Kościół utraci pokolenia młodych Polaków? Ks. prof. Kobyliński: musi dojść do mocnego i gwałtownego przebudzenia

2020-11-04, 21:18

Kościół utraci pokolenia młodych Polaków? Ks. prof. Kobyliński: musi dojść do mocnego i gwałtownego przebudzenia
Uczestnicy protestu na rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a w Warszawie. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Pojawiają się pytania o jakość oddziaływania kościelnego i duszpasterskiego na polską młodzież. W jakim kierunku chcemy iść? To pytanie do księży biskupów o to, co proponują - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński, kierownik Katedry Etyki Wydziału Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W audycji "Terlikowski na froncie" ks. prof. Andrzej Kobyliński odniósł się do protestów, które od 22 października trwają na ulicach polskich miast.

Powiązany Artykuł

shutterstock_523810459 dziecko dzieci noworodek narodziny 1200.jpg
"Stawajmy zawsze po stronie słabszych". Akademicy z UKSW apelują ws. protestów

Związane są z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, w którym stwierdzono, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

"W znakomitej większości są to katolicy"

W czasie demonstracji wygłaszane są często obraźliwe hasła wobec Kościoła. Dochodziło również do ataków na świątynie, podczas których profanowano budynki oraz przerywano nabożeństwa.

Posłuchaj

Ks. prof. Andrzej Kobyliński o religijności w Stanach Zjednoczonych w kontekście wyborów prezydenckich w USA oraz o kwestii podejście młodych Polaków do Kościoła i wiary ('Terlikowski na froncie") 21:20
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

napis 663 twitt.jpg
Skandaliczny napis na murze szkoły specjalnej. Policja wszczęła śledztwo

- Protest początkowo światopoglądowy szybko stał się sporem stricte politycznym. Najciekawsze pytanie dotyczy jednak ludzi młodych, którzy biorą udział w manifestacjach i wykrzykują hasła, jakie wykrzykują. W znakomitej większości są to katolicy, niemal w 100 proc. ochrzczeni, część niedawno była również u sakramentu bierzmowania. Natomiast w szkole podstawowej i średniej uczestniczyli w sumie w ok. 900 godzinach lekcji religii - wskazał filozof.

Ks. prof. Kobyliński: zachęcałem do tego, by porozmawiać z tymi ludźmi

Biorąc te wszystkie kwestie pod uwagę, ks. prof. Kobyliński zastanawiał się nad jakością oddziaływania kościelnego i duszpasterskiego na młode pokolenia Polaków. - Co dalej z religią w szkole? W jakim kierunku chcemy iść? To pytanie do księży biskupów o to, co proponują. Zachęcałem do tego, by wyjść na ulice i zacząć rozmawiać z młodymi katolikami, którzy z różnych racji wykrzykują określone hasła podczas protestów - zwrócił uwagę duchowny.

Zdaniem kapłana, mamy do czynienia z punktem zwrotnym w dziejach Kościoła w ujęciu relacji z młodymi ludźmi i jeśli nie dojdzie do mocnego i gwałtownego przebudzenia, to Kościół katolicki "utraci znakomitą większość młodego pokolenia".  

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof z UKSW
Data emisji: 04.11.2020
Godzina emisji: 20.07

Polskie Radio 24/db

Polecane

Wróć do strony głównej