more_horiz

Czy można łączyć aferę KNF i SKOK Wołomin?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 21:08
O aferze KNF i powiązaniach ze skandalem SKOK Wołomin. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Bartek Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Marcin Karliński (Stowarzyszenie Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. św. Michała).
Audio
  • 13.12.18 Nisztor pyta: Bartek Godusławski i Marcin Karliński
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego Foto: Mateusz_Szymanski / Shutterstock.com

Komisja Nadzoru Finansowego w ostatnim czasie nie ma dobrej prasy jako instytucja. Najpierw Marek Ch., jej były przewodniczący został zatrzymany i aresztowany na 2 miesiące pod zarzutem przekroczenia uprawnień, a kilkanaście dni później zatrzymano siedmiu urzędników KNF, w tym byłego szefa Andrzeja J. Ten ostatni został zatrzymany w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników KNF w latach 2013 - 2014. A w środę wyrzucono z pracy w trybie dyscyplinarnym szefa audytu Komisji.

- Mamy dwie sytuacje, które można próbować łączyć tylko na zasadzie "kalendarzowej", bo dzieją się w bardzo krótkim odstępie czasu i w krótkiej historii instytucji jaką jest KNF. Komisja do chwili zatrzymań miała trzech przewodniczących, a dwóch z nich ma zarzuty. To jest druzgocące dla reputacji nadzoru w Polsce. Z jednej strony mamy SKOK Wołomin i zarzuty dla siedmiu osób, a z drugiej – nagranie rozmowy Marka Ch. z panem Leszkiem Czarneckim, które dotyczy innych wątków. Ale zapala się jakaś lampka, która mówi, że może należałoby wytłumaczyć ludziom, jak działa Komisja Nadzoru Finansowego i co to jest Kodeks postępowania administracyjnego – skomentował w Polskim Radiu 24 Bartek Godusławski.

Z kolei Marcin Karliński podkreślił, że był zaskoczony momentem zatrzymania urzędników przez CBA. - Jeśli ktoś chciał ich zatrzymać, postawić im zarzuty, mógł to zrobić 3 lata temu. Myśmy o tych sprawach mówili na komisjach jeszcze za czasów Platformy Obywatelskiej, które się odbywały w sprawie SKOK-u Wołomin. Podnosiliśmy to, że ówczesny zarząd KNF miał przesłanki ku temu, żeby sprowadzić zarząd komisaryczny w SKOK-u Wołomin już po pierwszym audycie, czyli w marcu 2013 roku. To było oczywiste, że wtedy zostały tam wykryte przestępstwa – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 13.12.2018

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Nisztor: KNF to stania Augiasza

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 13:33
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało b. szefa KNF Andrzeja J. i sześciu podległych mu urzędników na polecenie szczecińskiej prokuratury. - Patologiczne zachowania funkcjonowały tam od bardzo długiego czasu. Niektórzy z pracujących na kluczowych stanowiskach dopuszczali się rzeczy, które bardzo szkodziły działaniu instytucji – komentował w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Piotr Nisztor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymanie szefa KNF "z czasów PO-PSL". Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 19:08
Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej J. oraz sześciu podległych mu urzędników zostali zatrzymani w czwartek na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Tę sprawę w Polskim Radiu 24 komentowali Tadeusz Płużański (TVP) i Radosław Gruca (Fakt).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Są zarzuty dla byłego przewodniczącego KNF Andrzeja J. i podległych mu urzędników

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 12:02
- Były przewodniczący KNF Andrzej J. i podlegli mu urzędnicy, którzy zostali zatrzymani przez CBA i usłyszeli zarzuty dot. niedopełnienia obowiązków w sprawie nadzoru nad SKOK Wołomin, składali wyjaśnienia - powiedział w piątek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Marcin Lorenc. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PK: KNF umożliwiła wyprowadzenie ze SKOK Wołomin około 1,7 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 17:17
Prokurator Krajowy broni decyzji o przedstawieniu zarzutów zatrzymanym w ubiegłym tygodniu członkom byłego kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego. 
rozwiń zwiń