Dr Piotr Gontarczyk: Polska pierwszym przeciwnikiem do rozdeptania w narracji Rosji

2020-01-21, 22:35

Dr Piotr Gontarczyk: Polska pierwszym przeciwnikiem do rozdeptania w narracji Rosji
Dr Piotr Gontarczyk. Foto: PR24

- W rosyjskiej dyplomacji nic nie dzieję się bez przyczyny. To dyplomacja, która planuje długofalowo. Za atakiem Władimira Putina na Polskę stoją cele strategiczne - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Piotr Gontarczyk. 

Posłuchaj

Dr Piotr Gontarczyk o polityce historycznej Polski (Orzeł czy reszka)
+
Dodaj do playlisty

W czwartek w Yad Vashem w Jerozolimie odbędzie się Światowe Forum Holokaustu w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie weźmie udziału w wydarzeniu, ponieważ jego organizatorzy nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta. Głos ma zabrać natomiast m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który oskarżył Polskę o wywołanie II wojny światowej, a Polakom zarzucił antysemityzm. 

[ZOBACZ TAKŻE] >> Prezydent: nie możemy dopuścić, aby pamięć i prawda o Zagładzie zatarły się

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że Rosji i Putinowi zależy na tym, by być jak najlepiej postrzeganym w przestrzeni publicznej. - Inaczej trudno jest zająć miejsce hegemona,  Państwo o aspiracjach mocarstwowych nie może mieć złego PR. Dlatego Rosja, po proklamacji Parlamentu Europejskiego i innych krytycznych głosach próbuje przebić się ze swoją narracją. Chce narzucić swoją narrację II wojny światowej. Pierwszym przeciwnikiem do rozdeptania w tej narracji jest Polska - powiedział dr Piotr Gontarczyk. 

Powiązany Artykuł

szynkowski_vel_putin.jpg
Wiceszef MSZ: Putin wykorzysta konferencję w Jerozolimie do agresywnej polityki wobec Polski

Badania naukowe 

Jego zdaniem należy temu przeciwdziałać na kilku płaszczyznach. - W przestrzeni międzynarodowej musi istnieć solidna placówka naukowa, powinny być badania i publikacje w tzw. językach kongresowych. Powinniśmy również silnie artykułować nasze poglądy, zachęcać do współpracy inne państwa, które są przedmiotem tego typu inwazji - tłumaczył historyk.  

Prawda 

Podkreślił również znaczenie badań naukowych. - Głosy o współudziale Polski w Holokauście w znacznej mierze wynikają z tego, że mamy ogromne w tej dziedzinie zapóźnienia. Nie możemy bać się prawdy. Trzeba robić swoje, badać i artykułować swoim głosem - dodał dr Piotr Gontarczyk. 

Służba państwowa 

Przypomniał w tym kontekście, że w Polskiej Akademii Nauk znajduje się ośrodek naukowy. - Prof. Barbara Engelking twierdzi, że polscy chłopi byli wolontariuszami Holokaustu. Oni (przyp. red. naukowcy) korzystają z próżni, bo nie ma badań, a dokumenty są trudno dostępne. Tak naprawdę na uniwersytetach nie robi się nic w tych sprawach. Kto będzie wybierał trudne tematy, skoro można obronić kolejny doktorat na temat odbicia jakiegoś wydarzenia w polskiej prasie lat 30. XX wieku? Nie ma pędu do służby państwowej, wybiera się rzeczy łatwe, proste i przyjemne.  Badania nie istnieją - podsumował historyk.      

Więcej w nagraniu. 

******

Audycja: "Orzeł czy reszka"
Prowadzący: Józef Orzeł
Gość: dr Piotr Gontarczyk
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 20.06

Polecane

Wróć do strony głównej