X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Słowem Niepodległa". Twierdza Modlin

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 11:55
O historii twierdzy, która od swojego powstania była świadkiem wielu kluczowych dla historii Polski wydarzeń, w audycji z cyklu "Słowem Niepodległa" mówili w Polskim Radiu 24: Robert Kanigowski (dyrektor Muzeum Twierdzy Modlin), Wojciech Bardowski (badacz okresu I Wojny Światowej), Krzysztof Kurzyński (historyk) oraz Andrzej Iliński (pasjonat historii).
Audio
Twierdza Modlin
Twierdza ModlinFoto: Krystian Trela/REPORTER

Pierwsze zabudowania na terenie dzisiejszej twierdzy powstały w czasach potopu szwedzkiego. Na półwyspie wybudowano umocnienia, obecnie ten teren nazywa się Wyspą Szwedzką.

W 1806 r. Napoleon podjął decyzję o budowę na terytorium Księstwa Warszawskiego szeregu twierdz. Jedną z nich postanowiono zlokalizować w Modlinie u zbiegu Wisły i Narwi.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Modlin ponownie stał się ważnym obiektem militarnym – tym razem w czasie wojny 1920 roku. Twierdza była głównym punktem obrony 5. Armii generała Władysława Sikorskiego na linii Wkry. Wojska radzieckie zdobyły w ciężkich walkach w połowie sierpnia 1920 roku kilka fortów, jednak wobec zwycięskiej kontrofensywy polskiej znad Wieprza wojska generała Sikorskiego również przeszły do działań zaczepnych.

10 września 1939 r. pod obsadzoną polskimi żołnierzami Twierdzę Modlin podchodzą Niemcy. Wkrótce dowództwo nad Twierdzą przejmuje gen. Wiktora Thommeé, który otrzymuje rozkaz utworzenia Obozu Warownego "Modlin". Prawie 40 tys. polskich żołnierzy broni Twierdzy aż do 28 września, kiedy to zmuszony brakiem amunicji, leków i zapasów oraz w obliczu kapitulacji Warszawy gen. Thommeé podpisuje kapitulację. W walkach zginęło 1907 żołnierzy, a ponad 4000 było rannych.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Michał Walczyk.

PR24/ka

Zapraszamy do zapoznania się z historiami innych miast, które odwiedziliśmy w ramach audycji "Słowem Niepodległa".

____________________ 

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 11:06

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 niepodległość
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak