more_horiz

Michał Kurtyka: redukcja emisji CO2 jest w interesie całej planety

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 20:30
- Szczyt klimatyczny w Katowicach był dopełnieniem ustaleń z Paryża z 2015 r. - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o zakończonym szczycie COP24 Michał Kurtyka, wiceminister środowiska.
Audio
  • 08.01.19 Orzeł czy reszka. Michał Kurtyka o COP24
Prezydent COP24, wiceminister środowiska Michał Kurtyka
Prezydent COP24, wiceminister środowiska Michał Kurtyka Foto: PAP/Andrzej Grygiel

W zeszłym miesiącu strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki. Dokument to "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.

Czytaj więcej
morawiecki kowalczy kurtyka 1200.jpg
Premier podsumowuje COP24 w Katowicach: pakiet katowicki tak ważny jak Protokół z Kioto

- Porozumienie paryskie pozostawało zestawem 29 pryncypiów, ale nie było w żaden sposób zoperacjonalizowane - informował Michał Kurtyka. Wiceminister środowiska zaznaczył, że gdyby nie szczyt w Katowicach nie byłoby globalnej polityki klimatycznej, bo pozostałaby ona tylko zbiorem ogólnych zasad. - Implementację i prawdziwe reguły postępowania zrobiły Katowice - dodał.

Gość programu przypomniał, że "Polska jako część Unii Europejskiej jest blokiem regionalnym, który ma bardzo daleko rozbudowane ambicje ewolucyjne swojego systemu energetycznego". - Mówimy o konieczności zielonego pragmatyzmu. Jesteśmy też krajem, który od 1990 r. przeszedł nieprawdopodobną drogę i szybko się bogaci. Pokazujemy, że naraz można podejmować wyzwania ekonomiczne, społeczne i środowiskowe - stwierdził polityk. Dodał, że "jesteśmy teraz partnerem w dyskusji dla Chin, Indonezji, czy Indii". - Ogromnym sukcesem katowickiego szczytu jest wskazanie na to, że wysiłki na rzecz redukcji emisji przestały być już tylko domeną ugrupowań regionalnych. Stały się częścią globalnego interesu całej planety - ocenił Michał Kurtyka.

Czytaj więcej
JANEK SKARZYNSKI AFP East News 1200.jpg
Zobacz, co dokładnie ustalono podczas COP 24. Wiemy o co chodzi w Pakiecie katowickim

W głównym dokumencie szczytu strony przyjmują z zadowoleniem "ukończenie na czas" ostatniego raportu IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) o globalnym ociepleniu. Raport stwierdza, że wysiłki w celu ograniczenia wzrostu średniej temperatury są obecnie niewystarczające, a dodatkowo należy dążyć do ograniczenia tego wzrostu o 1,5, a nie o 2 stopnie, jak zapisano w Porozumieniu paryskim. Kwestia, jak odnieść się do raportu w końcowym dokumencie, była przedmiotem kontrowersji i sporów na szczycie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Gospodarzem programu był Józef Orzeł

Polskie Radio 24

--------------------------

Data emisji: 08.01.2019

Godzina emisji: 20.06

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Departament Stanu USA podziękował polskim władzom za organizację szczytu klimatycznego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 17:56
Stany Zjednoczone podziękowały Polsce za znakomitą organizację konferencji klimatycznej w Katowicach. Chwaląc porozumienie zawarte podczas COP 24 amerykański Departament Stanu podkreślił jednak, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się przez Stany Zjednoczone z porozumienia klimatycznego z Paryża pozostaje niezmieniona. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt klimatyczny zakończył się sukcesem? Policjanci otrzymali wyróżnienia

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 18:49
Znakomicie wykonaliście swoją pracę. Nie ma lepszej reklamy Polski za granicą niż bezpieczne przeprowadzenie szczytu klimatycznego – powiedział minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński do funkcjonariuszy zabezpieczających szczyt klimatyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Mazurek: szczyt klimatyczny zrealizował swój cel

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 16:55
- To pierwszy szczyt, który osiągnął globalne porozumienie przy pełnym konsensusie - co do całości i reguł, które pozwolą nam już wprowadzać w życie Porozumienie paryskie - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.
rozwiń zwiń