X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Duchowny: w Legionach Chrystusa zakorzeniła się nieprawdopodobna skala zła

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 21:59
- To, co najciekawsze w sensie metafizyczno-filozoficznym dotyczy współprzenikania światła i ciemności, dobra i zła w dziejach tego zgromadzenia - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk (UKSW). Gość audycji "Terlikowski na Froncie" mówił m.in. o udowodnionych przestępstwach seksualnych, które miały miejsce w zgromadzeniu Legionistów Chrystusa.
Audio
  • Ks. Andrzej Kobyliński: To co najciekawsze w sensie matafizyczno-filozoficznym dotyczy współprzenikania światła i ciemności, dobra i zła, w dziejach zgromadzenia zakonnego Legionów Chrystusa. (Terlikowski na Froncie / PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Prezentowana audycja "Terlikowski na froncie" to kontynuacja tematu z ubiegłego tygodnia. Podczas rozmowy o Legionistach Chrystusa ks. prof. Andrzej Kobyliński stwierdził wówczas, że w związku z udowodnionymi przestępstwami wspólnota Legionistów Chrystusa powinna zostać rozwiązana już kilkanaście lat temu, gdy do Stolicy Apostolskiej dotarły informacje nt. tego, co działo się w tej wspólnocie.

"W Watykanie zwyciężyło przekonanie, żeby Legionom Chrystusa dać szansę"

W PR24 został omówiony raport na temat zgromadzenia Legion Chrystusa oraz próbowano odpowiedzieć na pytanie, kim był założyciel zgromadzenia o. Marcial Maciel?

- Raport nt. zgromadzenia Legiony Chrystusa robi porażające wrażenie, bo okazuje się, że struktura zakonna związana ślubem milczenia funkcjonowała, przynajmniej w części, wiedząc o przestępstwach swego założyciela i kryjąc go z powodu ślubu, a czasem z powodu współuczestniczenia w niektórych zyskach z tego, co się działo w zgromadzeniu - stwierdził ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Gość przywołał pojęcie "struktura zła", które funkcjonuje także w życiu religijnym. – Najciekawsza jest potęga niezwykle skutecznej manipulacji czy psychomanipulacji. Racjonalnie jest niewytłumaczalne, jak to możliwe, że przez kilkadziesiąt lat tego rodzaju struktura zła mogła funkcjonować - dziwił się ks. prof. Andrzej Kobyliński. - W kręgach watykańskich zwyciężyło przekonanie, że warto temu zgromadzeniu dać szansę. To, co najciekawsze w sensie matafizyczno-filozoficznym dotyczy współprzenikania światła i ciemności, dobra i zła w dziejach tego zgromadzenia zakonnego - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] <<< Ks. Andrzej Kobyliński o kontrowersyjnej biografii o. Marciala Maciela Degollado

W audycji o tym, jak w ogóle była możliwa błyskotliwa działalność Legionistów Chrystusa. Zakon działał w Ameryce Południowej, Europie i Azji. Szli jak burza. Otwierali nowe domy zakonne, uniwersytety. Przekonywali do swojej działalności kolejnych papieży, pozyskiwali od sponsorów kolejne miliardy dolarów. Zgromadzenia skazane na sukces, ale z drugiej jakaś nieprawdopodobna skala zła, która się głęboko zakorzeniała w tym zgromadzeniu. A te wszystkie złe elementy spotkały się w założycielu zgromadzenia. Ten człowiek miał kilka wcieleń.

 ***

Legioniści Chrystusa to zgromadzenie księży i kleryków Kościoła rzymskokatolickiego. Księża Legioniści zobowiązują się do naśladowania Chrystusa w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie. Poświęcają się całkowicie Bogu, który jest ich Celem i jedyną Miłością. Legioniści Chrystusa są w pełni gotowi Mu służyć – w każdy sposób i wszędzie, gdziekolwiek Bóg – na mocy posłuszeństwa – by tego zażądał. Z pomocą łaski Bożej, Legioniści pragną uczynić Jezusa Chrystusa przykładem i centrum swojego życia religijnego, kapłańskiego i apostolskiego.

Zgromadzenie Legionistów Chrystusa zostało założone w Meksyku 3 stycznia 1941 roku. W 1983 roku Stolica Apostolska ostatecznie zatwierdziła jego konstytucję. Równolegle z dynamicznym rozwojem Zgromadzenia na całym świecie rozszerzał działalność ruch świeckich – Regnum Christi. W 1991 roku, w rocznicę 50-lecia powstania Legionu Chrystusa Ojciec Święty Jan Paweł II wyświęcił w Bazylice św. Piotra na Watykanie 60 nowych księży Legionistów – Zgromadzenie liczyło wówczas ponad 1150 członków.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Terlikowski na froncie

Prowadzący: Tomasz Terlikowski

Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk, UKSW

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 20.06

PR24/PAP/IAR/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iwona Arent: pedofilia to niecny czyn, który trzeba ścigać wszędzie, nie tylko w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 09:09
- To od ludzi wierzących, którzy tworzą Kościół, zależy, czy rozliczymy osoby odpowiedzialne, które dopuszczają się okropnych czynów pedofilii - powiedziała Iwona Arent z Prawa i Sprawiedliwości. - Pedofilia nie dotyczy jednak tylko osób duchownych - zaznaczyła posłanka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. prof. Robert Skrzypczak: papież pozwala na swobodną debatę i wspiera skrzydło postępowe

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 19:30
- Nie można sprowadzać sakramentu małżeństwa do sporu pomiędzy konserwatyzmem, a liberalizmem - mówił gość Polskiego Radia 24, ks. prof. Robert Skrzypczak, teolog, psycholog i tłumacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z pedofilią w Kościele. Franciszek zdjął "tajemnicę papieską"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 13:21
Papież Franciszek w ogłoszonym we wtorek dokumencie zdjął "tajemnicę papieską" z postępowań dotyczących nadużyć seksualnych wobec nieletnich popełnionych przez duchowieństwo, a także przedstawicieli władz kościelnych, którzy próbują tuszować takie czyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykan: papież Franciszek ma jasne stanowisko w sprawie celibatu księży

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 21:44
Watykan oświadczył w poniedziałek, że stanowisko papieża Franciszka wobec celibatu kapłanów jest "znane" i nie chce on zmieniać prawa. Tak odniósł się do słów emerytowanego papieża Benedykta XVI, który uznał celibat za "niezbędny" i stanął w jego obronie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz Andrzej Kobyliński: w Kościele katolickim trwa ostra debata

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 20:43
- I oto nagle pojawia się książka. Poprzez tę publikację mamy włączenie się emerytowanego papieża do toczącej się ostrej debaty w Kościele katolickim. Przez lata Benedykt XVI był bardzo ostrożny jeśli chodzi o wypowiedzi publiczne - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk (UKSW), odnosząc się do emocji, które wywołuje wydana niedawno książka "Des profondeurs de nos coeurs" ("Z głębi naszych serc").
rozwiń zwiń