X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Słowem Niepodległa". 146 lat niewoli Rzeszowa

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 13:00
Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli w 1918 roku. Ale nie wszystkie miasta w naszym kraju traciły wolność w tym samym czasie. Rzeszów dostał się pod zabór austriacki w 1772 roku.
Audio
  • 16.12.18 Jak wyglądało odzyskiwanie niepodległości w Rzeszowie i regionie?
Rycina przedstawiająca alegoryczny rozbiór Polski w 1772 roku
Rycina przedstawiająca alegoryczny rozbiór Polski w 1772 rokuFoto: Wikipedia/ domena publiczna

W audycji "Słowem Niepodległa" o Rzeszowie i regionie oraz ich drodze do niepodległości. Na ten temat dla Polskiego Radia 24 mówił historyk Rafał Kocoł, kierownik działu historycznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Zaprezentował wystawę, która przybliża historię odzyskania niepodległości przez mieszkańców tych terenów.

- Ciekawym eksponatem są kajdany sprzed ponad 100 lat. Były one symbolicznie układane na mogile powstańców styczniowych. Mamy taką mogiłę i pomnik na starym cmentarzu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

- Wiele miast polskich odzyskiwało niepodległość w różnym czasie. Tak się składa, ze Rzeszów był jednym z pierwszych, które ją odzyskało. Może to jest jakaś historyczna prawidłowość: ta część Polski wolność straciła na samym początku, jeszcze za pierwszego zaboru. Rzeszów został zajęty w 1772 roku. Ta niepodległość została więc utracona na 146 lat. Generalnie mówi się, biorąc pod uwagę cały kraj, o 123 latach niewoli, bo liczy się od trzeciego rozbioru – wyjaśniał Rafał Kocoł.

Gościem audycji był także historyk dr Jerzy Majka.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Gospodarzem audycji był Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 16.12.2018

Godzina emisji: 11.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Księżna Izabela Czartoryska - założycielka pierwszego polskiego muzeum

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 12:25
Pałac Czartoryskich w Puławach, gdzie obecnie znajduje się muzeum, to jedno z wielu miejsc na mapie naszego kraju, które miało swój wkład w odzyskanie niepodległości Polski. Właśnie tutaj powstało pierwsze polskie narodowe muzeum.
rozwiń zwiń