X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ks. Andrzej Kobyliński: Zgromadzenie Legionistów Chrystusa należało rozwiązać

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 20:43
- Uważam, że zgromadzenie Legionistów Chrystusa powinno zostać rozwiązane już kilkanaście lat temu, gdy do Stolicy Apostolskiej dotarły informacje nt. tego, co działo się w tej wspólnocie - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk (UKSW). Gość audycji "Terlikowski na froncie" mówił m.in. o udowodnionych przestępstwach seksualnych, które miały miejsce w tym zgromadzeniu.
Audio
  • Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Zgromadzenie Legionistów Chrystusa powinno zostać rozwiązane już kilkanaście lat temu.(Terlikowski na Froncie / PR24)
nz ksiądz Marcial Maciel Degollado z papieżem Janem Pawłem II.
n/z ksiądz Marcial Maciel Degollado z papieżem Janem Pawłem II.Foto: PAP/DPA

Legioniści Chrystusa to zgromadzenie księży i kleryków Kościoła rzymsko-katolickiego. Księża Legioniści zobowiązują się do naśladowania Chrystusa w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie. Poświęcają się całkowicie Bogu, który jest ich Celem i jedyną Miłością. Legioniści Chrystusa są w pełni gotowi Mu służyć – w każdy sposób i wszędzie, gdziekolwiek Bóg – na mocy posłuszeństwa – by tego zażądał. Z pomocą łaski Bożej, Legioniści pragną uczynić Jezusa Chrystusa przykładem i centrum swojego życia religijnego, kapłańskiego i apostolskiego. 

Poważnym ciosem dla Legionistów Chrystusa i Regnum Christi były oskarżenia (później potwierdzone) o nadużycia i niemoralne prowadzenie wobec o. Marciala Maciela (1920-2008) – założyciela Zgromadzenia. Papież Benedykt XVI w 2010 roku zainicjował wizytację apostolską oraz wyznaczył Arcybiskupa Velasio de Paolisa na delegata papieskiego, który poprowadził proces rewizji i odnowy konstytucji Zgromadzenia Księży Legionistów Chrystusa. W 2014 roku nadzwyczajna Kapituła Generalna Zgromadzenia przedstawiła do zatwierdzenia odnowione konstytucje, które zostały zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w październiku 2014 roku. Nowym Dyrektorem Generalnym Zgromadzenia został o. Eduardo Robles-Gil LC.

"Gdy patrzy się na życiorys założyciela Legionistów Chrystusa - włos jeży się na głowie"

W audycji dowiadujemy się, że śmierć założyciela Legionistów Chrystusa o. Marciala Maciela i proces rewizji i odnowy konstytucji nie zakończyły kontrowersji wokół Legionistów Chrystusa. - Pojawił się niedawno raport. Okazało się, że na najwyższych szczeblach, zgromadzenie było dotknięte tą samą chorobą, co jego założyciel: hipokryzją, fałszem i przestępstwami seksualnymi - wyliczał w PR24 Tomasz Terlikowski.


Czytaj także:
pap Marcial Maciel Degollado 1200.jpg
Ks. Andrzej Kobyliński o kontrowersyjnej biografii o. Marciala Maciela Degollado

Ks. Andrzej Kobyliński stawia sprawę jasno. - Uważam, że zgromadzenie Legionistów Chrystusa powinno zostać rozwiązane już kilkanaście lat temu, gdy była pewna wiedza w Stolicy Apostolskiej na temat tego, co się działo w tej wspólnocie - stwierdził duchowny w audycji "Terlikowski na froncie" i wyznał, że "jest do żywego dotknięty tą historią, bo częściowo był w niej obecny".

- Gdy studiowałem w latach 1993-1998 w Rzymie, to kilka razy odwiedziłem siedzibę legionistów. - Wielu tych zakonników, to byli moi koledzy – studenci Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Założyciela nigdy nie poznałem - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Gość PR24 mówił o zakresie win założyciela zgromadzenia Legionistów Chrystusa.

- Gdy patrzymy na życiorys tego duchownego, to włos się na głowie jeży. Porównując treści książek Fiodora Dostojewskiego z historią zgromadzenia, jeżeli chodzi o życie założyciela tej wspólnoty, to mówię humorystycznie: Dostojewski może nabawić się kompleksów, porównując swoje książki z tym, co się rzeczywiście działo przez wiele lat, gdy chodzi o funkcjonowanie zgromadzenia Legionistów Chrystusa - podsumował ks. prof. Andrzej Kobyliński.

***

Zgromadzenie Legionistów Chrystusa zostało założone w Meksyku 3 stycznia 1941 roku. W 1983 roku Stolica Apostolska ostatecznie zatwierdziła jego konstytucję. Równolegle z dynamicznym rozwojem Zgromadzenia na całym świecie – rozszerzał działalność ruch świeckich – Regnum Christi. W 1991 roku, w rocznicę 50-lecia powstania Legionu Chrystusa Ojciec Święty Jan Paweł II wyświęcił w Bazylice św. Piotra na Watykanie 60 nowych księży Legionistów – Zgromadzenie liczyło wówczas ponad 1150 członków.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Terlikowski na froncie

Prowadzący: Tomasz Terlikowski

Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk, UKSW

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 20.06

PR24/PAP/IAR/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. prof. Robert Skrzypczak: papież pozwala na swobodną debatę i wspiera skrzydło postępowe

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 19:30
- Nie można sprowadzać sakramentu małżeństwa do sporu pomiędzy konserwatyzmem, a liberalizmem - mówił gość Polskiego Radia 24, ks. prof. Robert Skrzypczak, teolog, psycholog i tłumacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykan: papież Franciszek ma jasne stanowisko w sprawie celibatu księży

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 21:44
Watykan oświadczył w poniedziałek, że stanowisko papieża Franciszka wobec celibatu kapłanów jest "znane" i nie chce on zmieniać prawa. Tak odniósł się do słów emerytowanego papieża Benedykta XVI, który uznał celibat za "niezbędny" i stanął w jego obronie.
rozwiń zwiń