more_horiz

Siedlce pod zaborami i w czasie walki o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 14:47
Z Muzeum Regionalnego w Siedlcach nadawaliśmy najnowszą audycję "Słowem Niepodległa". Kolekcjoner i regionalista Włodzimierz Soszyński, Mariusz Krasuski, historyk oraz Sławomir Kordaczuk, wicedyrektor Muzeum Regionalnego, opowiadali o losach miasta na początku XX wieku.
Audio
  • 13.01.19 audycja „Słowem Niepodległa” z Siedlec
Ratusz w Siedlcach, siedziba Muzeum Regionalnego
Ratusz w Siedlcach, siedziba Muzeum RegionalnegoFoto: Shutterstock.com

Miejsce, z którego emitoaliśmy audycję "Słowem Niepodległa", nieopodal ul. Józefa Piłsudskiego. Jak podkreślił historyk Mariusz Krasuski, marszałek wielokrotnie gościł w Siedlcach. Pierwszy raz już w 1904 roku, gdy przybył do miasta, by zlokalizować drukarnię dla czasopisma "Robotnik".

– Wybuchła wtedy jednak wojna rosyjsko-japońska i lekarz, w mieszkaniu którego miała zostać umiejscowiona, został powołany do armii carskiej. Z tego powodu pomysł Józefa Piłsudskiego upadł – wyjaśnił rozmówca Polskiego Radia 24.

Sławomir Kordaczuk jest autorem publikacji "Siedlecka księga chwały". Opisał w niej miejscowych bohaterów, którzy zasłużyli się w staraniach o odzyskanie niepodległości przez Siedlce i Polskę. – Zebrałem w niej biogramy ok. 900 osób. Wiele z nich walczyło w wojnie polsko-ukraińskiej w 1919 roku, w wojnie polsko-bolszewickiej, walce obronnej z września 1939 roku, a także organizowało konspirację wojskową i oświatową – wskazał.

O cennych eksponatach nawiązujących do historii Siedlec, a także regionu siedleckiego opowiadał Włodzimierz Soszyński.

Audycję "Słowem Niepodległa" prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 11.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Grabski: gospodarczy ojciec Niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 15:04
Polityk, ekonomista, twórca reformy walutowej. Uznawany jest za ojca polskiego złotego. Władysław Grabski był również dwukrotnym premierem II Rzeczypospolitej oraz ministrem skarbu. O jego życiu i zasługach dla odradzającej się po latach zaborów Polski mówiliśmy w audycji „Wielcy Twórcy Niepodległej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsudski. Ojciec i obrońca polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 14:35
– Podejmował często nieszablonowe decyzje, nawet na przekór swojemu otoczeniu. Stworzył jednak spójną koncepcję rozwoju Polski – powiedział prof. Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W audycji „Sztuka Słuchania Ekstra” rozmowa o osobie i dokonaniach jednego z ojców i obrońców polskiej niepodległości – Józefie Piłsudskim.
rozwiń zwiń