X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kościół w dobie pandemii. Jarema Piekutowski: instytucja i hierarchia nie zdała egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:45
- Już od dłuższego czasu Polacy nie ruszają do Kościoła tak tłumnie, jak było to wcześniej. Okres pandemii i przeświadczenie, że do kościoła nie trzeba chodzić, może przeważyć - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarema Piekutowski, publicysta "Nowej Konfederacji".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności Kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od 13 czerwca może znajdować się nie więcej uczestników niż stanowi 50 proc. obłożenia budynku. Od 26 czerwca do 31 sierpnia - 75 proc. obłożenia - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów. O zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i w święta nakazane z dniem 20 czerwca zdecydowali także biskupi zebrani na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej.

msza święta kościół covid free shutt 1200 .jpg
Większe limity wiernych w kościołach. Jest rozporządzenie

Przyzwyczajenie

Jarema Piekutowski powiedział, że obecna sytuacja będzie skutkowała spadkiem liczby wiernych w kościołach. - Już od dłuższego czasu Polacy nie ruszają do Kościoła tak tłumnie, jak było to wcześniej. Samo to, że religijność, która utrzymała się na przyzwyczajeniu, dostała szoku w związku z pandemią i przyzwyczajenie można było zawiesić - powiedział.

- Czas pandemii może spowodować to, że takie osoby nie wrócą. Drugą grupą, która nie wróci, są osoby, które w ogóle były dawno na jego obrzeżach. Ten okres pandemii i przeświadczenie, że do kościoła nie trzeba chodzić, może przeważyć - dodał.

Czytaj również:

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 za taki stan rzeczy odpowiedzialność ponosi instytucja Kościoła. - To nie jest tak, że pandemia zmienia coś sama w sobie. To jest proces, który następuje od długiego czasu. Pandemia będzie kropką nad "i". Jest to zrozumiałe i w pewnej mierze ponosi za to winę instytucja Kościoła wraz z hierarchią kapłańską. Nie zdała egzaminu w czasie pandemii - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:51 PR24_mp3 2021_06_16-20-06-23.mp3 Jarema Piekutowski o sytuacji Kościoła w czasie pandemii ("Terlikowski na froncie")

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
Gość: Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja)
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 20.06

dz

Czytaj także

"Wyraz wdzięczności". Abp Gądecki o odnowieniu aktu oddania Narodu Polskiego Sercu Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 15:55
Arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział, że odnowienie oddania Narodu Polskiego Sercu Jezusowemu jest wyrazem wdzięczności za dar wolności i przemian, które dokonały się w naszej Ojczyźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z dyspensą od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej? Znamy decyzję episkopatu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 14:55
Od 20 czerwca zostaną zniesione dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej oraz w święta nakazane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wobec komunistów reprezentował postawę nieprzejednaną". Ks. dr Gocel o biskupie Kaczmarku

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 15:45
- Biskup Czesław Kaczmarek wiedział doskonale czym jest komunizm, walczył z nim stanowczo i nieprzejednanie - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Tomasz Gocel, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach.
rozwiń zwiń