more_horiz

"Słowem Niepodległa": wybitna polska pisarka Zofia Nałkowska

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 13:10
W audycji "Słowem Niepodległa" w Muzeum Literackim im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie rozmawiano m.in. o twórczości wybitnej polskiej pisarki.
Audio
  • 23.12.18 Słowem Niepodległa: Wołomin i jego droga do niepodległości
Zofia Nałkowska
Zofia NałkowskaFoto: PAP-reprodukcja

Zofia Nałkowska urodziła się w 1884 roku, zmarła w 1954. Do historii literatury przeszła jako autorka zbioru opowiadań "Medaliony" i powieści "Granica". W czasie II wojny światowej przebywała w okupowanej stolicy, gdzie prowadziła sklep z tytoniem. Działała także aktywnie w podziemnym życiu literackim. W 1945 roku zaakceptowała nową władzę i przyjęła mandat członkini Krajowej Rady Narodowej. Brała udział w pracach Sejmu Ustawodawczego. Powiązania z ówczesną władzą pozwoliły jej wejść w skład Międzynarodowej Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

- Do naszych czasów przetrwał tylko ułamek księgozbioru rodziny Nałkowskich. Niestety wojna pochłonęła nie tylko meble, pamiątki i przedmioty osobiste, ale również księgozbiór. Przetrwały tylko dwie półki, niewiele ponad 200 pozycji – powiedziała dla Polskiego Radia 24 Agata Sobczak, p.o. dyrektora Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie. Jak zaznaczyła, Zofia Nałkowska była pisarką czytywaną nie tylko w Polsce, jej książki chętnie tłumaczono na różne języki.

Gościem audycji był także pasjonat historii regionu Janusz Bublewski, który mówił o tym, w jaki sposób odzyskiwano niepodległość w Wołominie i okolicach.

Więcej tematów w całej audycji.

Gospodarzem programu był Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 23.12.2018

Godzina emisji: 11.06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Medaliony" Zofia Nałkowska

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 14:10
Tuż po wojnie powołano do istnienia Międzynarodową Komisję do Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce. Zofia Nałkowska jako znana pisarka, ciesząca się powszechnym szacunkiem, weszła w jej skład.
rozwiń zwiń