"Słowem Niepodległa": Łowicz i ziemia łowicka

2019-04-07, 11:43

"Słowem Niepodległa": Łowicz i ziemia łowicka
Malowidło na suficie kaplicy - sali Muzeum Miasta Łowicza . Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Łowicz położony jest w północno-wschodniej części województwa łódzkiego, historycznie na Mazowszu. I właśnie tam, na dziedzińcu Muzeum w Łowiczu gościła ekipa Polskiego Radia 24 w kolejnej audycji z cyklu Słowem Niepodległa. 

Posłuchaj

7.04.19 "Słowem Niepodległa": Łowicz i ziemia łowicka cz.1
+
Dodaj do playlisty

Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. We wczesnym średniowieczu znajdował się tutaj drewniany gród obronny, strzegący przeprawy przez dolinę Bzury. Od charakteru osady i słowa „łowy” wywodzi się nazwa miasta: Łowicz. Najstarsza wzmianka o Łowiczu pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Prawa miejskie otrzymał przed 1298 r.

W Łowiczu znajduje się wiele cennych i atrakcyjnych obiektów historycznych, pomników, i cmentarzy. W samym mieście zarejestrowanych jest 101 zabytków. Pierwszy kompleks atrakcji turystycznych w Łowiczu to Stary Rynek, przy którym zlokalizowany jest zabytkowy ratusz miejski, dawna Kolegiata Prymasowska obecnie (bazylika mniejsza) i muzeum mieszące się w dawnym, barokowym Gmachu Księży Misjonarzy.

Przy Starym Rynku znajdują się także zabytkowe kamienice oraz tablice pamiątkowe, które dowodzą, że w Łowiczu mieszkali znani artyści, pisarze, politycy, a także, że miasto gościło wielu znakomitych gości m.in. Napoleona Bonaparte. Kolejną atrakcją jest Nowy Rynek - jedyny w Polsce i jeden z trzech w Europie w kształcie trójkąta z kamienicami z XVIII i XIX wieku. Ale Łowicz to również barwne stroje ludowe i Jarmark Łowicki.

Więcej w nagraniu.

Audycję prowadził Michał Walczyk.

Goście PR24: Marzena Kozanecka-Zwierz (historyk, dyrektor Muzeum w Łowiczu), Krzysztof Kaliński (burmistrz Łowicza), Patryk Sznicer (przewodnik PTTK).

Data emisji: 7.04

Godzina emisji: 10.06


Polecane

Wróć do strony głównej