X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nisztor pyta". Czy frankowiczów czeka przełom?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:43
O trudnej sytuacji frankowiczów i wyczekiwanej decyzji TSUE w tej sprawie rozmawiali goście audycji "Nisztor pyta", a byli nimi Marian Szołucha, ekonomista i mecenas Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek i Wspólnicy, reprezentujący frankowiczów w sporach z bankami.
Audio
Siedziba Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Siedziba Trybunału Sprawiedliwości Unii EuropejskiejFoto: shutterstock.com

- Od strony ekonomicznej i prawnoetycznej kwestia polisolokat jest jasna. Tego typu instrument nigdy nie powinien zafunkcjonować w polskiej rzeczywistości. Można dyskutować czy kredyt w obcej walucie jest groźny i czy jest dopuszczalny - uważa Marian Szołucha.

- Osobiście uważam, że nie można zabraniać ludziom ryzykowania własnymi pieniędzmi. Wyroki sądów są jakie są, a kredytobiorcy powinni z tego korzystać i na tym polega racjonalna postawa jeżeli chodzi o domowe finanse - dodał.

frank szwajcarski1200.jpg
Frankowicze w stresie. Szwajcarska waluta dobiła do 4 zł

Sytuacja się poprawia

Zdaniem Wojciecha Bochenka prawo coraz bardziej sprzyja osobom, które posiadają kredyty we frankach szwajcarskich. - Mamy trzy bardzo korzystne wyroki Sądu Najwyższego. Pod kątem rozstrzygnięć sądowych pod ich kątem, to przybiera to coraz lepsze kształty - uważa mecenas.

- Organy prawa wspierają kredytobiorców w walce z bankami w sądach i sami frankowicze tworzą akcje informacyjne, więc ich świadomość w tym zakresie jest duża. Pozwów do sądu trafia coraz więcej - zauważył.

W oczekiwaniu na werdykt TSUE

Wciąż czekamy na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów. Marian Szołucha prognozuje, że rezultat będzie korzystny - Werdykt raczej będzie po myśli frankowiczów niż po myśli sektora bankowego, choć wynik przesuwa się w czasie. Czas zaczyna grać tutaj rolę, poniewaz frank szwajcarski obecnie balansuje na granicy czterech złotych i lepiej raczej nie będzie. Nie podjąłbym się wyznaczania granicy, ale większość czynników wskazuje na to, że będzie to trend rosnący. Najistotniejsze jest rozładowanie ryzyka dla kredytobiorców i ryzyko systemowe - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/pkr

***

Prowadzący: Piotr Nisztor

Data emisji: 22.08.2019

Godzina emisji: 20:06

Czytaj także

Sąd uznał roszczenia "frankowiczki": bank ma zwrócić ponad 42 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 07:33
Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał za uzasadnione roszczenie "frankowiczki" w sprawie dotyczącej kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. Zgodnie z prawomocnym wyrokiem bank ma zwrócić kobiecie ponad 42 tys. zł pobranego nienależnego świadczenia.
rozwiń zwiń