X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Historia Michała Frydmana – małego Żyda uratowanego z warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 17:41
Gościem Polskiego Radia 24 była Zofia Przeździak – córka Henryki Obermiller, która została uhonorowana medalem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Na naszej antenie Zofia Przeździak opowiadała o Michale Frydmanie, którego jej matka wyprowadziła z warszawskiego getta i ukrywała w rodzinnym domu.
Audio
  • 26.02.2018 Zofia Przeździak: Po pół roku w kwietniu się udało i Michał przyjechał do nas, była ogromna radość
Sala Imion w instytucie Yad Vashem - pomnik ofiar Holokaustu
Sala Imion w instytucie Yad Vashem - pomnik ofiar HolokaustuFoto: flickr/Adam Jones/CC BY-SA 2.0

Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 Zofia Przeździak, Henryka Obermiller często przekraczała mury getta. – Moja mama pomagała rodzinie Michała Frydmana finansowo i żywnościowo – mówiła gość PR24. – W momencie, kiedy szykowano się do likwidacji getta, dziadek [Michała] zwrócił się do mojej mamy, by wyprowadziła ona dziecko – relacjonowała Zofia Przeździak.

– Moja mama była zdecydowana. Poszła któregoś dnia do getta, wejście było od strony Leszna. Poszła i po prostu go [Michała] wyprowadziła. Zapytali ją przy wyjściu: „A kto to jest?”. Odpowiedziała: „A to jest mój syn”. Przyprowadziła go do domu, miała zamiar za jakiś czas wyprowadzić z getta jego matkę – mówiła w Polskim Radiu 24 Zofia Przeździak, wspominając przy tym, że ze względu na wzmożoną czujność strażników Henryce Obermiller nie udało się wyprowadzić z warszawskiego getta matki Michała Frydmana.

Polskie Radio 24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polacy, jako jedyny naród na świecie, ponosili odpowiedzialność za pomoc Żydom"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 22:00
W Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich w Toruniu, z udziałem przedstawicieli polskich i izraelskich władz państwowych, odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Pamięć i Nadzieja". Poświęcona była postawom Polaków, którzy z narażeniem własnego życia i swoich rodzin ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej. O tych, którzy stawali w obronie bliźnich mówił w magazynie Północ-Południe historyk dr Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Historia Józefa Walaszczyka

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:33
– Jeżeli ktokolwiek mówi źle, patrzę na niego z wielka dezaprobatą. Sam brałem udział w akcjach ratowniczych podczas okupacji. Wiem, jakie to było trudne, jakie były tego skutki – podkreślał w Polskim Radiu 24 Józef Walaszczyk. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na naszej antenie mówił m.in. o tym, co czuje, kiedy słyszy słowa o tym, że Polacy uczestniczyli w Holokauście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: Uratowanie jednej osoby wymagało zaangażowania nawet kilkudziesięciu ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 20:55
– Do uratowania jednej osoby potrzebny był cały łańcuszek ludzi – powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej na naszej antenie mówił o ratowaniu Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W USA powstanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 11:00
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej będzie miało filię w Nowym Jorku, w prestiżowej lokalizacji na Manhattanie. Zapowiedział to w Polskim Radiu wiceminister kultury, Jarosław Sellin. – To ciekawy pomysł – mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Michalski, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy Sprawiedliwi: Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 15:20
Do kancelarii premiera wpłynął w poniedziałek list podpisany przez 50 polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, który zawiera apel do parlamentów i rządów Polski oraz Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania. Premier Mateusz Morawiecki przyjął na spotkaniu przedstawicieli Sprawiedliwych. O liście Sprawiedliwych i ich spotkaniu z premierem mówili w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu i reporter PR24 Michała Walczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: heroizm Sprawiedliwych - świadectwo najwyższej próby człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 16:01
Do kancelarii premiera wpłynął list podpisany przez 50 polskich Sprawiedliwych, uhonorowanych za ratowanie Żydów przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie. Jego sygnatariusze apelują w nim do władz Polski i Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania. Premier Mateusz Morawiecki podziękował Sprawiedliwym wśród Narodów Świata za rękę wyciągniętą do zgody i poszukiwania kompromisu. O liście Sprawiedliwych i spotkaniu z szefem rządu mówił w audycji Gorący Temat Łukasz Adamski z tygodnika „Sieci Prawdy”.
rozwiń zwiń