunek działań. Proste zasady obniżenia akcyzy i VAT powinny rozwiązać problem - punktował gość programu. Dodał, że trudno wierzyć w zapewnienia Prawa i Sprawiedliwości. - Opozycja zaś na pewno nie mówiła, że ustawa obniżająca ceny prądu jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej. Gdyby nie budziło to żadnych prawnych wątpliwości, to Komisja Europejska w ogóle by się tej sprawie nie przyglądała - podkreślił polityk Nowoczesnej.

- Nie dopuszczam do siebie myśli, że ktoś trzyma kciuki za to, żeby Komisja Europejska dołożyła Prawu i Sprawiedliwości. Walka polityczna doprowadza do tego, że nawet chwilami nie potrafimy wznieść się ponad wszystko i bronić polskiego interesu - ocenił Tadeusz Cymański. Poseł informował również, że "cena energii rośnie, natomiast nie wzrosną rachunki". - To jest zasadnicza różnica. Bądźcie spokojni nic się nie zmieni, nie dostanie po kieszeni żaden zwykły obywatel - dodał polityk.

Czytaj więcej
Trójka Jacek Sasin 1200.jpg
Jacek Sasin: obniżona akcyza na energię elektryczną będzie obowiązywać bezterminowo

Katarzyna Piekarska zauważyła, że cena energii jest obłożona całym szeregiem często niepotrzebnych danin publicznych. - Potrzebujemy wspólnej debaty, która pokaże nam, które z podatków możemy obniżyć. Przydałyby się też ogólne rozważania na temat kierunku, w którym powinna iść polska energetyka - oceniła polityk SLD. Dodała, że zaproponowane przez rząd rozwiązanie stabilizuje ceny prądu tylko na najbliższy rok. - Jesteśmy w roku wyborczym i takie decyzje są zrozumiałe, ale od tego znaczącego problemu tak łatwo nie uciekniemy - mówiła gość programu.

Ponadto w audycji politycy komentowali sprawę pensji pracowników Narodowego Banku Polskiego i odnieśli się do tematu odstrzału dzików.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję "7x24" prowadziła Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/jp

----------------------

Data emisji: 13.01.2019

Godzina emisji: 9.06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd interweniuje ws. cen prądu. Zbigniew Gryglas: to bardzo odważna decyzja

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 09:17
Rząd musiał podjąć taką decyzję w poczuciu odpowiedzialności za interes Polaków, ale także polskich małych i średnich przedsiębiorstw - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, poseł Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja ustawy dot. cen prądu opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 21:50
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Rząd przygotował przepisy, dzięki którym w przyszłym roku nie wzrosną rachunki za energię.
rozwiń zwiń