„Pomoc, która groziła śmiercią” – film dokumentalny o Sprawiedliwych

2018-03-24, 11:52

„Pomoc, która groziła śmiercią” – film dokumentalny o Sprawiedliwych
Wystąpienie Józefa Walaszczyka - Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata przed pokazem filmu "Pomoc, która groziła śmiercią" w reżyserii Mieszka Zielińskiego, Warszawa, 22.03.2018. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Dziś, 24 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Film Mieszka Zielińskiego pt. „Pomoc, która groziła śmiercią” składa się z historii opowiadanych przez pięć osób, które wraz z rodzinami podczas II Wojny Światowej pomogły przetrwać skazanym przez Niemców na zagładę Żydom. O filmie jego reżyser opowiadał w Polskim Radiu 24. Gościem audycji był również jego ojciec, jeden ze Sprawiedliwych, Ryszard Zieliński.

Posłuchaj

24.03.18 Mieszko i Ryszard Zielińscy o ratowaniu Żydów podczas II Wojny Światowej i filmie „Pomoc, która groziła śmiercią”.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił Mieszko Zieliński, głównym powodem, dla którego powstał film była chęć pokazania sylwetek osób, które tworzyły te historie, które ratowały Żydów przed Zagładą.

- Chciałem pokazać ich prawdziwe relacje, opowieści, a nie te zinterpretowane przez osoby trzecie, które rodziły się dopiero później. Bardzo ważnym przesłaniem było dla mnie w tym filmie pokazanie takich sprawiedliwych, którzy działali na terenie getta, którzy pomagali na terenie getta, wyprowadzali z getta Żydów na stronę aryjską – mówił Zieliński.

- To byli Polacy, którzy tam pracowali, którzy tam zanosili lekarstwa, żywność, którzy organizowali cały ten przerzut. Zorganizowanie całej tej akcji było rzeczą bardzo trudną. Trzeba było zacząć od księdza, który wystawiał świadectwo urodzenia. To była cała machina, która działała – mówił reżyser.

Ryszard Zieliński opowiedział w audycji historię jego rodziny.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/ pr

____________________

Data emisji: 24.03.18

Godzina emisji: 11:33

 

Polecane

Wróć do strony głównej