X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Słowem niepodległa". Muzeum Miasta Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 12:05
Dziennikarze Polskiego Radia 24 w audycji "Słowem Niepodległa" odwiedzili Muzeum Miasta Łodzi, które mieści się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich. Monumentalna rezydencja jest najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką miasta oraz świadectwem XIX wiecznej historii Łodzi, która z małej osady w kilkadziesiąt lat stała się centrum przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego.
Audio
  • 02.06.19 "Słowem niepodległa". Muzeum Miasta Łodzi
Budynek Muzeum Miasta Łodzi
Budynek Muzeum Miasta ŁodziFoto: muzeum-lodz.pl

Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca do opowiedzenia dziejów "Ziemi Obiecanej" niż budynek tak trwale wpisany w świadomość społeczną łodzian. Położony w centrum miasta pałac jest miejscem, którego nie da się przeoczyć lub przejść koło niego obojętnie. Zwiedzając muzeum goście mogą przenieść się w czasie, do momentu, kiedy Łódź była przemysłową potęgą i poznać życie elity finansowej od środka. Jednak wizyta w pałacu to nie tylko wystawne sale i pokoje burżuazji.

Spacer przez historię rozpoczyna się na paradnej klatce schodowej, znanej z ekranizacji "Ziemi obiecanej" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na pierwszym piętrze znajdują się bogato dekorowane przestrzenie reprezentacyjne. Wystrój sal pałacu "łódzkiego króla bawełny" to charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku eklektyzm, mnogość nawiązań do stylów historycznych przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej wówczas dekoracji secesyjnej. Za Wielką Jadalnią mieści się większość gabinetów "Panteonu Wielkich Łodzian", przybliżających sylwetki wybitnych postaci, które poprzez swoją działalność lub miejsce urodzenia związane były z Łodzią. Muzeum posiada wyjątkowe pamiątki życia i twórczości kompozytora Aleksandra Tansmana, tłumacza Karla Dedeciusa, pisarza Władysława Reymonta, działacza politycznego i społecznego Marka Edelmana, oraz poety Juliana Tuwima.

O historii Łodzi i atrakcjach muzeum w Polskim Radiu 24 mówili:

  •  Cezary Pawlak (dział edukacji Muzeum Miasta Łodzi)
  •  Adam Klimczak (artysta, pracownik Muzeum Miasta Łodzi)
  •  Przemysław Hoffer i Aleksandra Hoffer (graficy)
  •  Sebastian Glica (oddział sportowy Muzeum Miasta Łodzi)

Zapraszamy do zapoznania się z historiami innych miast, które odwiedziliśmy w ramach audycji "Słowem Niepodległa".

Audycję prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/muzeum-lodz.pl

------------------------------------

Data emisji: 02.06.2019

Godzina emisji: 10.06

Zobacz więcej na temat: Łódź muzeum
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słowem Niepodległa. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 12:38
Dziennikarze Polskiego Radia 24 w audycji "Słowem Niepodległa" odwiedzili Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, które gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich,ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego (1812-1859), dramatopisarza i poety, którego obszerna korespondencja jest dziś uznawana za szczytowe osiągnięcie polskiej epistolografii romantycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słowem Niepodległa". Twierdza Modlin

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 11:55
O historii twierdzy, która od swojego powstania była świadkiem wielu kluczowych dla historii Polski wydarzeń, w audycji z cyklu "Słowem Niepodległa" mówili w Polskim Radiu 24: Robert Kanigowski (dyrektor Muzeum Twierdzy Modlin), Wojciech Bardowski (badacz okresu I Wojny Światowej), Krzysztof Kurzyński (historyk) oraz Andrzej Iliński (pasjonat historii).
rozwiń zwiń