X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Słowem Niepodległa" w Łodzi o Józefie Piłsudskim jakiego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 12:19
Autorzy audycji "Słowem Niepodległa" gościli w Łodzi. O druku nielegalnej prasy i Józefie Piłsudskim na antenie Polskiego Radia 24 rozmawiali Jacek Wawrzynkiewicz - p.o. dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych, dr Sebastian Adamkiewicz - adiunkt Działu Historycznego tego muzeum oraz Mikołaj Szczęsny - reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny.
Audio
  • 28.10.2018 - p.o. dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych, dr Sebastian Adamkiewicz - adiunkt Działu Historycznego tego muzeum oraz Mikołaj Szczęsny - reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny (Słowem Niepodległa)
Panorama Łodzi (zdjęcie ilustracyjne)
Panorama Łodzi (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi mieści się w budynku po dawnym więzieniu przy ul. Gdańskiej. - Muzeum powstało pod koniec XIX wieku. Na początku było więzieniem carskim. W trakcie I wojny światowej niemieckim, a następnie więzieniem Rzeczpospolitej, później hitlerowskim i Urzędu Bezpieczeństwa – mówił Jacek Wawrzynkiewicz.  

- Kiedy w 1885 roku, zapadła decyzja o budowie tego więzienia planowano, żeby będzie w nim osadzonych około 50-60 osób – mówił dr Sebastian Adamkiewicz. - Plany te nigdy nie zostały zrealizowane, ponieważ zawsze było ono przepełnione. Mogło tu być osadzonych nawet do 300 więźniów. W okresie, gdy przebywał w nim Józef Piłsudski zazwyczaj w jednej celi osadzonych było 7-8 osób – dodał adiunkt Działu Historycznego.

Dr Sebastian Adamkiewicz przypomniał historię aresztowania i osadzenia w łódzkim więzieniu Józefa Piłsudskiego. - W 1899 roku zdecydowano, że drukarnia pisma "Robotnik” zostanie przeniesiona z Wilna do Łodzi. Stało się tak, ponieważ w Wilnie doszło do fali aresztowań członków organizacji PPS. Ponadto Łódź miała dobre połączenie z Warszawą i jako miasto robotnicze, znacznie więcej potencjalnych czytelników. W październiku 1899 roku Józef Piłsudski, wówczas używający pseudonimu Jan Dąbrowski, założył w Łodzi nielegalną drukarnię pisma "Robotnik”. W owym czasie, na terenie Królestwa Polskiego, czyli państwa o ograniczonej autonomii względem Imperium Rosyjskiego. nie wolno było wydawać polskich czasopism. Dodatkowo wszystkie istniejące gazety opatrzone były specjalnym podatkiem i z tego powodu nie docierały do biedniejszej części społeczeństwa. PPS wydawał więc nielegalną prasę, czyli tzw. "bibułę", rozpowszechnianą następnie wśród niższych warstw ludności. W Łodzi powstały tylko dwa numery "Robotnika”, ponieważ w trakcie przygotowywania trzeciego Józef Piłsudski został aresztowany – opowiadał adiunkt Działu Historycznego.

Mikołaj Szczęsny jest autorem słuchowiska radiowego o okolicznościach druku nielegalnej prasy przez późniejszego marszałka.  - Józefa Piłsudskiego możemy zobaczyć w nowym świetle. Nie był to starszy pan, przywódca i lider wojskowy, tylko 33 letni młody człowiek, mający zupełnie inne spojrzenie na świat. Odbrązowienie marszałka było bardzo zacnym celem po to, żeby zobaczyć go z zupełnie innej strony i poznać jego historię, zanim nastąpiły wydarzenia po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Piłsudski wcześnie zaczął przejawiać cechy, które uczyniły go później marszałkiem. Bardzo szybko stał się liderem pewnego środowiska i ukonstytuował swoje poglądy na temat Polski, które chciał jak najszybciej przeprowadzić. Druk "bibuły” był jego narzędziem komunikacji – mówił Mikołaj Szczęsny.

Więcej w całej audycji.

Audycje prowadził Michał Walczyk.

PR24

________________________

Data emisji: 28.10.18

Godzina emisji: 11:05

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śladami Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 21:00
- Józef Piłsudski przebywał w Łodzi od jesieni 1899 roku. Przyjechał tu ze swoją świeżo poślubioną żoną Marią, gdyż chcieli stworzyć w Łodzi drukarnię pisma "Robotnik" – mówił w nowej audycji Polskiego Radia 24 Słowem Niepodległa dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Gość opowiadał także o aresztowaniu Piłsudskiego, jego pobycie w więzieniu przy ul. Gdańskiej i rewolucji 1905 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister kultury: 11 listopada odbędzie się w Warszawie Festiwal Niepodległa

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 17:25
- 11 listopada na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa - zapowiedział w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Chcemy zaoferować Polakom możliwość obchodzenia Święta Niepodległości, także w sposób bardziej edukacyjny i rozrywkowy - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces czy porażka wolnej Polski?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 12:27
27 marca 1919 roku na Konferencji Pokojowej w Paryżu brytyjski premier David Lloyd George stwierdził, że Gdańsk powinien być wolnym miastem i zasugerował nie przyznawanie go Polsce.  
rozwiń zwiń