X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nad Zbruczem". O rzece symbolicznej dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 21:13
- Napisałem książkę "Nad Zbruczem", bo ta rzeka chyba najbardziej spłynęła krwią Polaków. Miała swoje znaczenie symboliczne już od roku 1772, już od pierwszego rozbioru – powiedział w audycji Orzeł czy Reszka pisarz Wiesław Helak. Gościem Polskiego Radia 24 był także Tomasz Zapert.
Audio
  • 20.03.18 Wiesław Helak i Tomasz Zapert o książce "Nad Zbruczem".
Fragment okładki książki
Fragment okładki książkiFoto: materiały promocyjne

"Wiesław Helak opowiada o Polsce, której nie było, która istniała jedynie w pamięci i w snach naszych przodków, a której bronili przed rosyjską, a później sowiecką przemocą, przed terrorem germanizacji, ale i wynarodowieniem, do czego zachęcał trzeci z zaborców – austriacki, może najbardziej podstępny. Opowiada o determinacji i heroizmie tych, o których Zygmunt Krasiński przedwcześnie, ale jednak proroczo napisał, że zniknęli z powierzchni ziemi i wielkie milczenie jest po nich" – napisał o książce Krzysztof Masłoń.

Jak podkreślił autor "Nad Zbruczem", "Nad Niemnem" było powieścią pozytywistyczną. - Główna idea była taka, że ta rzeka łączyła Litwinów i Polaków w 1886 roku. Ja zająłem się czasami nieco późniejszymi, gdy przyszedł modernizm i powstawały nowoczesne narody, które walczyły ze sobą o swoje terytoria. To już nie były rzeki, które łączyły, ale rzeki, które dzieliły. Stąd wybór "Nad Zbruczem", gdyż w tych czasach - w czasie I Wojny Światowej i potem, w 1918 i do 1920 gdy toczyły się walki o niepodległą - ta rzeka chyba najbardziej dzieliła – tłumaczył Helak.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Józef Orzeł.

Polskie Radio 24/pr

Orzeł czy reszka - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 20.03.18

Godzina emisji: 20:06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trudno zrozumieć polską tożsamość bez wielokulturowej tradycji dawnej Rzeczpospolitej"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 14:39
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego działa od 2012 roku. Organizuje prace konserwatorsko-restauratorskie oraz prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, filmową itp.  Korzysta z grantów instytucji publicznych i firm prywatnych. Dzięki temu udaje jej się przywrócić do dawnej świetności liczne obiekty polskiego dziedzictwa, by przekazać je przyszłym pokoleniom. O działalności fundacji w audycji Utracone, Odzyskane mówił jej prezes dr Michał Laszczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lwów to jedno z najważniejszych, obok Warszawy i Krakowa, miast w historii naszego kraju"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 14:33
Ukraina zwróciła się do Polski o rozwiązanie "w duchu dobrosąsiedztwa" sprawy motywu Cmentarza Orląt Lwowskich, który może znaleźć się w nowym paszporcie, projektowanym z okazji 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Łukasza Jasiny z Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: festiwal historyczno-muzyczny "Walczącym o Niepodległość"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 09:45
Trwa festyn i Międzynarodowy Festiwal Pieśni Pamięci "Walczącym o Niepodległość" na Stadionie Narodowym w Warszawie. O wydarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 jego dyrektor Piotr Rzewuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Żołnierze kresowi stali na straconych posterunkach”

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 09:33
Legendarny komendant, dowódcy II batalionu 77 pułku piechoty Armii Krajowej, a później Zgrupowania Północ. Dziś ojczyzna ma oddać hołd por. Janowi Borysewiczowi, pseudonim “Krysia” i “Mściciel”. Kim był zapomniany przez lata bohater tamtych czasów? Gościem Polskiego Radia 24 był mec. Andrzej Siedlecki z Fundacji Ave Patria i autor książki “Bóg, honor, Ojczyzna, polskie credo narodowe”.
rozwiń zwiń