more_horiz

"Słowem Niepodległa". 146 lat niewoli Rzeszowa

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 13:00
Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli w 1918 roku. Ale nie wszystkie miasta w naszym kraju traciły wolność w tym samym czasie. Rzeszów dostał się pod zabór austriacki w 1772 roku.
Audio
  • 16.12.18 Jak wyglądało odzyskiwanie niepodległości w Rzeszowie i regionie?
Rycina przedstawiająca alegoryczny rozbiór Polski w 1772 roku
Rycina przedstawiająca alegoryczny rozbiór Polski w 1772 rokuFoto: Wikipedia/ domena publiczna

W audycji "Słowem Niepodległa" o Rzeszowie i regionie oraz ich drodze do niepodległości. Na ten temat dla Polskiego Radia 24 mówił historyk Rafał Kocoł, kierownik działu historycznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Zaprezentował wystawę, która przybliża historię odzyskania niepodległości przez mieszkańców tych terenów.

- Ciekawym eksponatem są kajdany sprzed ponad 100 lat. Były one symbolicznie układane na mogile powstańców styczniowych. Mamy taką mogiłę i pomnik na starym cmentarzu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

- Wiele miast polskich odzyskiwało niepodległość w różnym czasie. Tak się składa, ze Rzeszów był jednym z pierwszych, które ją odzyskało. Może to jest jakaś historyczna prawidłowość: ta część Polski wolność straciła na samym początku, jeszcze za pierwszego zaboru. Rzeszów został zajęty w 1772 roku. Ta niepodległość została więc utracona na 146 lat. Generalnie mówi się, biorąc pod uwagę cały kraj, o 123 latach niewoli, bo liczy się od trzeciego rozbioru – wyjaśniał Rafał Kocoł.

Gościem audycji był także historyk dr Jerzy Majka.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Gospodarzem audycji był Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 16.12.2018

Godzina emisji: 11.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Księżna Izabela Czartoryska - założycielka pierwszego polskiego muzeum

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 12:25
Pałac Czartoryskich w Puławach, gdzie obecnie znajduje się muzeum, to jedno z wielu miejsc na mapie naszego kraju, które miało swój wkład w odzyskanie niepodległości Polski. Właśnie tutaj powstało pierwsze polskie narodowe muzeum.
rozwiń zwiń