X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nisztor pyta. Afera VAT największą w III RP?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 21:47
Skala wyłudzeń w aferze VAT była ogromna. Ostrożne szacunki mówią o kwocie od 3,5 do 4 mld złotych rocznie. Na ten temat w Polskim Radiu 24 rozmawiali: dziennikarz śledczy Wojciech Surmacz, Piotr Palutkiewicz (Instytut Gospodarczy i Konsumencki Instigos) i audytor śledczy Wojciech Dudziński.
Audio
  • 20.12.18 Czy afera VAT jest największą w III RP?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Billion Photos/Shutterstock.com

- Wszystko wskazuje na to, że mogła to być największa afera III RP, jeśli spojrzymy na szacunkowe dane, które pojawiają się w jej kontekście. Są takie szacunki, które mówią o kwotach wyprowadzanych w skali roku na poziomie 3,5 – 4 miliardów złotych, ale to są bardzo ostrożne szacunki. Pamiętam raport, który mówił nawet o kwotach od 10 do 15 miliardów złotych. Ale w nim zostały uwzględnione, poza nadużyciami VAT-owskimi, również te związane z podatkiem CIT – pokreślił Wojciech Surmacz.

Z kolei Wojciech Dudziński zaznaczył, że afera VAT jest dość skomplikowana i składa się na nią działalność wielu przestępców. - To nie są proste sprawy. Jest bardzo wiele nadużyć, są w różnych miejscach. Nie jest tak, że była jedna grupa przestępcza kierowana przez jednego szefa. To było robione przez wiele osób i przez wiele grup. Tak naprawdę jedyną metodą, żeby to wykrywać, jest wprowadzenie systemów informatycznych, analiza danych. Trzeba mieć stworzony system, żeby wyłapywać nieprawidłowości. Były takie możliwości, ale trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wtedy nie stworzono odpowiedniego systemu – powiedział.

Piotr Palutkiewicz przypomniał, że uwagi dotyczące nieprawidłowości płynęły od samych przedsiębiorców. - Szczególnie w branży stalowej. Biznes alarmował, że nawet 50 procent sprzedaży to był czarny rynek, czyli nieuczciwa, fikcyjna sprzedaż. Podobny fakt miał miejsce w branży paliwowej.  Skalę wyłudzeń pokazuje fakt, że po wprowadzeniu pakietu paliwowego okazało się, że w Polsce o 30 procent wzrosła sprzedaż paliw płynnych. A zatem szacunki były nawet o połowę mniejsze od realnej szarej strefy, która pokazała się dopiero po wprowadzeniu pakietu paliwowego – zaznaczył Piotr Palutkiewicz.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/bartos

-----------------------

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: vat wyłudzenia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jest akt oskarżenia przeciwko 15 osobom wyłudzającym VAT. Grozi im do 15 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 13:23
Do Sądu Okręgowego w Częstochowie trafił akt oskarżenia przeciwko 15 osobom, dotyczący działalności zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT.
rozwiń zwiń