X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Słowem Niepodległa": wybitna polska pisarka Zofia Nałkowska

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 13:10
W audycji "Słowem Niepodległa" w Muzeum Literackim im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie rozmawiano m.in. o twórczości wybitnej polskiej pisarki.
Audio
  • 23.12.18 Słowem Niepodległa: Wołomin i jego droga do niepodległości
Zofia Nałkowska
Zofia NałkowskaFoto: PAP-reprodukcja

Zofia Nałkowska urodziła się w 1884 roku, zmarła w 1954. Do historii literatury przeszła jako autorka zbioru opowiadań "Medaliony" i powieści "Granica". W czasie II wojny światowej przebywała w okupowanej stolicy, gdzie prowadziła sklep z tytoniem. Działała także aktywnie w podziemnym życiu literackim. W 1945 roku zaakceptowała nową władzę i przyjęła mandat członkini Krajowej Rady Narodowej. Brała udział w pracach Sejmu Ustawodawczego. Powiązania z ówczesną władzą pozwoliły jej wejść w skład Międzynarodowej Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

- Do naszych czasów przetrwał tylko ułamek księgozbioru rodziny Nałkowskich. Niestety wojna pochłonęła nie tylko meble, pamiątki i przedmioty osobiste, ale również księgozbiór. Przetrwały tylko dwie półki, niewiele ponad 200 pozycji – powiedziała dla Polskiego Radia 24 Agata Sobczak, p.o. dyrektora Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie. Jak zaznaczyła, Zofia Nałkowska była pisarką czytywaną nie tylko w Polsce, jej książki chętnie tłumaczono na różne języki.

Gościem audycji był także pasjonat historii regionu Janusz Bublewski, który mówił o tym, w jaki sposób odzyskiwano niepodległość w Wołominie i okolicach.

Więcej tematów w całej audycji.

Gospodarzem programu był Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 23.12.2018

Godzina emisji: 11.06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Medaliony" Zofia Nałkowska

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 14:10
Tuż po wojnie powołano do istnienia Międzynarodową Komisję do Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce. Zofia Nałkowska jako znana pisarka, ciesząca się powszechnym szacunkiem, weszła w jej skład.
rozwiń zwiń