X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Krynica-Zdrój: uzdrowisko, w którym zakochał się Józef Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 12:39
Kolejnym przystankiem Polskiego Radia 24 na historycznej drodze odzyskiwania niepodległości przez różne miejscowości Rzeczypospolitej była Krynica-Zdrój. Tym razem cykl audycji "Słowem Niepodległa" zawitał do tamtejszego Starego Domu Zdrojowego, jednego z symboli 10-tysiecznego miasteczka, w którym gościł m.in. Józef Piłsudski.
Audio
Stary Dom Zdrojowy w Krynicy Zdrój
Stary Dom Zdrojowy w Krynicy ZdrójFoto: Shutterstock

W Starym Domu Zdrojowym jeden z ojców polskiej niepodległości przebywał w latach okresu międzywojennego. Marszałek wielokrotnie przyjeżdżał wraz z rodziną na wypoczynek do Krynicy. Sam Budynek, pierwotnego Dworca Zdrojowego, powstał na przełomie lat 80. i 90. XIX wieku.

– Zdjęcia z pobytu Józefa Piłsudskiego w Starym Domu Zdrojowym można obejrzeć w Bibliotece Publicznej. Był on jednym z wielu znanych Polaków, którzy wypoczywali w naszej miejscowości. Można śmiało powiedzieć, że Dom Zdrojowy był i jest sercem uzdrowiska – powiedziała Magdalena Krzeszowska, dyrektor biblioteki i sekretarz Stowarzyszenia Miłośników Krynicy.

Agata Jarosz, redaktor naczelna czasopisma "Krynickie Zdroje", wskazała, że do Krynicy przyjeżdżali m.in. Henryk Sienkiewicz, Aleksander Fredro, Władysław Reymont, czy Gabriela Zapolska. – Wizytówką miejscowości jest historia Jana Kiepury, który w 1933 roku otworzył tu ekskluzywny hotel "Patria" funkcjonujący do dnia dzisiejszego – dodała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Jednym z rodów, który zasłużył się w walce o niepodległość Krynicy, a przez to również Polski, była rodzina Kmietowiczów. Jak wskazał Wacław Gosztyła, regionalista i badacz historii familii, jej przedstawiciele już od 1914 roku działali na rzecz wyswobodzenia kraju spod władzy zaborców.

 – Wśród tych, którzy starali się tego dokonać był mój dziadek, który tuż po wybuchu I wojny światowej  zaciągnął się do wojska. W 1915 roku walczył w okopach na Śląsku czeskim, następnie przeniesiono go w rejon zachodniej Ukrainy. Pod koniec 1916 roku trafił do niewoli na Syberii. Próbował stamtąd uciec, ale został schwytany i skierowano go do wyrębu drewna w dalekiej tajdze – opowiedział leśniczy i ratownik górski GOPR.

Więcej o historii Krynicy-Zdrój i jej drogach do niepodległości w całej audycji.

"Słowem Niepodległa" prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------

Data emisji: 9.12.2018

Godzina emisji: 9.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słowem Niepodległa: o znaczeniu Śląska Cieszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 13:34
O narodzinach II RP na terenach Śląska Cieszyńskiego rozmawiali w Bielsku-Białej goście audycji Polskiego Radia 24 "Słowem Niepodległa”: dr Grzegorz Madej (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), Marek Matlak (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), dr Jacek Proszyk (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), Andrzej Niedoba (regionalista z Zaolzia), dr Łukasz Barański (Ewangelickie Wydawnictwo Augustana).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsudski. Ojciec i obrońca polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 14:35
– Podejmował często nieszablonowe decyzje, nawet na przekór swojemu otoczeniu. Stworzył jednak spójną koncepcję rozwoju Polski – powiedział prof. Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W audycji „Sztuka Słuchania Ekstra” rozmowa o osobie i dokonaniach jednego z ojców i obrońców polskiej niepodległości – Józefie Piłsudskim.
rozwiń zwiń