X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Słowem Niepodległa w Lublinie. Powstanie rządu Daszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 12:54
7 listopada 1918 roku powołany został w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim jako premierem. „Skutki powołania rządu lubelskiego odczuwamy do dzisiaj, ponieważ to on pchnął Polskę w kierunku demokratyzacji i wolnych wyborów” – mówił w audycji Słowem Niepodległa historyk z działu edukacji Muzeum Lubelskiego dr Mateusz Gapski. W audycji gościli także Piotr Krukowski (dział militarny Lubelskiego Muzeum) i Mateusz Lipiński (grupa rekonstrukcji historycznej „Grenediere”).
Audio
7 listopada 1918 roku powołany został w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim jako premierem.
7 listopada 1918 roku powołany został w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim jako premierem.Foto: Domena publiczna

Zdaniem Mateusza Gapskiego powołanie rządu lubelskiego było przygotowaniem gruntu na przybycie Józefa Piłsudskiego. – Od listopada 1916 nie ulegało wątpliwości, że Polska uzyska niepodległość. Lublin to było centrum władzy austriackiej, dlatego miasto było naturalnym miejscem obecności polityków w Galicji. Rząd Ignacego Daszyńskiego, który został proklamowany w Lublinie był tworzony przez środowiska lewicowe i ludowe. Wchodził w próżnię po władzy austriackiej. Endecja na Lubelszczyźnie nie miała wiele do powiedzenia. Ten rząd wprowadził prawa wyborcze dla kobiet i ośmiogodzinny dzień pracy – mówił historyk.

O walce Legionów Polskich na Lubelszczyźnie mówił Piotr Krukowski. Według niego na Lubelszczyźnie ludność wykazała ogromny entuzjazm dla Legionów Piłsudskiego. – Na terenie Lubelszczyzny za jednostkami armii austro-węgierskiej i Cesarstwa Niemieckiego szły Legiony Polskie. I Brygada Legionów Józefa Piłsudskiego 4 lipca 1915 roku przekroczyła pod Annopolem Wisłę i marszałek chciał wyzwolić Lublin. Ułani legionowi pod dowództwem Stanisława Grzmota-Skotnickiego jako pierwsi weszli do Lublina, na dwie godziny przed wojskami austriackimi. Następnie I Brygada została wysłana na północy, gdzie stoczyła 30 lipca 1915 roku największą bitwę legionów pod Jastkowem – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Z kolei Mateusz Lipiński mówił o kultywowaniu pamięci o odzyskaniu niepodległości w Lublinie. W jego ocenie grupy rekonstrukcyjne kultywują pamięć. – Przez jak najwierniejsze przedstawienie sylwetki szeregowego żołnierza pokazujemy ludziom jak żołnierz wyglądał. Ćwiczymy musztrę, by zachowywać się jak wojsko – wskazywał Lipiński.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 22.04.2018

Godzina emisji: 11:16

Czytaj także

Kim są ojcowie polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 18:27
Postacią nieodłącznie związaną z odzyskaniem niepodległości jest Józef Piłsudski. Jednak marszałek nie jest jedynym twórcą odrodzonej w 1918 roku Polski. – W świadomości Polaków jest Józef Piłsudski, jest Roman Dmowski, a na trzecim miejscu najczęściej „czarna dziura” – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„W polskiej tradycji mieliśmy wiele postaci, do których warto dziś sięgać”

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 08:39
W 2018 świętować będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaplanowano wiele uroczystości i imprez kulturalnych oraz patriotycznych. Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od wyświetlenia specjalnej iluminacji na budynkach Pałacu Prezydenckiego i Belwederu. O tym, na co powinni zwrócić uwagę organizatorzy uroczystości mówił audycji 24 Pytania senator PiS prof. Jan Żaryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 21:00
- Józef Piłsudski przebywał w Łodzi od jesieni 1899 roku. Przyjechał tu ze swoją świeżo poślubioną żoną Marią, gdyż chcieli stworzyć w Łodzi drukarnię pisma "Robotnik" – mówił w nowej audycji Polskiego Radia 24 Słowem Niepodległa dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Gość opowiadał także o aresztowaniu Piłsudskiego, jego pobycie w więzieniu przy ul. Gdańskiej i rewolucji 1905 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowem Niepodległa: Zakopane – jedno z pierwszych miejsc wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 12:15
– Jest kilka miast, które walczą o prymat pierwszeństwa. Poza Zakopanem, w grę wchodzi Kraków czy Tarnów – wskazywał w audycji Słowem Niepodległa Jerzy Roszkowski, historyk. W Polskim Radiu 24 o drodze do odzyskania niepodległości w Zakopanem mówili również Jan Karpiel-Bułecka, animator kultury zakopiańskiej, Małgorzata Wnuk - prawnuczka założyciela najstarszej, jeszcze dziewiętnastowiecznej zakopiańskiej restauracji „U Wnuka”, a także Anna Wende-Surmiak i Michał Murzyn z Muzeum Tatrzańskiego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Broniewski symbolem walki o niepodległość Płocka

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 13:15
Jedno z najstarszych miast w Polsce, czyli Płock w 1921 roku został odznaczony przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę podczas wojny polsko-bolszewickiej. Z walką o niepodległość mieszkańców Płocka związana jest postać poety Władysława Broniewskiego. O roli Płocka w odzyskaniu niepodległości mówili w audycji Słowem Niepodległa Joanna Banasiak (dyrektor Książnicy Płockiej) historyk dr Grzegorz Gołębiewski i Tadeusz Milke (harcerski Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”).
rozwiń zwiń