X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Historyk o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:33
24 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. – Za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Nie tylko temu, który pomagał, ale także jego bliskim – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 23.03.18 Historyk o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.Foto: IAR/ Łukasz Kowalski

Data 24 marca nie jest przypadkowa – tego dnia w Markowej na Podkarpaciu, podczas II wojny światowej, doszło do obławy na dom rodziny Ulmów. Wiktoria i Józef Ulmowie, wraz z szóstką małych dzieci, zdecydowali się ukrywać ośmioro Żydów, mimo grożącej za to kary śmierci. 24 marca 1944 roku Niemcy zamordowali łącznie szesnaście osób.

– Dla nas, historyków, najważniejsze jest to, żeby pamięć o II wojnie światowej przetrwała. To było bowiem wydarzenie traumatyczne dla całej Europy, ale szczególnie dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – mówił dr Marcin Urynowicz. – Niemcy traktowali Polaków gorzej niż narody zachodniej Europy, uznawali nas za rasowo gorszych (…). Dodatkowo, byliśmy zmuszeni do bycia świadkami mordu na narodzie żydowskim. Świadkowanie czemuś takiemu zostaje w psychice całego społeczeństwa – dodawał gość PR24.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckiego okupanta. Polacy są najliczniejszą grupą wśród osób, które otrzymały nadawany przez izraelski Instytut Jad Waszem tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Wśród ponad 26000 odznaczonych jest ponad 6500 Polaków.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/zz

____________________ 

Data emisji: 23.03.18

Godzina emisji: 10.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Historia Józefa Walaszczyka

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:33
– Jeżeli ktokolwiek mówi źle, patrzę na niego z wielka dezaprobatą. Sam brałem udział w akcjach ratowniczych podczas okupacji. Wiem, jakie to było trudne, jakie były tego skutki – podkreślał w Polskim Radiu 24 Józef Walaszczyk. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na naszej antenie mówił m.in. o tym, co czuje, kiedy słyszy słowa o tym, że Polacy uczestniczyli w Holokauście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Michała Frydmana – małego Żyda uratowanego z warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 17:41
Gościem Polskiego Radia 24 była Zofia Przeździak – córka Henryki Obermiller, która została uhonorowana medalem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Na naszej antenie Zofia Przeździak opowiadała o Michale Frydmanie, którego jej matka wyprowadziła z warszawskiego getta i ukrywała w rodzinnym domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarze do listu Sprawiedliwych. „Ich głosu premier Izraela nie może zignorować”

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 18:29
Prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando odczytała podczas poniedziałkowego spotkania w KPRM apel „o powrót na drogę dialogu i pojednania”, który polscy Sprawiedliwi wystosowali do rządów, parlamentów i narodów Izraela i Polski. O liście Sprawiedliwych mówili w audycji Debata Dnia Adam Borowski („Gazeta Polska”) i Tomasz Żółciak („Dziennik Gazeta Prawna”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyła anglojęzyczna wersja serwisu „Sprawiedliwa Wśród Narodów”

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 19:40
Redakcja internetowa Polskiego Radia 24 uruchomiła anglojęzyczną wersję serwisu „Sprawiedliwa Wśród Narodów”. Na stronie PR24 można znaleźć audycje ze wspomnieniami świadków Holokaustu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoski historyk: świat bardzo słabo zna sytuację Polaków w czasie II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 15:05
Marco Patricelli jest włoskim historykiem, pisarzem i eseistą, który zajmuje się współczesną historią, szczególnie II wojną i rolą, jaką odegrali w niej Polacy. Pisał o Armii Krajowej, armii Andersa i rotmistrzu Witoldzie Pileckim. O stanie wiedzy Włochów o tych wydarzeniach w kontekście konfliktu wokół ustawy o IPN i oskarżania Polaków o współudział w Holokauście mówił w Polskim Radiu 24 Marco Patricelli.
rozwiń zwiń