Kim byli Żołnierze Wyklęci? Dyskusja młodych polityków

2019-03-03, 11:56

Kim byli Żołnierze Wyklęci? Dyskusja młodych polityków
Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" po środku z pepeszą w dłoni. Foto: bbn.gov.pl

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodziliśmy w Polsce 1 marca. O bohaterach antykomunistycznego podziemia w Polskim Radiu 24 mówili młodzi politycy.

Posłuchaj

03.03.19 Młoda audycja polityczna
+
Dodaj do playlisty

- Żołnierze Wyklęci są bardzo głęboko zakorzenieni w świadomości młodego pokolenia. To głównie młodzi przywracają pamięć o nich. Wielu z nich uznaje Niezłomnych za bohaterów. Badania CBOS-u pokazały, że w grupie osób, które w ogóle posiadają wiedzę na ich temat aż 86 procent uważa, że są oni dla nich osobiście bohaterami. Uważam, że to wysoki wynik. Świadczy on o tym jak bardzo etos poświęcenia dla ojczyzny jest bliski młodemu pokoleniu – powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żuk (Forum Młodych PiS).

Dawid Moryl (Studenci dla Rzeczypospolitej) wspomniał o ogólnopolskiej akcji Namioty Wyklętych, której jest współorganizatorem. - To akcja, którą realizujemy już szósty rok. Polega ona na tym, że w centrach miast stawiamy obozowiska, w których znajdują się namioty wojskowe, harcerskie. Można tam spotkać kombatantów – żywych świadków historii, którzy udzielają różnych lekcji. Przygotowujemy również biogramy Wyklętych. Mamy też miejsca przeznaczone dla najmłodszych. Dzieci bardzo chętnie odwiedzają nasze obozowiska. Odbywają się także różne gry i konkursy – podkreślił gość PR24.

- Żołnierze Wyklęci to grupa ludzi, która była wierna przysiędze złożonej II RP. Nie zgodzili się oni na pewien układ, który został zawarty ponad ich głowami. Powiedzieli, że do końca będą walczyć i będą wierni tym zasadom, wartościom, które były im bliskie przed 1939 rokiem. Podjęli bardzo heroiczną walkę. Byli de facto skazani na porażkę – zaznaczył Mateusz Duch (Klub Młodych Kukiz’15).

- Temat Wyklętych jest dosyć wrażliwy w debacie publicznej. Nie należy zapominać o bohaterach, trzeba kultywować pamięć o nich, bo w większości Żołnierze Wyklęci to byli ludzie, którzy chcieli wolnej Polski. Wiedzieli, że ich walka się nie uda. Nie liczyli na wygraną, ale chcieli pokazać, że mają swoją godność. Ale nie należy zapominać, że pośród bohaterów były też czarne owce – powiedział Nikodem Kaczprzak (Młodzi Demokraci PO).

- Odróżniajmy Żołnierzy Wyklętych od tych, którzy zajmowali się - tak jak "Bury" - szabrem i tę swoją bohaterskość budowali właśnie na rabowaniu opuszczonych miejsc. Ale to jest jeden z wyjątków. Świadomość młodych jest bardzo zakorzeniona w historii. Wyklęci posmakowali wolności po długim czasie zaborów i nie chcieli jej oddać – skomentował Aleksander Hebda (Stowarzyszenie KoLiber).

Więcej tematów w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jan Białostocki.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------------

Data emisji: 03.03.2019

Godzina emisji: 10.06

Polecane

Wróć do strony głównej