X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

7x24. Politycy o roli Michała Tuska w aferze Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 10:25
W środę komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchiwała byłego szefa ABW generała Krzysztofa Bondaryka. Świadek powiedział, że kluczowe dla sprawy było ustalenie, że spółka nie posiada złota. W jego ocenie przy badaniu firmy Marcina P. zawiodła wymiana informacji wewnątrz ABW oraz między innymi służbami. O Amber Gold mówili w audycji 7x24 Jarosław Porwich (Wolni i Solidarni), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15), Marcin Święcicki (PO), Dominik Tarczyński (PiS), Piotr Zgorzelski (PSL), Krzysztof Gawkowski (SLD).
Audio
  • 20.05.2018 Jarosław Porwich, Tomasz Rzymkowski, Marcin Święcicki, Dominik Tarczyński, Piotr Zgorzelski i Krzysztof Gawkowski o Amber Gold
Debata 7x24
Debata 7x24Foto: PR24

Zdaniem Tomasza Rzymkowskiego ABW powinna wiedzieć wcześniej o pracy Michała Tuska w OLT Express. - Służby polskie absolutnie nie chciały zajmować się kwestią rynku lotniczego. Wątek lotniczy był traktowany jako nieistniejący za sprawą współpracy Michała Tuska z OLT Express. Szefowie ABW o pracy Michała Tuska w OLT dowiedzieli się na kilkanaście godzin przed publikacją prasową. Mieliśmy do czynienia z grupą przestępczą, która szykowała się do szantażu najważniejszych ludzi w państwie, a szefowie służb kompletnie to bagatelizowali. Czasem warto się ośmieszyć, niż powiedzieć prawdę i zaszkodzić swojemu środowisku politycznemu – stwierdził członek komisji ds. Amber Gold.

Według Marcina Święcickiego Michał Tusk nie pełnił żadnej ważnej funkcji w OLT Express i pracował tam krótko. - Wydaje mi się, że komisja Amber Gold koncentruje się na Michale Tusku, który jest wątkiem pobocznym, robiąc z niego główny. Michał Tusk pracował w OLT przez chwilę, nie podejmował żadnych decyzji, usiłowano go wykorzystać, ale nic z tego nie wyszło – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W ocenie Piotra Zgorzelskiego z zeznań gen. Bondaryka nie wynika zbyt wiele. – Nie daję wiary, że nie pamięta on wiele, to jest oczywiste, że skutecznie zasłania się niepamięcią. Można jednak wyciągnąć wnioski z przesłuchania, że Michał Tusk był zasłoną dla Marcina P. Z wypowiedzi członków komisji wynika, że państwo powinno się zainteresować działalnością gospodarczą obywateli, gdy jest ona rozpoczynana. Skoro tak, to czy dzisiaj służby zajmą się problemem GetBacku, który może być aferą na kwotę trzech mld zł? – zastanawiał się poseł PSL.

Goście audycji: Krzysztof Gawkowski, Piotr Zgorzelski, Marcina Święcickiego Goście audycji: Krzysztof Gawkowski, Piotr Zgorzelski, Marcin Święcicki

Zdaniem Dominika Tarczyńskiego „PO wyprzedała trzy czwarte Polski”. – Słowa Marcina Święcickiego, podobnie jak zeznania gen. Bondaryka, obrażają inteligencję Polaków. OLT była stworzona przez Amber Gold. Donald Tusk był fundamentem tego przekrętu, ponieważ chodziło o to, by polskie niebo zostało przejęte przez Niemców, a OLT zniszczyło LOT. W cywilizowanym państwie nie jest możliwe, by syn premiera pracował w firmie, która chce zniszczyć narodowego przewoźnika. Tusk roztaczał parasol i powinien ponieść odpowiedzialność -  wskazywał parlamentarzysta PiS.

Jak podkreślał Krzysztof Gawkowski, PO powinna przeprosić za aferę Amber Gold. - Gdzie byli funkcjonariusze aparatu państwa ws. Amber Gold? Mam wrażenie, że był rozpad państwa, który dział się za przyzwoleniem, ponieważ nikt nikomu nie chciał nadepnąć na odcisk. Państwo jeśli nie reaguje, to ponosi odpowiedzialność, a tracą obywatele. PO powinna uderzyć się w piersi za to, że reagowała, gdy wszystko się wylało. Jeśli PO miałaby honor i uczciwość, to powiedziałaby przepraszam – przekonywał polityk SLD.

Goście audycji: Dominik Tarczyński, Tomasz Rzymkowski, Jarosław Porwich Goście audycji: Dominik Tarczyński, Tomasz Rzymkowski, Jarosław Porwich

W opinii Jarosława Porwicha nad sprawą Amber Gold był roztoczony parasol ochronny. - Osoby wzywane przez komisję ds. Amber Gold dopada amnezja, bowiem najczęściej używanym sformułowaniem jest tam „nie pamiętam”. Można też wysnuć wniosek, że polskie służby są bardzo słabe, ponieważ funkcjonariusze wiedzieli mniej niż przeciętny Kowalski, czytający gazety. Oficerowie bali się ruszać tę sprawę, mając świadomość, że w OLT jest zatrudniony syn premiera – powiedział komentator.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/IAR/cd

7x24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 20.05.2018

Godzina emisji: 09:07


Czytaj także

Michał Tusk: oboje z ojcem wiedzieliśmy o zastrzeżeniach wobec Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 22:06
Przed sejmową komisją śledczą do spraw Amber Gold zeznawał Michał Tusk. Syn byłego premiera przyznał, że rekomendował kierownictwu OLT Express działania mające podważyć wiarygodność narodowego przewoźnika LOT. Przesłuchanie komentował w Polskim Radiu 24 Wojciech Mucha z Gazety Polskiej. A pracach komisji śledczej ds. Amber Gold mówiła też Ewa Wasążnik, reporterka Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera Amber Gold: chcąc poznać prawdę, należy iść drogą pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 22:07
- W sprawie Amber Gold należy iść drogą pieniędzy i odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie są pieniądze z Amber Gold. Jeśli prześledzimy sprawy finansowe - a pieniądze nie kłamią - to rozwiążemy aferę Amber Gold i dojdziemy do ludzi, którzy się naprawdę wzbogacili – powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Telewizji Polskiej Witold Gadowski. Odniósł się w ten sposób do przesłuchania Michała Tuska przed sejmową komisją śledczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: Michał Tusk "wkopał" swojego ojca

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 14:19
Jestem z niego bardzo dumny – w ten sposób Donald Tusk podsumował przesłuchanie swojego syna przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Jak oceniał z kolei w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski z portalu "wPolityce.pl", słowa Michała Tuska w pewien sposób mogą obciążać byłego premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Jakubiak: Michał Tusk powiedział za dużo

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 07:45
– Trudno jest ukrywać fakty, widać, że był szczery w swoich wypowiedziach. Nie mataczył – w ten sposób Marek Jakubiak w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka skomentował sprawę przesłuchania syna Donalda Tuska przez komisję śledczą ds. Amber Gold. W ocenie posła Kukiz’15, były premier ponosi polityczną odpowiedzialność za działania spółki Marcina P.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tusk wiedział, że OLT Express to lipa. Szkoda, że nie poinformował o tym Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 13:12
- Sformułowanie syna byłego premiera Michała Tuska, że zarówno on, jak i jego ojciec wiedzieli, że OLT Express to „lipa”, jasno podkreśla, że mieli doskonale tego świadomość. Szkoda tylko, że nie poinformowali o tym Polaków – powiedział w audycji Punkt Widzenia Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność. Gość odniósł się w ten sposób do przesłuchania Michała Tuska przed komisją ds. Amber Gold.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadek przed komisją ds. Amber Gold: gdańska ABW nie miała wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 16:30
„Nadzór nad sprawą Amber Gold prowadziłem od września 2012 roku; delegatura prowadziła czynności praktycznie samotnie, generalnie nie mieliśmy wsparcia z zewnątrz, czyli z centrali Agencji” - zeznał we wtorek funkcjonariusz gdańskiej delegatury ABW przed sejmową komisją śledczą. O zeznaniach świadków przed komisją śledczą ds. Amber Gold mówili w audycji Rozmowa PR24 Elżbieta Zielińska (Kukiz’15), Jarosław Krajewski (członek komisji ds. Amber Gold, PiS) i Piotr Misiło (Nowoczesna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja ds. Amber Gold. „Państwo powinno reagować na kuriozalne sytuacje”

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 15:40
- Rzeczą niewyobrażalną jest tłumaczenie świadków ws. Amber Gold, że nie pamiętają tej sprawy. Twierdzą, że nie kojarzą, nie wiedzą, że dowiadują się o czymś dopiero na komisji. Państwo polskie powinno reagować gdy świadkowie unikają rzetelnych, zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania – powiedział w audycji Jakim Prawem poseł Kukiz’15, członek KRS i komisji śledczej ds. Amber Gold Tomasz Rzymkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Funkcjonariusz ABW: nie miałem żadnych informacji dotyczących Amber Gold i OLT Express

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 17:15
Jako oddelegowany do resortu finansów oficer ABW w czasie tej pracy nie miałem żadnych informacji dotyczących Amber Gold i OLT Express - mówił w poniedziałek przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold b. funkcjonariusz ABW. Polskie Radio 24 transmitowało poniedziałkowe przesłuchania funkcjonariuszy ABW. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera Amber Gold. „Przesłuchanie Donalda Tuska będzie kluczowe”

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 08:28
- Wnioski z prac sejmowej komisji ds. Amber Gold są bulwersujące. Do niedawna obraz Amber Gold jawił się jako działalność Marcina i Katarzyny P. jako słupów zorganizowanej grupy przestępczej na Pomorzu, natomiast po przesłuchaniu praktycznie wszystkich przewidzianych funkcjonariuszy służb specjalnych jawi się obraz zupełnie poważniejszy, tzn. że mamy do czynienia z mafią – powiedział w audycji 24 Pytania członek komisji ds. Amber Gold Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja ds. Amber Gold. Łuczak: ws. Amber Gold funkcjonariusze ABW wykonywali wszystko, co w ich mocy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 17:30
Funkcjonariusze ABW ws. Amber Gold wykonywali wszystko, co było w ich mocy; Marcin P. był "słupem", ale do tej pory nie udało się tego wykazać w materiale dowodowym; prokuratura wyłączyła ABW z badania wątku Michała Tuska - zeznał przed sejmową komisją śledczą b. szef ABW gen. Dariusz Łuczak. We wtorek przesłuchiwany był także były dyrektor Departamentu Postepowań Karnych ABW Jan Bilkiewicz. Posiedzenie komisji transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
rozwiń zwiń