X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Parys: Wielka Brytania po brexicie uzyska swobodę w relacjach ze światem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 20:59
- Okres chaosu politycznego w Wielkiej Brytanii się skończy. Premier Boris Johnson ma silną osobowość, wiedział, czego chce i potrafił dotrzeć do ludzi ze swoim przekazem - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych. 
Audio
  • 26.11.2019 Jan Parys o aktualnych wydarzeniach w polityce zagranicznej
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 omawiał aktualne wydarzenia polityczne z zagranicy. - Wygląda na to, że Partia Konserwatywna w Wielkiej Brytanii będzie miała przewagę w parlamencie i okres chaosu politycznego się skończy. Boris Johnson okazał się skutecznym politykiem, bo ma silną osobowość, wiedział, czego chce i potrafił dotrzeć do ludzi ze swoim przekazem. Prześmiewcze uwagi na jego temat okazują się zwykłą propagandą - uważa.

"Większa swoboda"

boris johnson pap 1200.jpg
"Nowa Wielka Brytania" Borisa Johnsona: mniej podatków, więcej transferów

- Trzeba zdać sobie sprawę, że Brexit, którego Polska nie chciała, będzie kłopotliwy nie tylko dla Brytyjczyków, ale także dla Unii Europejskiej. Powiązania gospodarcze między Wielką Brytanią a Unią są bardzo silne i już same problemy techniczne związane z transportem czy odprawą celną spowodują perturbacje, ale to się z czasem uspokoi. Trzeba pamiętać, że poza UE jest 150 państw na świecie, które normalnie żyją i potrafią współpracować z państwami UE - przyznał rozmówca.

- Wielka Brytania zawsze miała silne powiązania ze światem. Te więzi zostały i Brytyjczycy będą mieli teraz większą swobodę w korelowaniu z państwami pozaeuropejskimi. Była w końcu krajem kolonialnym. Liczę na to, że rynek europejski pozostanie otwarty, co jest w interesie UE i Wielkiej Brytanii. Wzajemne dostawy muszą trwać. Wielka Brytania ma przykładowo słabe rolnictwo i musi żywić się pokarmem z importu - podkreślił. 

W co gra Emmanuel Macron?

Jan Parys odniósł się także do wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Marcona w o „śmierci mózgowej” NATO. - Zabrzmiała ona dość przykro. Być może miał on na myśli swoich polityków i Francję, ale prawie wszyscy odcięli się od tej opinii. NATO po "zimnej wojnie" szukało misji dla siebie. Dziś, kiedy Rosja prowadzi agresywne działania, wiele państw jest zainteresowanych tym, aby Pakt Północnoatlantycki dalej istniał, bo od lat nie wymyślono niczego lepszego. Słowa Macrona z pewnością nie przyniosły mu prestiżu, odebrano je raczej z politowaniem - stwierdził.

1200_Macron_shut.jpg
Witold Jurasz: Emmanuel Macron stara się pokazać, że jest ważny

- Macron dopowiedział, że nie może zgodzić się na to, by USA robiły, co chciały, zwłaszcza w Syrii, ale popisał on się tu naiwnością. Francja i kilka innych słabo zorientowanych państw usiłowało przedstawić problem tureckiej ekspansji na forum rady ONZ, ale wtedy przedstawiciele USA i Rosji zablokowali to, dając sygnał, że ta rzecz jest ustalona. Dla NATO groźne jest to, że Turcja łamie prawo międzynarodowe i usiłuje zająć wody terytorialne Cypru, aby prowadzić tam eksploatację złóż gazu. To nie drobny incydent, ale duża rzecz polityczna. Jest to większy problem niż spory turecko-kurdyjskie - zauważył.

- Prezydent Francji nie ma podstaw, aby ingerować w działalność wojsk amerykańskich na świecie. NATO jest po to, aby wspólnie podejmować decyzje o obronie swego terytorium, a nie po to, aby kontrolować działania armii amerykańskiej na świecie. To jakieś głębokie nieporozumienie - dodał. 

***

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Józef Orzeł

Polskie Radio 24/pkr

--------------------

Data emisji: 26.11.19

Godzina emisji: 20.06

Czytaj także

Francja: ponad połowa Małych i Średnich Przedsiębiorstw niegotowa na brexit

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 18:10
Z ankiety przeprowadzonej przez francuski resort gospodarki i finansów wśród 3 tysięcy tamtejszych MŚP handlujących z Wielką Brytanią wynika, że ponad połowa francuskich Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest niegotowa na brexit.
rozwiń zwiń

Czytaj także

D. Tusk znów straszy Brytyjczyków: po brexicie wasz kraj będzie outsiderem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 00:37
Donald Tusk stwierdził, że mimo wszystko wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie jest jeszcze przesądzone. - W tym meczu mieliśmy już dodatkowy czas gry, teraz mamy dogrywkę, być może będą rzuty karne. Walczcie, nie poddawajcie się - zaapelował do Brytyjczyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analityk OSW: Francja w interesie Rosji dąży do wypchnięcia USA z Europy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 21:32
Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla tygodnika "The Economist" z 7 listopada mówił o "śmierci klinicznej mózgu" NATO z powodu braku koordynacji między Stanami Zjednoczonymi i Europą. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. Słowa te wywołały wiele kontrowersji w Europie, a prezydent Francji był za nie wielokrotnie krytykowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skład nowej Komisji Europejskiej zaakceptowany. Nie będzie w niej Brytyjczyka

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 11:48
Unijni ministrowie zaakceptowali skład nowej Komisji Europejskiej, w której nie ma przedstawiciela Wielkiej Brytanii. Decyzja w tej sprawie była formalnością, bo w ubiegłym tygodniu zgodę wydali już ambasadorowie państw członkowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa autonomicznego rządu Szkocji: możemy w krótkim czasie wejść do UE

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 23:53
- Niepodległa Szkocja może w "relatywnie krótkim" czasie wejść do Unii Europejskiej - przekonywała w poniedziałek wieczorem Nicola Sturgeon, szefowa autonomicznego rządu szkockiego i liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP).
rozwiń zwiń