X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Niepodległościowa historia Skierniewic

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 12:21
Muzeum Historyczne w Skierniewicach w województwie łódzkim to kolejne miejsce, w którym Polskie Radio 24 odkrywało tropy polskich miast na drodze do odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości. Nie zabrakło również innych ciekawych wątków z historii Skierniewic.
Audio
  • 20.01.19 Anna Majda-Baranowska: „To w Skierniewicach doszło do tzw. spotkania Trzech Cesarzy (…)”.
Rynek Starego Miasta w Skierniewicach
Rynek Starego Miasta w SkierniewicachFoto: facebook.com/kochamSkierniewice

Po miejscu, z którego nadawana była audycja, oprowadziła słuchaczy Anna Majda-Baranowska, dyrektor Muzeum Historycznego w Skierniewicach. Podkreśliła, że budynek instytucji powstał pod koniec XVIII wieku. Zbudowano go z drewna i jest jednym z niewielu zachowanych w mieście budynków powstałych z tego budulca. To właśnie w nim ostatnie 10 lat swojego życia spędziła Konstancja z Gładkowskich Grabowska, pierwsza młodzieńcza miłość Fryderyka Chopina.

– Zamieszkała tu już w bardzo podeszłym wieku. Znano ją właśnie z tego, że była sympatią naszego słynnego kompozytora. Zdarzało się, że grała na fortepianie utwory, które dla niej układał. Była świetnie zapowiadająca się śpiewaczką operową i kto wie, czy gdyby nie powstanie listopadowe, to nie mielibyśmy jednej z kolejnych wybitnych sław na scenach Europy i świata. Jednak nie chciała śpiewać dla zaborców – opowiadała Anna Majda-Baranowska. Dodała, że do Skierniewic przyjeżdżało wielu sławnych ludzi. – Zawitali do nas Paderewski, Józef Haller, marszałkowie Piłsudski i Foch, czy Maria Dąbrowska – przypomniała.

Piotr Paradowski, historyk i regionalista, opowiedział o działaniach i walkach z okresu powstania styczniowego na ziemiach skierniewickich, którego 156. rocznica przypada w tym roku.  

Natomiast o wydarzeniach, do jakich doszło w rejonie Skierniewic w czasie I wojny światowej i ludziach, którzy zasłużyli się w czasie zmagań z zaborcami, mówił historyk Radosław Stefanek, badający kwestie militarne z tego okresu.

Zaś o wyjątkowym i heroicznym wkładzie skierniewickiej Ochotniczej Straży Pożarnej w odzyskanie niepodległości na terenie Skierniewic mówił regionalista i prezes miejscowej OSP Krzysztof Keller.

Audycję "Słowem Niepodległa" prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 20.01.2019

Godzina emisji: 11.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozstrzelanie Polaków w Górach Szwedzkich. Zapomniana zbrodnia II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 17:15
W Święto Trzech Króli – 6 stycznia 1940 roku – niemiecki okupant dokonał masowego mordu na Polakach w tzw. Górach Szwedzkich pod Warszawą. Rozstrzelanych zostało 96 osób. Niestety współcześnie wydarzenie to jest niemal zupełnie zapomniane.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

74. rocznica tzw. "wyzwolenia Warszawy". Dr Mirosław Szumiło: określenie propagandowe rodem z PRL

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 18:15
– Rzeczywistość należy odróżnić od pewnej wersji propagandowej, którą przez lata lansowano w PRL – stwierdził dr Mirosław Szumiło z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. 17 stycznia minęła 74. rocznica tzw. "wyzwolenia Warszawy". Określenie to jest jednak coraz rzadziej używane, a coraz częściej taka interpretacja jest krytykowana.  
rozwiń zwiń