X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ks. prof. Kobyliński: zwierzęta też są stworzeniami Pana Boga

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 21:20
- W tej dyskusji mamy bardzo ważną prawdę religijną: że także zwierzęta są stworzeniami Pana Boga i zasługują na pewien szacunek - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk i filozof z UKSW. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: shutterstock/Black Lab

Z końcem marca "Nasz Dziennik" przekazał, że Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowuje się do weryfikacji kolejnej części podręczników. Tym raz dotyczących nauczania początkowego klas I-III, bo "jest zaniepokojone treściami w jednym z podręczników, w którym wyszczególniono przypadki łamania praw zwierząt".

1200_Rzymkowski_TT.png
Rzymkowski: pojęcie "prawa zwierząt" nie występuje w naukach prawnych. Kontrowersje dot. podręczników

Według przedstawicieli resortu nie ma czegoś takiego jak prawa zwierząt. Na ten pogląd z kolei ostro zareagowali lewicowi dziennikarze i komentatorzy. 

- Tutaj oczywiście spór o pojęcia jest bardzo trudny, ponieważ kategoria prawa czy praw jest wieloznaczna i w pewnym sensie prawo może dzisiaj znaczyć wszystko i nic. W związku z tym osobiście uważam, że ten spór, który się toczy w Polsce w ostatnich dniach o prawa zwierząt, jest trochę sporem bezprzedmiotowym, ponieważ mamy wiele różnych pojęć wieloznacznych - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński. 


Posłuchaj
23:02 PR24_mp3 2021_04_14-20-06-06.mp3 ks. prof. Andrzej Kobyliński o chrześcijańskim podejściu do zwierząt (Terlikowski na froncie)

 

Jak zaznaczył, "osobiście jest przekonany, że lepiej zauważyć poważny problem moralny, który jest ukryty w tle tej dyskusji". - Chodzi o sposób traktowania zwierząt przez ludzi. Myślę, że tutaj jest powszechna zgoda, że ludzie mają różnego rodzaju obowiązki w stosunku do zwierząt, że zwierzęta powinny być przez ludzi w odpowiedni sposób traktowane - podkreślił gość PR24. 

- Co więcej, gdy chodzi na przykład o racje religijne czy świat chrześcijański, to mamy tutaj bardzo ważną prawdę religijną: że także zwierzęta są stworzeniami Pana Boga i zasługują na pewien szacunek. Natomiast jeśli chodzi o różne nurty filozoficzne, to mamy spór o to, czy w ogóle prawa zwierząt istnieją i czym są w tym kontekście prawa człowieka. W różnych nurtach filozoficznych mamy w tej kwestii bardzo odmienne stanowiska - dodał ks. Andrzej Kobyliński. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński (UKSW)
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 20.06

bartos

Czytaj także

Młodzi ludzie odchodzą od Kościoła? Terlikowski: ich sposób odbierania rzeczywistości jest często antychrześcijański

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 08:34
- Większość młodych ludzi w Polsce jest niewierząca, nie tylko na poziomie deklaracji, ale też na poziomie o wiele głębszym, istotniejszym. Całe chrześcijaństwo oparte o krzyż, o cierpienie Boga-człowieka, które przyjął, by nas zbawić, jest dla części polskiej młodzieży niezrozumiałe i niepotrzebne - powiedział Tomasz Terlikowski, publicysta katolicki.
rozwiń zwiń