X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Najważniejszy moment naszego roku liturgicznego". O. Michał Legan o przeżywaniu Triduum Paschalnego

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 21:20
W tym roku wielu z nas podczas Triduum Paschalnego nie odwiedzi świątyni fizycznie, ale będzie uczestniczyć w liturgii wirtualnie. - Jestem przekonany, że to wszystko, co dla nas Bóg przygotował na ten czas, otrzymamy - tylko że otrzymamy przy większym wysiłku wiary niż zwykle - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze o. Michał Legan. 
O. Michał Legan
O. Michał Legan Foto: PR24 / RB

Triduum Paschalne i święta Wielkiejnocy to najważniejszy czas w życiu chrześcijan. W tym czasie, poprzedzonym Wielkim Postem, przeżywamy Ostatnią Wieczerzę, dobrowolne wydanie się na mękę Jezusa Chrystusa, Jego śmierć na krzyżu, przez którą odkupił świat od grzechów, a także Jego Zmartwychwstanie. To ostatnie jest także gwarancją tego, że my wszyscy, którzy w Jezusa wierzymy, razem z nim zmartwychwstaniemy. To jasne pokazanie tego, że śmierć została pokonana. 

śniadanie wielkanocne koszyk 1200.jpg
"Poświęćmy pokarm w naszych domach". Apel prymasa Polski na Wielkanoc

Gość PR24 podkreślił, że również podczas pandemii możemy otrzymać to, co Pan Bóg dla nas przygotował na Triduum Paschalne. 

- Jestem zdania, że w tym roku być może dużo więcej z nas niż zwykle będzie miało szansę uczestniczyć w Triduum. Bo bardzo wiele parafii przygotowuje możliwość uczestnictwa dzięki łączom internetowym, telewizyjnym i radiowym. Oczywiście to nie jest pełne uczestnictwo. Towarzyszy temu ból związany z brakiem wspólnoty, z brakiem uroczystej atmosfery, która mogłaby towarzyszyć Triduum jako najważniejszemu momentowi naszego roku liturgicznego - powiedział o. Michał Legan. 


Posłuchaj
23:19 PR24_mp3 2021_03_31-20-06-05.mp3 o. Michał Legan o Triduum Paschalnym (Terlikowski na froncie)

 

- Natomiast mnie osobiście bardzo inspiruje moment Ewangelii, w którym setnik prosi o uzdrowienie swojego sługi. Jezus dokonuje tego, chciałoby się powiedzieć wirtualnie, to znaczy na odległość. Nie idzie do domu setnika. Nie spotyka się z tym sługą. Jednak nie tylko go uzdrawia, ale nawraca też serce setnika - dodał gość PR24. 

Jak zaznaczył, jest przekonany, że "to wszystko, co dla nas Bóg przygotował na Triduum, otrzymamy, tylko że otrzymamy to przy większym wysiłku wiary niż zwykle".

- Nie będziemy mogli siedzieć w ławkach, nie ubierzemy krawata, nie będziemy "pachnieć" Wielkanocą, jak to było zazwyczaj. Ale będziemy mieli szansę na pewnego rodzaju wysiłek wiary, połączony właśnie z wirtualną obecnością. Myślę, że powinniśmy z tej możliwości skorzystać - podkreślił. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
Gość: o. Michał Legan (paulin, rzecznik sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze)
Data emisji: 31.03.2021
Godzina emisji: 20.06

bartos

Czytaj także

Bp Miziński o Wielkim Tygodniu: nadszedł czas refleksji nad sensem naszego życia

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 06:43
Biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, powiedział, że Wielki Tydzień to czas refleksji nad sensem chrześcijańskiego powołania, a wydarzenia liturgiczne tego okresu wprowadzają w refleksję nad sensem naszego własnego życia i śmierci.
rozwiń zwiń