X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy możliwa jest polskość bez katolicyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 20:50
– Można wyobrazić sobie Polskę, która nie będzie katolicka, ale pytanie, czy będzie jeszcze krajem, jaki rozumiemy – powiedział Tomasz Rowiński, historyk idei i publicysta kwartalnika "Christianitas". W audycji "Terlikowski na Froncie" rozmowa o znaczeniu i wpływie katolicyzmu na funkcjonowanie polskiego państwa i społeczeństwa.
Audio
  • 13.03.19 Tomasz Rowiński: trudno, by Polacy myśleli o sprawiedliwym społeczeństwie i ładzie bez odnoszenia się do społecznej nauki Kościoła.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński zastanawiał się nad tym, czy my, jako Polacy, mamy w swoich dziejach i sposobie myślenia, inne niż katolickie, zasady, które mogłyby stanowić podstawę sprawiedliwości społecznej. Temat ten poruszył również w książce "Królestwo nie z tego świata".

– Przez wielowiekowe zakorzenienie w chrześcijaństwie wypracowaliśmy pewien sposób myślenia o sprawach społecznych, polityce, religii, państwie oraz godności człowieka, który jest zgodny z zasadami chrześcijańskimi. Jest to niezależne od tego, że naszą historię tworzyli ludzie zarówno wierzący, jak i niewierzący, mający różny stosunek do Kościoła katolickiego. Owszem, można wyobrazić sobie Polskę, która nie będzie katolicka, ale pytanie, czy będzie jeszcze krajem, jaki rozumiemy – zaznaczył.

W swoich rozważaniach Tomasz Rowiński zwrócił uwagę, że były jednak momenty w dziejach naszego kraju, gdy polskość i polskie chrześcijaństwo funkcjonowało w instytucjonalnym rozbracie z Kościołem. – W XIX wieku nie stał on zbytnio po polskiej stronie. Biskupi ulegali rusyfikacji i wpływom austro-węgierskim. Dlatego w swojej książce nie buduję mitycznej historii Polski w kontekście chrześcijaństwa, które było jednak punktem odniesienia – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie. Zapraszamy do jej odsłuchania.    

Audycję prowadził Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego ruch charyzmatyczny budzi kontrowersje?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 19:40
Od kilku dziesięcioleci w polskim Kościele aktywny jest ruch charyzmatyczny. To owoc Soboru Watykańskiego II, a w szczególności tego, co przyjęło nazywać się nową ewangelizacją. Z jednej strony wzbudza zainteresowanie i nadzieje, związane z potrzebą odnowy chrześcijaństwa, a z drugiej rodzi kontrowersje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy model Kościoła katolickiego. Czy pomoże uzdrowić jego wnętrze?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 21:20
Coraz częściej pojawiają się opinie, że część odpowiedzialności za skandale seksualne w Kościele ponosi model formacyjny kapłanów. – W XXI wieku katolicyzm trzeba wymyślić na nowo. Chodzi o reformę pewnych aspektów instytucji kościelnych – podkreślił w audycji "Terlikowski na Froncie" ks. prof. Andrzej Kobyliński z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń