X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Starachowice i hutnictwo. Dotyk historii w Muzeum Przyrody i Techniki

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 13:40
- Historia hutnictwa i przemysłu jest tożsama z historią Starachowic - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk Paweł Kołodziejski. Audycja "Słowem Niepodległa" gościła w Muzeum Przyrody i Techniki, które jest pierwszym muzeum powołanym do życia w XXI wieku w Polsce. Gośćmi audycji byli również historycy Adam Brzeziński i Zbigniew Bielat.
Audio
  • 18.11.18 Słowem Niepodległa. Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w Starachowicach
Wielki Piec w Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazduraw Starachowicach
Wielki Piec w Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w StarachowicachFoto: ekomuzeum.pl

Placówka obejmuje obszar 8 hektarów, na którym zlokalizowane są obiekty dwóch chronologicznie następujących po sobie zakładów wielkopiecowych. Starszy "puszczony w ruch" w 1841 roku oraz jego następca zbudowany kilkaset metrów dalej w 1899 roku. Stanowią one doskonałą ilustrację technologicznego rozwoju dziewiętnastowiecznego hutnictwa, jako że zachowały w całości swój tarasowy układ oraz ciąg technologiczny. Poczynając od estakady kolejowej, którą dostarczano na teren zakładu materiały wsadowe przez boksy magazynowe, wieżę ciśnień aż do Wielkiego Pieca na paliwo koksowe, który jest najcenniejszym obiektem w Muzeum. Nie mniej cenna a nader intrygująca jest jedna z największych na świecie maszyna parowa.

- Już 2 tys. lat temu starożytni hutnicy na tych terenach wytapiali żelazo w prymitywnych, prostych piecach, zwanych dzisiaj popularnie "dymarkami". Historia ta trwała długo przez następne stulecia - informował Paweł Kołodziejski.

- Wielki piec jest akordem hutniczym Starachowic. Został zbudowany u schyłku XIX wieku, ale dokładnie 50 lat temu w 1986 r. został ostatecznie wygaszony. To wydarzenie zamyka górniczo-hutniczą historię tego miasta. Na terenie Starachowic były również kopalnie rudy żelaza - przypomniał historyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której wypowiadali się również historycy Adam Brzeziński i Zbigniew Bielat.

Program prowadził Michał Walczyk.

PR24/ekomuzeum.pl

________________________

Data emisji: 28.10.18

Godzina emisji: 11:05

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białystok - dwie daty odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 13:21
Białystok w szczególny sposób świętuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy audycji "Słowem Niepodległa” przypomnieli, że miasto dwukrotnie pamięta o wydarzeniach sprzed stu lat. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jolanta Szczygieł-Rogowska, historyk, dyrektor Galerii im. Śleńdzińskich, Edyta Mozyrska z Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Białystok, Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku i prof. Adam Czesław Dobroński, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bydgoszcz - "miasto na zapleczu Berlina"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 12:53
Audycja "Słowem Niepodległa" gościła dzisiaj w Bydgoszyczy. O mieście i jego historii na antenie Polskiego Radia 24 mówili: Wojciech Bartoszek (dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy), prof. Albert Kotowski (kierownik katedry Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW), dr Andrzej Leonard Bogucki (towarzystwo gimnastyczne "Sokół").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słowem Niepodległa" w Łodzi o Józefie Piłsudskim jakiego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 12:19
Autorzy audycji "Słowem Niepodległa" gościli w Łodzi. O druku nielegalnej prasy i Józefie Piłsudskim na antenie Polskiego Radia 24 rozmawiali Jacek Wawrzynkiewicz - p.o. dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych, dr Sebastian Adamkiewicz - adiunkt Działu Historycznego tego muzeum oraz Mikołaj Szczęsny - reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny.
rozwiń zwiń