X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Politycy o znaczeniu amerykańskiej bazy wojskowej dla bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 11:35
W audycji "7x24" przedstawiciele partii politycznych dyskutowali m.in. na temat znaczenia i planów dotyczących stałej obecności żołnierzy USA w Polsce.
Audio
  • 23.09.18 Politycy o planach budowy i wpływie na bezpieczeństwo Polski amerykańskiej bazy wojskowej.
Amerykański sprzęt wojskowy rozładowany z pokładu statku Armii Stanów Zjednoczonych USS Resolve w Porcie Gdańsk. Czy podobne transporty przybędą do bazy wojskowej USA?
Amerykański sprzęt wojskowy rozładowany z pokładu statku Armii Stanów Zjednoczonych USS Resolve w Porcie Gdańsk. Czy podobne transporty przybędą do bazy wojskowej USA? Foto: PAP/Adam Warżawa

Jednym z najważniejszych tematów w czasie spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, do którego doszło na początku ubiegłego tygodnia, były rozmowy dotyczące powstania stałej bazy wojskowej USA w Polsce. Janusz Szewczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości, podkreślił, że Amerykanie bardzo mocno biorą pod uwagę usytuowanie takiego punktu na wschodniej flance NATO.

– Dzieje się to pomimo tego, że zastanawiają się nad likwidacją niektórych baz z powodów oszczędnościowych. Jednak w kwestii nowej bazy w Polsce ich deklaracje są daleko idące. Gdyby było to nierealne, to nie mielibyśmy do czynienia z dyskusją, która ma obecnie miejsce w Stanach Zjednoczonych. Moim zdaniem kwestia stałej obecności żołnierzy amerykańskich jest dla polskiego bezpieczeństwa sprawą fundamentalną. Trzeba spokojnie negocjować i czekać na rozwój sytuacji – powiedział rozmówca Polskiego Radia 24.

Z opinią dotyczącą dużego znaczenia amerykańskich baz wojskowych dla bezpieczeństwa Polski zgodził się także poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Święcicki. – Oczywiście, chciałbym aby takie bazy w naszym kraju powstały, gdyż wiązałoby się to ze zwiększeniem bezpieczeństwa Polski. Najważniejsze bazy amerykańskie w Europie pozostają póki co w Niemczech. Uważam, że przesunięcie się NATO na wschód naszego kontynentu powinno skutkować również przesunięciem baz amerykańskich – zauważył parlamentarzysta.

Koszt powstania i utrzymania infrastruktury dla amerykańskich oddziałów mógłby wynieść nawet 2 mld dolarów. Tomasz Rzymowski z ruchu Kukiz’15 zaznaczył, ze poniesienie przez nasz kraj wydatków na ten cel jest sprawą oczywistą. Wskazał, że podobnie jest w przypadku Korei Południowej oraz Japonii, które również przeznaczają duże środki na zapewnienie odpowiednich warunków stacjonującym tam Amerykanom.

– Ani w Korei, ani w Japonii nikt nie kwestionuje tego, że za bezpieczeństwo należy płacić. Jednak tych 2 mld nie traktowałbym jako jedynego wydatku na zapewnienie bezpieczeństwa i pokoju naszemu krajowi. Pamiętajmy również o właściwym dozbrajaniu polskich sił zbrojnych. Sądzę, że jest to ważniejsza sprawa niż obecność wojsk amerykańskich. Jeżeli sami nie będziemy w stanie się obronić, to nikt nie przyjdzie nam z pomocą – powiedział.

Paweł Rabiej z Nowoczesnej podkreślił, że Polska znajduje się w nie najlepszym położeniu geopolitycznym. Według gościa audycji „7x24” nasz kraj może być buforem Rosji, która dąży do odbudowania swojej mocarstwowej pozycji, lub Zachodu. – Dlatego amerykańską bazę należy traktować jako polisę bezpieczeństwa i trzeba o nią zabiegać. To, ile będzie kosztowała, to już inna sprawa. Zgodzę się z posłem Rzymkowskim. Powinniśmy dążyć do tego, by nasze siły zbrojne miały odpowiedni potencjał i możliwość odpierania ataków. Muszą posiadać też charakter odstraszający – dodał polityk.

Uwagę amerykańskich mediów przykuło określenie, jakiego w czasie konferencji prasowej po rozmowie z Donaldem Trumpem użył prezydent Andrzej Duda. Zaproponował żeby bazę wojskową, która miałaby powstać w Polsce, nazwać „Fort Trump”.

– W dzisiejszym świecie, który zdominowany jest przez krótkie komunikaty, takie hasło powinno być używane jak najczęściej, by dotrzeć do jak największej liczby osób. To synonim stałej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju. To posunięcie prezydenta było niezwykle skuteczne – podkreślił poseł.

Całkowicie odmienne zdanie na temat planów powstania bazy wojskowej w Polsce ma Krzysztof Gawkowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Całkowicie nie rozumiem ekscytacji wizytą prezydenta Dudy w USA. W lipcu w Helsinkach doszło przecież do spotkania Donalda Trumpa i Władimira Putina. Przywódca USA zaproponował wzajemnie podanie rąk i dogadanie się z Rosjanami. Z amerykańskich deklaracji w sprawie baz nic nie będzie dlatego, że administracja Trumpa, po szczycie w Finlandii, powiedziała, że dla budowy sojuszu amerykańsko-rosyjskiego potrzebny jest spokój w Europie Środkowo-Wschodniej. To oznacza, że słowa mogą padać, ale czynów nie będzie. Tak wygląda prawdziwa polityka Stanów Zjednoczonych – wskazał.

Audycję „7x24” prowadziła Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 23.09.2018

Godzina emisji: 09:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znaczenie Polski w nowym budżecie obronnym USA

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 22:08
– Ustawa im. Johna McCaina uwiarygadnia amerykańską strategię obronną, która kładzie duży nacisk na konkurencję strategiczną z globalnymi graczami, takimi jak Rosja i Chiny – powiedział wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski. W magazynie „Świat 24” rozmowa o założeniach nowego budżetu obronnego USA i znaczeniu, jakie może mieć on dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Soloch: Polska jest gotowa na stałe bazy NATO, decyzji można oczekiwać wiosną

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 09:03
– Moim zdaniem Polska jest przygotowana na to, żeby na terenie naszego kraju stacjonowały na stałe wojska amerykańskie – powiedział na antenie Trójki Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
rozwiń zwiń