X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Henryk Skarżyński: Polska jest pionierem w zakresie badań i leczenia słuchu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 20:43
- Od 16 lat dokonujemy nowatorskich operacji poprawiających słuch. Polacy mają dostęp do najnowszych technologii jako jedni z pierwszych w świecie albo wręcz pierwsi. To wizytówka polskiej nauki i medycyny i jako lekarze mamy z tego satysfakcję - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
Audio
  • 24.09.2019 Prof. Henryk Skarżyński o działalności Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach
Nawet co piąte dziecko w Polsce ma problem ze słuchem
Nawet co piąte dziecko w Polsce ma problem ze słuchemFoto: pixabay/domena publiczna

Profesor opowiedział na czym polegają badania słuchu wśród populacji, czyli tzw. "badania przesiewowe". - To sposób oceny danej populacji. Zyskaliśmy na to akceptację i przychylność krajowych towarzystw, a następnie towarzystw europejskich. Cała populacja jest przesiewana przez pewien system i w ten sposób możemy wykryć zmiany dotyczące słuchu. Wymowne jest to, że nie dostrzegają tego rodzice będący na co dzień z dzieckiem. Mówiąc o populacji rozpoczynającej edukację szkolną, to mają oni znacznie gorszy start. Co piąte/szóste dziecko ma problemy ze słuchem, a zatem z komunikowaniem się - poinformował. 

- Nasze działania nie polegają na tym, aby powiedzieć komuś, że pana i pani dziecko ma problemy i proszę sobie szukać lekarza. Światowe Centrum zapewnia dalszą diagnostykę i leczenie u nas lub w ośrodkach z nami współpracujących. Wykorzystujemy tu sieć telemedyczną, która pozwala nie tylko zbierać informacje, ale także obserwować co się dzieje z pacjentem. Wczesna interwencja to tańsza pomoc po stronie systemu, jak i rodziców czy opiekunów dziecka - zaznaczył.

Skarżyński1200.jpg
Prof. Henryk Skarżyński: naszą polityką powinny być zachowania prozdrowotne

Wielka rzesza pacjentów

Jak przyznał gość Polskiego Radia 24, w kolejce do Światowego Centrum Słuchu oczekuje obecnie ponad 20 tys. osób. - To kilkaset osób i kilkadziesiąt operacji dziennie. Z każdego kontynentu naukowcy chcą obserwować nasze operacje. Myślę, że trafiliśmy na dobre czasy i na entuzjazm. W moim zespole są praktycznie sami młodzi ludzie, dla których praca w instytucie to najczęściej pierwsza praca. U wszystkich widać ogromną pasję i zaangażowanie. Zaczynamy nie od samego problemu, tylko od tego jak go rozwiązać - oznajmił.

- Skomplikowana operacja wykonywana przez dwie godziny może trwać u nas 20 minut. Takich wypracowanych elementów jako model organizacyjny jest bardzo dużo. Najważniejsze co udało nam się stworzyć to także poczucie, że każdy jest współwłaścicielem tego przedsięwzięcia. Jeśli coś robimy, to staramy się, aby to wszystko dobrze wyglądało. Dbanie o szczegóły jest niezwykle ważne. Nasza pozycja jest wysoko i dzięki temu jesteśmy niezwykle wiarygodni - uważa lekarz. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Sprawdź swój słuch - Polskie Radio zaprasza na bezpłatne badania

- Przeprowadzenie operacji pokazowej jest bardzo wymagające, ale gdybym tego nie robił, nie uwiarygodniłbym tego, że to w ogóle możliwe. Dwa razy w roku mamy sesję, na której możemy transmitować na cały świat nasze operacje. Jeżeli się potrafi coś zrobić, wszyscy mogą to zauważyć. Czasami widać kiedy ktoś ma trudności, ale pokazujemy wszystko od początku do końca - dodał Henryk Skarżyński. 

Z kliniki na scenę

14 września 2019 w Basenie Artystycznym w Warszawie miał premierę unikatowy musical pt. "Przerwana cisza", którego autorem jest prof. Henryk Skarżyński. Artyści-pacjenci mogą dzięki temu przedsięwzięciu zaprezentować swoje talenty szerokiej publiczności - Od czasów licealnych piszę wiersze do szuflady. Obserwowałem rozwój moich pacjentów i ich artystyczne pasje. Stąd zrodził się pomysł, aby przenieść ich życiorysy na deski sceniczne. Te prawdziwe historie odzwierciedlają dzisiaj największe osiągnięcia polskiej medycyny - wyjaśnił profesor. 

cisza poziom radio.jpg
Musical "Przerwana Cisza"

***

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Józef Orzeł

Polskie Radio 24/pkr

------------------------------------

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 20.06

Czytaj także

Prof. Henryk Skarżyński: mamy dużą ilość czynników ryzyka u naszych pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 10:25
"Po Pierwsze Zdrowie" to całoroczny program, którego głównym celem jest przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym oraz wsparcie zdrowia Polaków. Badania przesiewowe trwały nieprzerwanie przez cały rok, a podsumowanie programu odbędzie się m.in. przez siedzibą Polskiego Radia 16 września 2019 roku. 
rozwiń zwiń