X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiara a nauka. Ks. prof. Grygiel: to pozorny konflikt, który raczej wynika z uprzedzeń

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 21:15
- My ten konflikt postrzegamy pod pozorem tego jednego zwarcia ewolucjonizmu z teologią, o którym jest głośno. Natomiast wydaje mi się, że to jest rzecz, która wynika z pewnych raczej uprzedzeń jednej strony do drugiej strony niż rzeczywiście z jakiegoś fundamentalnego sprzeciwu tych dwóch dyscyplin - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Wojciech Grygiel, filozof nauki i chemik z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Audio
  • Ks. prof. Wojciech Grygiel o relacjach między wiarą a nauką ("Terlikowski na froncie" / PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Wiele osób, myśląc o wierze i nauce, widzi niepokonaną barierę między tymi dwoma aspektami, uważając, że zagadnień naukowych i religijnych nie da się ze sobą pogodzić. W audycji "Terlikowski na froncie" mity o antynaukowej religii i antyreligijnej nauce rozbijał ks. prof. Wojciech Grygiel, filozof nauki i chemik.

shutterstock_1195215253 (1).jpg
"Kościół niemiecki jest w realnej schizmie". Robert Tekieli o drodze synodalnej w Niemczech

Gość PR24 podkreślił, że nie jest prawdą, że ksiądz nie może być naukowcem, a naukowiec - osobą wierzącą. Zaznaczył przy tym, że w historii były dziedziny, które zapracowały na to, by taki zdecydowany konflikt między wiarą a nauką dostrzegać. Na początku wymienił przypadek Galileusza, który zmuszony został przed sądem kościelnym wyprzeć się głoszonych przez siebie tez o ziemi krążącej wokół słońca, jak zaś podkreślił ks. prof. Grygiel - współcześnie takim zarzewiem sporu jest sprawa teorii ewolucji.

- My ten konflikt postrzegamy pod pozorem tego jednego zwarcia ewolucjonizmu z teologią, o którym jest głośno. Natomiast wydaje mi się, że to jest rzecz, która wynika z pewnych raczej uprzedzeń jednej strony do drugiej strony niż rzeczywiście z jakiegoś fundamentalnego sprzeciwu tych dwóch dyscyplin - mówił ks. prof. Wojciech Grygiel.

Posłuchaj
23:36 PR24_MPLS 2020_10_21-20-05-36_Grygiel.mp3 Ks. prof. Wojciech Grygiel o relacjach między wiarą a nauką ("Terlikowski na froncie" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzi: Tomasz Terlikowski
Gość: ks. prof. Wojciech Grygiel (filozof nauki, chemik, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
Data emisji: 21.10.2020
Godzina emisji: 20.06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy w Polsce postępuje proces laicyzacji?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 21:13
- Przyczyny, z powodu których język chrześcijański przestaje być rozumiany przez niektórych ludzi, mają charakter zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Chodzi o zmiany kulturowe inicjowane przez środowiska lewicowo-liberalne oraz o to, że Kościół nie jest skuteczny w komunikowaniu się tym językiem - powiedział dr Marcin Kędzierski, główny ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń