X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Redbad Klynstra-Komarnicki: teatr w Polsce jest w schemacie z poprzednich czasów

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 21:35
- Jest mi przykro, że system teatralny jest hierarchiczny, zabetonowany, nietknięty reformą - mówił w Polskim Radiu 24 Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor. - To schemat poprzednich czasów, większośc pieniędzy idzie na utrzymanie budynku i etaty - dodał.  
Audio
  • 13.08.19. Redbad Klynstra-Komarnicki: chciałbym zreformować teatr, trochę na wzór holenderski ("Orzeł, czy reszka")
Redbad Klynstra-Komarnicki
Redbad Klynstra-Komarnicki Foto: PR24 / Robert Bartosewicz

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, struktura teatrów w Polsce to "schemat z poprzednich czasów". - Jest dyrektor, który ma zespół na etacie. Jest duża szczelina pomiędzy teatrami publicznymi, państwowymi, wojewódzkimi, miejskimi, a potem długo nic i domy kultury. Ta szczelina jest widoczna dla każdego, kto kończy uczelnię artystyczną - mówił aktor.

Przyszłość absolwentów szkół teatralnych

- W poprzednim systemie, absolwenci szkoły teatralnej mieli zagwarantowane miejsce. Być może nie w Warszawie, ale mieli. Teraz, młody cżłowiek kończy szkołę i nie ma infrastruktury - stwierdził gość Polskiego Radia 24.

- Jest mi przykro, że system teatralny jest hierarchiczny, zabetonowany, nietknięty reform - dodał aktor. W jego ocenie, "większość pieniędzy, jakie dostaje przeciętny teatr miejski, idzie na utrzymanie budynku i etaty". - Na 40 aktorów na etacie, czynnych jest około 10. Reszta czeka, nie ma propozycji - mówił gość Polskiego Radia 24.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Teatr Polskiego Radia w portalu PolskieRadio.pl

Aktor dodał, że ma plan zreformowania teatru. Aktor przywołał przykład funkcjonowania teatrów w Holandii. - Tam podstawową jednostką życia teatralnego jest profesjonalna grupa teatralna. Aktorzy, reżyser, dramaturg, mają swoją grupę teatralną. Ich siedzibą jest sala prób, biuro na obrzeżach miasta. Oni przygotowują spektakl za dotację celową od samorządu - mówił aktor.

"Teatralny PISF" według aktora

W ocenie aktora, w Polsce dobrym pomysłem byłoby "powołanie czegoś na kształt teatralnego PISF (Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - przyp.red.)". - W PISF są trzy, albo cztery komisje ds. fabuły, ich skład jest jawny. Ktoś, kto ma pomysł na film o określonym światopoglądzie wie, do której komisji złożyć projekt, a dalej ocenia się już tylko poziom artystyczny - mówił Redbad Klynstra-Komarnicki.

Więcej o pomysłach aktora na reformę polskiego teatru - w nagraniu audycji. Zachęcamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Orzeł, czy reszka"

Prowadzący: Józef Orzeł

GośćRedbad Klynstra-Komarnicki (aktor)

Data emisji: 13.08.19

Godzina emisji: 20.06


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aktor stracił pracę za prowokacyjny wpis o LGBT. Nam podaje szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 14:58
- Każdy ma prawo myśleć, czuć i wierzyć w to co chce, a jednocześnie trzeba akceptować, że ktoś inny ma zupełnie inne potrzeby – mówi Portalowi PolskieRadio24.pl Redbad Klynstra-Komarnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Teatralny Sopot Non-Fiction

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 08:45
- To przypomina trochę teatr grecki, gdy publiczność spotykała się na kilka dni i oglądała non-stop teatr - opowiadali w PR24 kuratorzy festiwalu: Adam Nalepa i Roman Pawłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Stachura: zawsze utożsamiałem i utożsamiam się z tą sceną

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 12:29
- Gdy byłem na kontrakcie w Niemczech i zadawano mi pytanie: "Co słychać u Ciebie, tam w Teatrze Wielkim?", zawsze odpowiadałem, że wszystko dobrze. Choć zdarzało się, że w Łodzi czy w województwie działy się jakieś dziwne rzeczy - mówił w Dwójce tenor, który od września będzie również dyrektorem łódzkiej sceny operowej.
rozwiń zwiń