more_horiz

"Miłosierdzie" Jeana Raspaila – książka pisana przez 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 21:30
Jean Raspail – francuski pisarz i podróżnik w swoich powieściach podejmuje bardzo różne tematy. Często pisze o ustroju politycznym Francji, o powrocie do monarchii, ale w jego książkach nie brakuje też dylematów moralnych. O "Miłosierdziu" jego autorstwa w Polskim Radiu 24 mówił Tomasz Rowiński (Christianitas).
Audio
  • 14.11.18 Tomasz Rowiński o książce "Miłosierdzie" Jeana Raspaila
Jean Raspail urodził się 5 lipca 1925 r.
Jean Raspail urodził się 5 lipca 1925 r. Foto: Ayack/Wikimedia/CC

"Miłosierdzie" to oparta na faktach książka francuskiego pisarza. Opowiada ona o młodym księdzu, który ma kochankę. Kobieta zachodzi w ciążę. Kapłan morduje kobietę i dziecko. Zostaje skazany.

- Książka była pisana przez 40 lat. Pierwsze fragmenty powstały w roku 1969, a jej "zamknięcie" - w początku XXI wieku. Kiedy czytamy te stare fragmenty, to widzimy Raspaila, którego w Polsce słabo znamy, a który jest dobrze widoczny tylko  w książce "Któż pamięta ludzi z ziemi ognistej". Pokazuje on ludzi podłych, brudnych, złych. To jest książka pozbawiona nadziei – powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 14.11.2018

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jean Raspail. Tradycjonalista i skandalista

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 15:00
Bohaterem "Strefy literatury" będzie pisarz niepoprawny politycznie, czasem nieakceptowany nawet przez zagorzałych konserwatystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jean Raspail ostrzega Europę jak Witkacy

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 10:00
– "Obóz świętych" wpisuje się w tradycję książek-ostrzeżeń, podobnie jak "Nienasycenie" Witkacego – mówił prof. Maciej Urbanowski o powieści, którą czytamy w Dwójce.
rozwiń zwiń