X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Autor książki o Janie Olszewskim: nie znam żadnej relacji podważającej jego autorytet

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 20:54
- Chciałbym, by ktoś mi powiedział, czy pamięta jakąś aferę Jana Olszewskiego w ciągu kilku miesięcy jego rządu, czy pamięta kłamstwo, manipulację. Ja sobie nie przypominam, nie dotarłem do żadnej relacji, która mogłaby podważać jego autorytet - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Kłus, autor książki o Janie Olszewskim.
Audio
  • Artur Kłus o tym, jak powstawał książka o Janie Olszewskim ("Orzeł czy reszka"/ PR24)
Jan Olszewski był jednym z zasłużonych Polaków, którzy zmarli w 2019 roku
Jan Olszewski był jednym z zasłużonych Polaków, którzy zmarli w 2019 roku Foto: twitter.com/PL1918

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że postać Jana Olszewskiego poznał jeszcze zanim zaczął studia. - Nie pamiętam, co było pierwsze: czy słowa mojego ojca, który mnie ukierunkował, czy film "Nocna zmiana" - mówił Artur Kłus, podkreślając, że gdy film Jacka Kurskiego miał premierę, to miał siedem lat.

pap_19911200_00M jan olszewski_663x364.jpg
Jan Olszewski - polityk z pięknym życiorysem

- Pamiętam, że gdy zaczynałem pierwszą pracę dyplomową - o rządzie Jana Olszewskiego przez pryzmat "Tygodnika Solidarność" - to też nie było oczywiste, że to będzie taki temat. Ale, gdy zgłębiłem ten temat, od 2007 roku zacząłem się coraz bardziej interesować tym okresem - wspominał Artur Kłus.

"Pasjonująca postać"

Gość Polskiego Radia podkreślał, że znając wcześniejszą biografię Jana Olszewskiego sprzed czasów "Nocnej zmiany", wydawał mu się pasjonującą postacią. - Okresem najbardziej kontrowersyjnym, kiedy przez różne publikacje był pokazywany jako postać negatywna, był czas, kiedy był premierem. To mi się wydawało najbardziej ciekawe. Chciałem dowiedzieć się, z czego wynikają te kontrowersje i dlaczego to jest tak burzliwy okres kilku miesięcy - przekonywał Artur Kłus.

- Myśląc o okresie, kiedy miałem 20-parę lat, kiedy zacząłem się interesować postacią Jana Olszewskiego, to miałem dwie zbitki: z jednej strony pewną fascynację wzbudzoną filmem "Nocna zmiana", z drugiej strony - opinie w podręcznikach z historii Polski i prasy, które wydawały mi się negatywne. Dlatego miałem pewien dysonans - tego, co sam obejrzałem i jakie miałem odczucia, a tego, co mogłem w większości publikacji i periodyków naukowych przeczytać. Chciałem sam wyrobić sobie zdanie - podkreślił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego"

- Moja książka ma 830 stron, a opisuje właściwie tylko okres kilku miesięcy. Jan Olszewski jest w większości kojarzony z lustracją. W mojej książce ten temat zaczyna się od około 530 strony. To pokazuje, że to, co było przed lustracją w biografii Jana Olszewskiego, pokazuje, że ta postać jest o wiele barwniejsza - ocenił.

Styczność "z każdą sferą oporu"

Gość Polskiego Radia podkreślił, że "nie wie, czy jest druga postać, tak bardzo związana z tyloma ważnymi wydarzeniami historii Polski". - Jeżeli mówimy o Janie Olszewskim, to możemy opowiedzieć o Powstaniu Warszawskim, o tym, co się działo tuż po wojnie, o Komitecie Obrony Robotników, o Solidarności, o obronie działaczy antykomunistycznych, czy o polskim Kościele w latach PRL. On miał styczność z każdą sferą oporu podczas lat komunizmu - wyjaśnił Artur Kłus.

Więcej o książce Artura Kłusa w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "Orzeł czy reszka"

Prowadzący: Józef Orzeł

Gość: Artur Kłus (autor książki o Janie Olszewskim)

Data emisji: 28.01.2020

Godzina emisji: 20.10


mbl

Czytaj także

Odsłonięto kamień węgielny pod budowę pomnika Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:08
 - Okres rządów premiera Jana Olszewskiego, krótki, ale treściwy, był kluczowy w historii najnowszej III RP; bez zasianego wtedy ziarna prawdziwej, pełnej wolności, demokracji i sprawiedliwości, nie byłoby tych późniejszych wielkich czynów - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Macierewicz: Jan Olszewski stworzył program niepodległościowy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 13:45
– Jan Olszewski był politykiem do szpiku kości. Myślenie o Polsce, niepodległości, było jego życie. W istocie, to robił przede wszystkim i to robił do końca – powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

T. Truskawa: Jan Olszewski wierzył, że polityka może być inna

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 14:51
– Ludzie żyją wśród nas dopóki pamiętamy o tym, co mówili, do czego dążyli i jakie wartości im przyświecały – powiedział Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. W Polskim Radiu 24 wspomnienia zmarłych w 2019 roku osób, które zasłużyły się w walce o wolną ojczyznę i Europę.
rozwiń zwiń