X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Furtki złego ducha. Spór teologiczny w polskim Kościele

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 21:40
-  W Polsce są dziś setki tysięcy katolików - także biskupów, księży, teologów - którzy są przekonani, że istnieje coś takiego jak furtki złego ducha. Jest to oczywiście magiczne, szamańskie, afrykańskie podejście do religii, którego nie było wcześniej w naszym kraju – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk i filozof.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/BRAIN2HANDS

W trakcie rekolekcji w Gdańsku ksiądz zorganizował akcję palenia książek oraz innych przedmiotów. Część wiernych przyniosła rzeczy, które uważała za negatywne duchowo, m.in. karty tarota, które zostały spalone po mszy świętej.

- Mamy spektakularne wydarzenie, które było komentowane przez media w wielu krajach. Dawno nie mówiono tak wiele o Polsce, niestety w bardzo złym świetle. To wydarzenie bardzo zaszkodziło wizerunkowi naszego kraju. Jednak wymaga ono głębszego zrozumienia – religijnego, światopoglądowego. Niestety tego rodzaju opisów zabrakło zarówno w mediach światowych, jak i krajowych. Przekaz medialny został uproszczony, zbanalizowany. Skupiono się na problemie palenia książek. Porównano to z paleniem książek przez władze hitlerowskie III Rzeszy. Ta negatywna klisza szybko poszła w świat – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Jego zdaniem należy się zastanowić, dlaczego w polskim Kościele w ogóle dochodzi do palenia książek, masek czy figurek. - W tle jest spór światopoglądowy, teologiczny. Występuje on w Polsce i wielu innych krajach. Dotyczy koncepcji furtek złego ducha. W Polsce będą dziś setki tysięcy katolików - także biskupów, księży, teologów - którzy są przekonani, że istnieje coś takiego jak furtki złego ducha. To przekonanie religijne, że złe duchy przychodzą pod nasze strzechy poprzez nasze zachowania, przedmioty, słowa, muzykę, książki czy pamiątki, które przywieziemy z Indii czy z Egiptu. Duchy, które przyjdą, zmieniają nasze życie i mamy z tego powodu problemy, na przykład w małżeństwie albo zaczynamy chorować. Tak mówi ta koncepcja. Jest to oczywiście magiczne, szamańskie, afrykańskie podejście do religii, którego nie było wcześniej w naszym kraju – podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------------

Data emisji: 03.04.2019

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: Kościół katolicki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy możliwa jest polskość bez katolicyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 20:50
– Można wyobrazić sobie Polskę, która nie będzie katolicka, ale pytanie, czy będzie jeszcze krajem, jaki rozumiemy – powiedział Tomasz Rowiński, historyk idei i publicysta kwartalnika "Christianitas". W audycji "Terlikowski na Froncie" rozmowa o znaczeniu i wpływie katolicyzmu na funkcjonowanie polskiego państwa i społeczeństwa.
rozwiń zwiń