X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pod każdym względem wypada negatywnie". Podsumowanie roku 2020 w polskim Kościele

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 20:35
- Wszystkie te okoliczności, wydarzenia, skandale - faktycznie, jeśli podsumować rok 2020, to pod każdym względem, i społecznym, i tym obiektywnym - myślę o pandemii, o ograniczeniach liturgicznych - on wypada dla Kościoła w Polsce negatywnie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Cezary Kościelniak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: muratart/shutterstock.com

Rok 2020 był trudny dla społeczeństw, dla gospodarek, ale także dla Kościołów w wielu państwach świata. W audycji "Terlikowski na froncie" prof. Cezary Kościelniak podsumowywał sytuację Kościoła katolickiego w Polsce po zakończeniu tego roku.

gadecki-1200.jpg
Przewodniczący Episkopatu na Nowy Rok: niech będzie to czas poszanowania jednych przez drugich

"Charakter wybitnie negatywny"

Na początku audycji wymienione zostały szczególnie ważne dla polskiego Kościoła wydarzenia tego roku. Wśród nich były m.in.: Triduum Paschalne w pustych z powodu pandemii kościołach, przełożona z tego samego powodu beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, premiera kolejnego filmu braci Sekielskich dotyczącego pedofilii w Kościele, przeniesienie na emeryturę bp. Edwarda Janiaka, kolejne skandale seksualne w Kościele, lockdown, który spowodował spadek liczby ludzi w kościołach, ataki na kościoły po orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego ws. aborcji.

Gość PR24 został zapytany, które z tych wydarzeń było najważniejsze. - Wszystkie te okoliczności, wydarzenia, skandale mają charakter wybitnie negatywny. (...) Faktycznie, jeśli podsumować rok 2020, to pod każdym względem, i społecznym, i tym obiektywnym - myślę o pandemii, o tych ograniczeniach liturgicznych - on wypada dla Kościoła w Polsce negatywnie - mówił prof. Cezary Kościelniak.

Czytaj również:

"To już nie jest laicyzacja"

Prof. Kościelniak odniósł się także do strajków wywołanych orzeczeniem TK ws. aborcji. Stwierdził, że protesty te nie były wyłącznie efektem "zmęczenia młodzieży pandemią", jak próbowała twierdzić część publicystów i polityków. Jak stwierdził, to był "marsz przeciwko Kościołowi". 

- To już nie jest laicyzacja. Dlatego że laicyzacja to jest zawsze pewnego rodzaju rozdział, spór, napięcie między tym, co sakralne a tym, co świeckie. To jest takie zjawisko, które ja nazywam ucieczką od chrześcijaństwa, charakteryzującą się przesadzeniem korzeni w zupełnie inne miejsce - mówił.

Posłuchaj
22:19 _PR24_AAC 2021_01_06-20-06-04_Kościelniak.mp3 Prof. Cezary Kościelniak podsumowuje rok 2020 w polskim Kościele ("Terlikowski na froncie" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzi: Tomasz Terlikowski
Gość: prof. Cezary Kościelniak (UAM w Poznaniu)
Data emisji: 06.01.2021
Godzina emisji: 20.06

PR24/jmo

Czytaj także

Święta w dobie pandemii. Socjolog: wyróżnia je to, że są trudne dla większości społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 18:35
- W normalnych czasach święta bywają dla pewnych grup społecznych bardzo trudne. Tutaj musimy zwrócić uwagę, że te święta będą trudne dla większości społeczeństwa - powiedziała dr Magdalena Nowak-Paralusz, socjolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ludzie woleli umrzeć na koronawirusa niż z głodu". Ks. Zdzieborski o działalności misyjnej w pandemii

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 19:14
- Niektóre kraje misyjne, nawet jeszcze zanim dotarł do nich wirus, bardzo szybko wprowadziły obostrzenia w takiej samej mierze, w jakiej były wprowadzane w Europie i w Polsce. Niektóre kraje dmuchały na zimne, ponieważ mają doświadczenie innych chorób, innych epidemii - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jacek Zdzieborski SDB, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego.
rozwiń zwiń