more_horiz

"Słowem niepodległa". Szpital im. dr. Teodora Dunina w Rudce

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 12:35
Cykliczna audycja "Słowem niepodległa" gościła w niedzielę w Szpitalu im. dr. Teodora Dunina w Rudce. O historycznym znaczeniu budynku i jego założycielu mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Jolanta Mrożkowska, kierownik placówki. Gośćmi audycji byli również historycy: Leszek Celej i Kamila Juśkiewicz.
Audio
  • 27.01.19 Słowem niepodległa. Szpital im. dr. Teodora Dunina w Rudce
Szpital im. dr. Teodora Dunina w Rudce
Szpital im. dr. Teodora Dunina w RudceFoto: rudka.com.pl/mat. prasowe

Dr Teodor Dunin, bez wątpienia był jednym z najwybitniejszych polskich lekarzy przełomu XIX i XX wieku. W czasie ponad 33 lat pracy lekarskiej opublikował ponad 73 samodzielne prace naukowe oraz 86 pozycji opracowanych wspólnie z innymi autorami. Teodor Dunin nie był jednak wyłącznie naukowcem. Był wrażliwym na ludzką niedolę społecznikiem. Jego wrażliwość spowodowała, że będąc prezesem Wydziału Szpitalnego Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego, wysunął projekt budowy sanatorium przeciwgruźliczego dla niezamożnych chorych. Swój projekt realizował dzięki szerokim kontaktom w świecie burżuazji i datkom prywatnym. Ze względu na wielkie zasługi został on pierwszym prezesem senatorium. Zmarł w wieku 55 lat po zdiagnozowaniu choroby nowotworowej.

- Jesteśmy szpitalem, w którym leczymy pacjentów ze schorzeniami pulmonologicznymi. Prowadzimy również praktykę rehabilitacyjną i zakład opiekuńczo-leczniczy - informowała Jolanta Mrożkowska. Gość programu oprowadzała słuchaczy po szpitalnej sali gimnastycznej, która kiedyś była salą balową. - Założyciele dbali o leczenie ciała i ducha. Odbywały się tutaj koncerty, pokazy kinowe i bale - dodała.

- Znajdujemy się na terenie, w którym jest specyficzny mikroklimat, bardzo zdrowy dla układu oddechowego. Mamy również wiele innych atrakcji, jak tramwaj konny, którego nigdzie indziej w Polsce nie można znaleźć - zaznaczyła Jolanta Mrożkowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję "Słowem Niepodległa" prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/rudka.com.pl

-------------------------------

Data emisji: 27.01.2019

Godzina emisji: 11.06

Zobacz więcej na temat: POLSKA regiony mazowieckie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak