X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Słowem Niepodległa": Łowicz i ziemia łowicka

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 11:43
Łowicz położony jest w północno-wschodniej części województwa łódzkiego, historycznie na Mazowszu. I właśnie tam, na dziedzińcu Muzeum w Łowiczu gościła ekipa Polskiego Radia 24 w kolejnej audycji z cyklu Słowem Niepodległa. 
Audio
  • 7.04.19 "Słowem Niepodległa": Łowicz i ziemia łowicka cz.1
  • 7.04.19 "Słowem Niepodległa": Łowicz i ziemia łowicka cz.2
Malowidło na suficie kaplicy - sali Muzeum Miasta Łowicza
Malowidło na suficie kaplicy - sali Muzeum Miasta Łowicza Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. We wczesnym średniowieczu znajdował się tutaj drewniany gród obronny, strzegący przeprawy przez dolinę Bzury. Od charakteru osady i słowa „łowy” wywodzi się nazwa miasta: Łowicz. Najstarsza wzmianka o Łowiczu pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Prawa miejskie otrzymał przed 1298 r.

W Łowiczu znajduje się wiele cennych i atrakcyjnych obiektów historycznych, pomników, i cmentarzy. W samym mieście zarejestrowanych jest 101 zabytków. Pierwszy kompleks atrakcji turystycznych w Łowiczu to Stary Rynek, przy którym zlokalizowany jest zabytkowy ratusz miejski, dawna Kolegiata Prymasowska obecnie (bazylika mniejsza) i muzeum mieszące się w dawnym, barokowym Gmachu Księży Misjonarzy.

Przy Starym Rynku znajdują się także zabytkowe kamienice oraz tablice pamiątkowe, które dowodzą, że w Łowiczu mieszkali znani artyści, pisarze, politycy, a także, że miasto gościło wielu znakomitych gości m.in. Napoleona Bonaparte. Kolejną atrakcją jest Nowy Rynek - jedyny w Polsce i jeden z trzech w Europie w kształcie trójkąta z kamienicami z XVIII i XIX wieku. Ale Łowicz to również barwne stroje ludowe i Jarmark Łowicki.

Więcej w nagraniu.

Audycję prowadził Michał Walczyk.

Goście PR24: Marzena Kozanecka-Zwierz (historyk, dyrektor Muzeum w Łowiczu), Krzysztof Kaliński (burmistrz Łowicza), Patryk Sznicer (przewodnik PTTK).

Data emisji: 7.04

Godzina emisji: 10.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Słowem Niepodległa" w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 12:35
Katowice – stolica Górnego Śląska – były kolejnym punktem na mapie Polski, który odwiedziło Polskie Radio 24. W audycji "Słowem Niepodległa", nadawanej z Muzeum Śląskiego, przyjrzeliśmy się historii i drodze do odzyskania niepodległości przez tereny położone w południowo-zachodniej części naszego kraju.
rozwiń zwiń