X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Słowem niepodległa. Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki" w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 12:31
Muzeum Archeologiczne "Krzemionki" w Ostrowcu Świętokrzyskim zainteresowało dziennikarzy Polskiego Radia 24. Krzemionkowskie kopalnie są wspaniałą okazją do zobaczenia miejsc, które niewiele się zmieniły od czasu, gdy przed kilku tysiącami lat wycofał się z nich ostatni neolityczny górnik.
Audio
  • 31.03.19 "Słowem Niepodległa". Muzeum Archeologiczne "Krzemionki" w Ostrowcu Świętokrzyskim
Muzeum Archeologiczne Krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim
Muzeum Archeologiczne "Krzemionki" w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimFoto: krzemionki.pl/mat. prasowe

Historia trasy podziemnej w Krzemionkach sięga końca lat 50-tych, kiedy turyści zaczęli zwiedzać częściowo odgruzowane podziemia kopalń w rejonie szybów 1, 2 i 3. Badania archeologiczne prowadzone na przełomie lat 70-tych i 80-tych umożliwiły wykonanie pierwszego odcinka trasy w strefie wspomnianych szybów (tzw. trasa turystyczna nr 1 otwarta w 1985 roku). Kilka lat później zakończono drążenie galerii turystycznej wokół wspaniale zachowanej kopalni komorowej nr 7/610 (tzw. trasa turystyczna nr 2). Ostatnim etapem prac było wykonanie w latach 2001-2004 tunelu łączącego trasy nr 1 i 2. Część najnowszego odcinka przebiega przez wyrobiska neolitycznych kopalń komorowych i filarowych, część zaś została wydrążona w litej skale wapiennej, gdzie można podziwiać naturalną ławicę krzemienionośną. Obecna trasa podziemna liczy prawie 500 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.

Muzeum Archeologiczne Krzemionki from Krzemionki on Vimeo.

O najciekawszych elementach wystawy i pamiątkach historycznych zgromadzonych w muzeum "Krzemionki" w Ostrowcu Świętokrzyskim mówiła jego dyrektor Ewa Działowska.

Natomiast o historycznym znaczeniu regionu mówili:

  • Marek Wójcicki - historyk, regionalista
  • Kamil Kaptur - historyk, kustosz Świętokrzyskiego Muzeum Historyczno-Archeologicznego

Zapraszamy do zapoznania się z historiami innych miast, które odwiedziliśmy w ramach audycji "Słowem Niepodległa".

Audycję prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/krzemionki.pl

------------------------------------

Data emisji: 31.03.2019

Godzina emisji: 10.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gmina Dobieszyn i Lasy Puszczy Stromieckiej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 10:57
W cyklu "Słowem Niepodległa" ekipa Polskiego Radia 24 odwiedziła Nadleśnictwo Dobieszyn, które znajduje się w połowie drogi między Radomiem a Warszawą. Właśnie tu, pośrodku terenu między Pilicą a Radomką znajduje się Puszcza Stromiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słowem Niepodległa" w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 12:35
Katowice – stolica Górnego Śląska – były kolejnym punktem na mapie Polski, który odwiedziło Polskie Radio 24. W audycji "Słowem Niepodległa", nadawanej z Muzeum Śląskiego, przyjrzeliśmy się historii i drodze do odzyskania niepodległości przez tereny położone w południowo-zachodniej części naszego kraju.
rozwiń zwiń