more_horiz

Donald Trump ogłosił wycofanie wojsk USA z Syrii. Czy na pewno do tego dojdzie?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 21:49
– Jest w tym wszystkim sporo chaosu i nic nie jest do końca pewne – zauważył w audycji "Nisztor Pyta" Witold Repetowicz, ekspert ds. Bliskiego Wschodu. Bardzo wiele emocji i komentarzy wzbudziła decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych, który pod koniec ubiegłego roku postanowił o wycofaniu wojsk USA z Syrii. Czy na pewno do tego dojdzie? Jak wpłynęłoby to na układ geopolityczny i czy wykorzysta to Rosja?
Audio
  • 10.01.19 Witold Repetowicz: „Pojawiają się doniesienia o spowalnianiu procesu wycofywania wojsk USA z Syrii (…)”.
Armia USA, zdjęcie ilustracyjne
Armia USA, zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Amerykański przywódca ogłosił swoje postanowienie, ale zdaniem Witolda Repetowicza, nie jest do końca pewne, czy zostanie ono wcielone w życie. Ekspert zwrócił uwagę na "wewnętrznie sprzeczne komunikaty płynące ze Stanów Zjednoczonych".

– Pojawiają się doniesienia o spowalnianiu tego procesu. Z jednej strony sekretarz stanu Mike Pompeo podtrzymał decyzję swojego zwierzchnika, ale z drugiej John Bolton, doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, sugerował, że wojska USA zostaną wycofane z Syrii tylko wtedy, gdy Amerykanie otrzymają gwarancję ze strony Turcji, że nie zaatakuje syryjskich sił demokratycznych, a właśnie na taki krok chce zdecydować się Recep Tayyip Erdoğan. Jeżeli Stany Zjednoczone będą tak lawirowały i uprawiały niezdecydowaną politykę, to Kurdowie zostaną zmuszeni do tego, by dogadywać się z syryjskim rządem za pośrednictwem Rosji – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Dziennikarz śledczy Witold Gadowski zwrócił uwagę, że syryjscy Kurdowie wzięli na siebie ogromny ciężar walki z islamskimi ekstremistami z tzw. Państwa Islamskiego. Ponieśli przy tym bardzo duże ofiary.

– Przy wsparciu USA powstrzymali oni ISIS. W zamian za to, główny sojusznik Kurdów, zapowiedział, że zamierza ich opuścić i zostawić samym sobie. Co mogą zrobić w takich okolicznościach? Muszą zacząć dogadywać się z największym wrogiem, czyli Baszszarem al-Asadem. Wszystko wraca do pewnego status quo ante, czyli to prezydent Syrii jest wygranym tej wojny – dodał. 

Audycję prowadził Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Baszar al-Asad: Irak nie potrzebuje już zgody Damaszku na naloty na IS w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 19:53
Syryjski prezydent Baszar al-Asad zgodził się w niedzielę na przeprowadzanie przez irackie siły powietrzne nalotów na dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bez wcześniejszej zgody Damaszku - informuje agencja SANA. Do tej pory była ona wymagana przez rząd Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Turcji: słowa Boltona o gwarancjach Turcji dla Kurdów to "wielki błąd"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 19:05
Turcja odrzuca żądania Stanów Zjednoczonych w sprawie bezpieczeństwa dla Kurdów w Syrii. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że wysłannik amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa popełnił w tej sprawie "wielki błąd".
rozwiń zwiń