X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mielec – polskie drogi do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 14:35
O udziale mielczan w powstaniu styczniowym 1863 r. opowiadali w audycji "Słowem Niepodległa" goście Polskiego Radia 24: Jerzy Skrzypczak – historyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu, Józef Witek – regionalista, autor Encyklopedii Miasta Mielca oraz Marek Zalotyński – regionalista, koordynator Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu.
Audio
Siedziba Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Mielcu przed 1939 r.
Siedziba Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Mielcu przed 1939 r.Foto: nac.gov.pl

Jerzy Skrzypczak przywołał udział mieszkańców miasta w powstaniu styczniowym 1863 r. - W Mielcu w trakcie powstania powstały trzy duże oddziały: Andrzeja Łopackiego, Zygmunta Jordana i Dionizego Czachowskiego. Tutaj wyekwipowano oddziały, które następnie przeprawiały się na drugą stronę Wisły będącą granicą pomiędzy Galicją,-zaborem austriackim a Królestwem, gdzie trwały walki powstania styczniowego.  Mielec zasłynął z tego, że już po powstaniu udzielił schronienia jego uczestnikom, którzy zdecydowali się ty osiąść – opowiadał historyk. Józef Witek zwrócił uwagę, że tradycje powstańcze na tych ziemiach obecne już były wcześniej. – Już w 1846 r. w podmieleckim Wojsławiu organizowali się powstańcy krakowscy, odbywały się narady, stąd wyruszył jeden z oddziałów – przypominał historyk.

Jerzy Skrzypczak opowiadał o kadrach legionistów wywodzących się z tego regionu. -  5 sierpnia 1918 wyruszyła z Mielca do Krakowa pierwsza grupa ochotników. Tych grup było więcej, wielką rolę odegrało tutaj Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", które organizowało grupy, kierowane następnie do Legionu Wschodniego. Znaczna część z nich trafiła do 2. Brygady Legionów i walczyła później w Karpatach. Niemal 250 mieszkańców miasta przewinęło się przez szeregi Legionów Polskich - zauważył gość Polskiego Radia 24.

Józef Witek podkreślał rolę miejscowego gimnazjum w kształtowaniu postaw patriotycznych młodzieży. - Gimnazjum było od 1905 roku nie tylko ośrodkiem edukacyjnym i wychowawczym, ale także miejscem kształcenia patriotycznego, które oczywiście nie odbywało się jawnie. Na różnych tajnych spotkaniach powstawały grupy, które przygotowywały się do walki o niepodległość Polski. Po cichu wspierani byli przez część kadry nauczycielskiej -.

Marek Zalotyński wspomniał o roli stowarzyszeń, które działały w tamtym czasie. – w 1908 r. powstało w mieleckim gimnazjum tajna organizacja niepodległościowa. W tym czasie istniało tajne kółko samokształcenie, które działało na terenie szkoły legalnie, cel jego działania był szlachetny i nie budził zastrzeżeń dyrekcji -. Gość audycji opowiadał także o pierwszych dniach po odzyskaniu niepodległości. – Euforia była ogromna, powstała idea wybudowania pomnika Jana Kilińskiego nazywanego pomnikiem wolności.  Po stu latach od tamtych wydarzeń staramy się godnie, w sposób adekwatny uczcić ten ważny jubileusz – podkreślał Marek Zalotyński.

Audycję prowadził Michał Walczyk.

____________________ 

Data emisji: 16.09.2019

Godzina emisji: 11:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słowem Niepodległa: O 7 Pułku Ułanów Lubelskich

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 13:11
Mińsk Mazowiecki w okresie międzywojennym był miejscem stacjonowania 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Oddział brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W audycji Słowem Niepodległa o historii pułku opowiadali m.in. Leszek Celej, dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej i Przemysław Fedorowicz, pracownik placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowem Niepodległa w Muzeum Narodowym w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 12:59
W sierpniu 1914 roku w Krakowie, Józef Piłsudski połączył żołnierzy Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego i utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową. 6 sierpnia 1914 roku Kompania wymaszerowała z podkrakowskich Oleandrów i przez Miechów, Michałowice dotarła do Kielc. O działalności Józefa Piłsudskiego na ziemiach zaboru rosyjskiego opowiadali w Polskim Radiu 24: Sylwia Zacharz (Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego), dr Paweł Grzesik (Muzeum Narodowe w Kielcach), dr Marek Maciągowski (dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej), dr Paweł Wolańczyk (Muzeum Historii Kielc).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowem Niepodległa: o znaczeniu Śląska Cieszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 13:34
O narodzinach II RP na terenach Śląska Cieszyńskiego rozmawiali w Bielsku-Białej goście audycji Polskiego Radia 24 "Słowem Niepodległa”: dr Grzegorz Madej (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), Marek Matlak (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), dr Jacek Proszyk (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), Andrzej Niedoba (regionalista z Zaolzia), dr Łukasz Barański (Ewangelickie Wydawnictwo Augustana).
rozwiń zwiń